czeskie pompy ciepła

Czeskie pompy ciepła z zakładu Panasonic w Pilźnie zdobywają rynek

Fabryka firmy Panasonic w Pilźnie (Czechy) rozpoczęła wytwarzanie pomp ciepła powietrze–woda trzy lata temu. Od tamtej pory czeski zakład Panasonic stale zwiększa zdolności produkcyjne. Głównie wynika to faktu, że urządzenia Aquarea z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród instalatorów i indywidualnych klientów.

Według raportu poświęconego europejskiemu rynkowi i danym dotyczącym pomp ciepła, który obejmuje dane z 21 krajów w Europie, w 2020 roku sprzedaż pomp ciepła na Starym Kontynencie wzrosła o 7,4%, co przełożyło się na 1,62 mln jednostek i oznacza rekord pomimo pandemii. Od rozpoczęcia produkcji pomp ciepła w pilzneńskiej fabryce Panasonic w 2018 roku firma stale dąży do zwiększenia zdolności, by sprostać aktualnemu popytowi i przyszłym potrzebom rozwojowym w Europie.

W Unii Europejskiej pompy ciepła pomagają ograniczyć roczne emisje dwutlenku węgla o 9,16 mln ton. Według IEA tego rodzaju pompy mogłyby zmniejszyć roczne emisje CO2 o 1,8 mld ton w sektorach budowlanym i przemysłowym. Enrique Vilamitjana, dyrektor zarządzający Panasonic HVAC Europe, powiedział: „W ostatnich latach technologia pomp ciepła cieszy się dużym zainteresowaniem w Europie. Teraz jednak obserwujemy bardzo wyraźny wzrost popytu. W regionie tym panuje duża świadomość zmian klimatycznych, a mieszkańcy zdecydowanie dążą do budowy przyjaznych dla środowiska domów i adaptacji istniejących budynków. Dzięki temu nasze produkty grzewcze i chłodnicze będą nadal pozwalały konsumentom i dostawcom ograniczać ślad węglowy. We współpracy z pionem badawczo-rozwojowym ds. ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji w Niemczech jesteśmy w stanie projektować i produkować pompy ciepła, które sprostają potrzebom europejskich klientów”.

Na wzrost rynku pomp ciepła wpływają głównie trzy trendy:

1. Z technologicznego punktu widzenia dzisiejsza pompa ciepła może obejmować szerszy zakres temperatur. Nadal działają w temperaturze -25 ° C i coraz częściej skutecznie dostarczają ciepłą wodę w temperaturze 65 stopni Celsjusza. 

2. Potrzeba przyspieszenia transformacji energetyki również w sektorze ogrzewania i chłodzenia sprawia, że pompy ciepła znajdują się w centrum uwagi decydentów politycznych. Ustawodawstwo uchwalone w ciągu ostatnich 8 lat jest obecnie wdrażane we wszystkich państwach członkowskich i zaczyna wywierać wpływ.

3. Stale rosnące wyniki sprzedaży skutkują niższymi kosztami. Korzyści skali materializują się na poziomie komponentu i produktu. Szybki spadek kosztów produkcji systemów fotowoltaicznych wpływa również na rynek grzewczy: wykorzystanie samodzielnie wyprodukowanej energii elektrycznej w połączeniu z systemem pompy ciepła zapewnia bardzo tanie źródło energii dla budynków. 

 

czeskie pompy ciepła

Źródło:Panasonic