EURACTIV.pl: Były premier Andrej Babiš sprzedaje swoją firmę medialną

Jak donosi portal EURACTIV.pl, jedna z największych firm medialnych w Czechach – Mafra – nie będzie już własnością holdingu Agrofert, którego faktycznym właścicielem jest były czeski premier i obecny lider opozycji Andrej Babiš. 

Czeski urząd antymonopolowy zatwierdził niedawno sprzedaż firmy medialnej a jego decyzja wejdzie w życie 29 lutego 2024 roku. Nowym właścicielem wydawnictwa będzie Grupa Kaprain czeskiego biznesmena Karela Pražáka.

„Sprzedaż wydawnictwa Mafra z funduszy powierniczych byłego premiera Andreja Babiša jest niewątpliwie pozytywną rzeczą dla czeskich mediów” – powiedział David Klimeš, dyrektor Czeskiej Fundacji Niezależnego Dziennikarstwa, portalowi Euractiv.cz.

Agrofert Holding Babiša, którego działalność koncentruje się głównie na rolnictwie i przetwórstwie żywności, kupił Mafrę w 2013 roku. W tym czasie Babiš był już liderem partii politycznej ANO i był na początku swojej kariery politycznej. Później został ministrem finansów, a także premierem. Ze względu na konflikt interesów, Babiš umieścił Agrofert w funduszach powierniczych, ale pozostał faktycznym właścicielem.

„W ostatnich latach był to najbardziej znaczący przykład kumulacji władzy medialnej, politycznej i biznesowej, która zagroziła niezależności mediów” – wyjaśnił Klimeš.

Z tego powodu Czechy spadły w międzynarodowych rankingach wolności mediów publikowanych przez Reporterów bez Granic.

Babiš przeszedł do opozycji po wyborach w 2021 r. i bez powodzenia kandydował na prezydenta Czech w 2023 r. W drugiej połowie ubiegłego roku pojawiły się doniesienia, że lider opozycji chce sprzedać wydawnictwo Mafra i że może ono trafić w ręce grupy inwestycyjnej Kaprain. Urząd antymonopolowy potwierdził teraz transakcję.

Agrofert powiedział, że sprzedaż pozwoli holdingowi skupić się bardziej na kluczowych segmentach swojej działalności w przyszłości. Jednak Agrofert mógł być również zmotywowany do sprzedaży Mafry przez nowe czeskie prawo zwane „Lex Babiš”, zgodnie z którym czołowi politycy nie mogą być właścicielami nadawców i wydawców czasopism, nawet za pośrednictwem funduszu powierniczego. Nowe prawo dotyczy również posłów, którym Babiš obecnie jest.

Przyszłość firmy Mafra pozostaje jednak niepewna, ponieważ nie jest jasne, czy Kaprain go zatrzyma, czy też sprzeda.

„Dla przyszłości czeskich mediów ważne będzie, czy Mafra pozostanie jednym z największych firm medialnych w Czechach, czy też zostanie sprzedana” – powiedział Klimeš.

Mafra wydaje czeskie dzienniki Mladá fronta DNES i Lidové noviny, w tym ich portale internetowe. Publikuje również telewizję muzyczną Óčko. Agrofert jest również właścicielem wydawnictwa Mafra Slovakia, które wydaje kilka gazet na Słowacji.

Autor Aneta Zachová | EURACTIV.cz | Tłumaczenie Krzysztof Ryncarz