Czeska elektroniczna opłata autostradowa

Czechy – winiety autostradowe 2024. Informacje dla kierowców

Targi przemysłowe

iCzechy.pl

Czechy – winiety autostradowe 2024 są nieodłącznym elementem podróży umożliwiającym legalne poruszanie się po większości czeskich dróg szybkiego ruchu. Środki uzyskane z ich sprzedaży mają na celu utrzymanie dróg w dobrym stanie i zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników. Od momentu wprowadzenia elektronicznego systemu winiet w 2021 roku, proces zakupu i korzystania z winiet stał się bardziej efektywny i dostępny dla kierowców.

Czym są winiety autostradowe?

Winieta autostradowa to dokument uprawniający do korzystania z określonych odcinków autostrad w Republice Czeskiej. System elektronicznych winiet zastąpił tradycyjne winiety w formie naklejek. Elektroniczne winiety zostały wprowadzone 1 grudnia 2020 roku, co uprościło cały proces rejestracji i zakupu.

2024 r. Ile kosztują czeskie e-winiety?

Od 1 marca 2024 roku ceny uległy zmianie skutkiem decyzji czeskiego rządu. Odczuwalna podwyżka dotyczy rocznej winiety, która podrożała o 800 CZK, co oznacza, że jej nowa cena obecnie wynosi 2.300 koron czeskich (ok. 399 zł). Jest to znaczący wzrost w porównaniu z poprzednią ceną 1.500 CZK (ok. 260 zł), obowiązującą do końca lutego 2024 roku. Niewielki spadek wartości odczują polscy kierowcy w przypadku wirtualnej winiety na 30 dni, która potaniała o 10 koron do 430 CZK (ok. 75 zł). Jeszcze więcej (o 40 koron czeskich) spadła cena winiety 10-dniowej, z 310 do 270 CZK (ok. 47 zł). Nowością jest winieta obowiązująca 24 godziny. Kosztuje 200 CZK (ok. 34 zł)

W cenniku są również tzw. „Eko ceny”. Na korzystną zniżkę sięgającą co najmniej połowy ceny podstawowej mogą liczyć właściciele samochodów napędzanych biometanem, gazem ziemnym CNG i LNG oraz hybryd typu plug-in (CO₂ maks. 50 g/km). Uwaga! Ulga nie dotyczy aut z instalacją LPG.

E- winiety. Kto musi je posiadać? Kto jest zwolniony?

Opłaty za korzystanie z czeskich autostrad dotyczą pojazdów samochodowych o co najmniej czterech kołach, o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony. Obowiązkowi nie podlegają przyczepy i motocykle. 

Do grupy aut zwolnionych z opłat kwalifikują się auta elektryczne i auta napędzane wodorem ze specjalnymi, czeskimi tablicami rejestracyjnymi zaczynającymi się od liter EL. Uwaga! Zwolnienie dotyczy również samochodów zarejestrowanych poza Republiką Czeską. Ich właściciele są zobowiązani do wypełnienia odpowiedniego formularza PDF i wysłania go e-mailem lub w formie papierowej do Pragi. Szczegóły w j. polskim są podane na stronie internetowej w tym miejscu (eDálnice.cz).

Kiedy i gdzie trzeba stosować winiety?

Winiety są wymagane na większości autostrad i dróg ekspresowych w Czechach, oznaczonych znakami „Autostrada” i „Koniec autostrady”. Bezpłatne odcinki to między innymi obwodnice niektórych miast, takie jak wokół Pilzna, Brna, Ołomuńca i częściowo Pragi oraz odcinek od granicy z Polską (Gorzyczki) do centrum Ostrawy. Po kliknięciu linku otworzy się strona z mapą https://edalnice.cz/kde-plati/index.html#/road_map  z zaznaczonymi odcinkami bezpłatnymi i płatnymi.

