1.405 przypadków koronawirusa w Czechach

W poniedziałek przybyło 1.405 potwierdzonych przypadków koronawirusa w Czechach

Jak podaje Czeska Agencja Prasowa ČTK, w poniedziałek 5 kwietnia w Republice Czeskiej potwierdzono 1.405 przypadków COVID-19. To najmniejszy dzienny wzrost od 6 grudnia zeszłego roku. W porównaniu tydzień do tygodnia jest to znaczący spadek o około 5.500 zakażonych, ale tym razem liczba ta nie ma większego znaczenia z uwagi na to, że poniedziałek w minionym tygodniu (29.03.) był normalnym dniem pracy. Do tej pory w kraju zmarło 27.169 osób z powodu pandemii koronawirusa. Wynika to z danych Ministerstwa Zdrowia

Liczba pacjentów z koronawirusem w szpitalach w poniedziałek nieznacznie spadła do 5.709, z czego 1.291 było w ciężkim stanie. Dziś rano w czeskich placówkach medycznych było dostępnych 28% standardowych łóżek tlenowych, a około 2.000 łóżek było dostępnych dla pacjentów covidowych.

Laboratoria wykonały wczoraj ok. 45 tys. testów, o ok. 10 tys. więcej niż w niedzielę. Zdecydowana większość to testy prewencyjne. Dla nich udział wyników dodatnich wzrósł z 0,4 do 0,79 proc. W porównaniu do poprzedniego poniedziałku w tzw. wskazaniu epidemiologicznym, gdzie ludzie są badani np. pod kątem ewentualnego kontaktu z zakażonymi, odsetek wyników pozytywnych wzrósł z 9,43 do prawie 12 proc. We wskazaniu diagnostycznym, gdy badane są już osoby z objawami, odsetek zakażonych zmniejszył się z 20,89 do 13,82 procent w porównaniu tydzień po tygodniu.

Do tej pory pracownicy służby zdrowia w Czechach podali 1.818.756 dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi. Na poniedziałek z tego przypadło 8.256 szczepień, czyli najmniej od końca lutego. Jak dotąd obie potrzebne dawki przyjęło 583.388 osób. 

Od początku epidemii w Czechach w marcu ubiegłego roku nowym typem wirusa zaraziło się 1.555.245 osób. Ponad 1,42 miliona z nich zostało już wyleczonych.

Wartość indeksu systemu przeciwepidemicznemu PES (protiepidemický systém – PES), który wcześniej regulował działania pandemiczne w Czechach, spadła do 52 punktów. Powodem jest stosunkowo znaczny spadek współczynnika reprodukcji wirusa z 0,81 do 0,71. Ostatni raz był niższy w połowie stycznia. Liczba wskazuje, ile średnio innych osób zaraża każdy chory przy założeniu, że wszystkie kontakty osoby chorej następują z osobami podatnymi na zakażenie. Pozostałe trzy monitorowane kryteria wykorzystania do obliczania wskaźnika PES również uległy poprawie. Jego wartość punktowa nadal odpowiada trzeciemu z pięciu stopni zagrożenia epidemią. W rzeczywistości jednak utrzymywane są środki zwalczania epidemii odpowiadające piątemu, najbardziej rygorystycznemu poziomowi.