Gdzie kupić wirtualną winietę? Sklep internetowy

Głównym kanałem sprzedaży e-winiet jest sklep internetowy eDalnice.cz, będący pod kontrolą Państwowego Funduszu Infrastruktury Transportowej i przedsiębiorstwa państwowego CENDIS. Cała operacja odbywa się za pomocą kilku kliknięć, dosłownie z dowolnego miejsca, za pomocą komputera, tabletu lub smartfona. Jak to zrobić?Czechy - elektroniczne winiety autostradowe

 1. Wybierz rodzaj elektronicznej winiety autostradowej (365 dni, 30 dni, 10 dni lub 1 dzień)
 2. Wprowadź numer rejestracyjny pojazdu i kraj, w którym jest zarejestrowany
 3. Wybierz początek okresu obowiązywania elektronicznej opłaty autostradowej
 4. Alternatywnie zadeklaruj prawo do Eco ceny (pojazdy napędzane gazem ziemnym, biometanem lub określone hybrydy typu plug-in)
 5. Zapłać (potwierdzenie otrzymasz mailem) i już możesz jechać.

 

 

Gdzie kupić wirtualną winietę? Stacjonarny punkt sprzedaży 

Równie łatwo, z pomocą personelu, można kupić wirtualny znaczek autostradowy w sieci ponad 2 tysięcy stacjonarnych punktów sprzedaży Poczty Czeskiej lub na dwustu stacjach paliw Euro Oil. Miejsca te oznaczone są nalepką „ZDE V PRODEJI ELEKTRONICKÁ DÁLNIČNÍ ZNÁMKA”

Czechy - winiety autostradowe w 2023

Gdzie kupić wirtualną winietę? Kiosk samoobsługowy

Ich lokalizacja jest dogodna zwłaszcza dla obcokrajowców, bo kioski są ustawione głównie w obszarach przygranicznych, przed wjazdem na płatny odcinek  autostrady. Uwaga! Opłata wyłącznie w formie bezgotówkowej.

Czechy - winiety autostradowe w 2023

 1. Wybierz język, w którym chcesz dokonać zakupu
 2. Wybierz rodzaj elektronicznej winiety autostradowej
 3. Wybierz rodzaj elektronicznej winiety autostradowej (365 dni, 30 dni, 10 dni lub 1 dzień)
 4. Wprowadź numer rejestracyjny pojazdu i kraj, w którym jest zarejestrowany
 5. Wybierz początek okresu obowiązywania elektronicznej opłaty autostradowej
 6. Alternatywnie zadeklaruj prawo do Eco ceny (pojazdy napędzane gazem ziemnym, biometanem lub określone hybrydy typu plug-in)
 7. Zapłać i już możesz jechać.

 

Okres ważności według nowej zasady

Roczna czeska elektronická dálniční známka nie jest przypisana tylko do jednego konkretnego roku kalendarzowego. Roczna e-winieta będzie ważna dokładnie rok od samodzielnie wybranej przez kierowcę daty (tj. 365 dni).

Jej start można wyznaczyć do 30 dni od dnia zrealizowania transakcji zakupu. Zaletą systemu jest również to, że sam poinformuje mailowo lub SMS-em o zbliżającym się końcu ważności winiety. Na bieżąco można tę informację sprawdzać online.

E-winiety – kto je kontroluje i wystawia grzywny?

Do kontrolowania pojazdów upoważniona jest Policja RCz i Administracja Celna RCz. Po drogach płatnych poruszają się nowoczesne pojazdy patrolowe wyposażone w system kamer do rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Jeśli natkną się na samochód nie zarejestrowany w systemie, to po zatrzymaniu jego kierowca może zostać ukarany grzywną w wysokości do 20.000 koron czeskich (ok. 3.466 zł). Inspekcja obejmie również ewentualne nadużycie zwolnień. Jeżeli osoba fizyczna lub prawna złoży zawiadomienie o zwolnieniu z opłat, nie będąc do tego uprawnioną, musi się liczyć z grzywną w wysokości do 100.000 koron czeskich (ok. 17.330 zł).

Kamery śledzące tablice rejestracyjne są zainstalowane na autostradowych bramkach kontrolnych oraz w miejscach obsługi podróżnych i na parkingach. Patrole samochodowe mogą z tych kamer zdalnie ściągnąć zarejestrowane informacje i po ich analizie odnaleźć pojazd bez ważnej e-winiety.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie https://edalnice.cz/

Źródło:eDalnice.cz