Nieodkryte perełki południowych Czech

To mniej uczęszczane szlaki, za to piękne i bogate w historię zakątki południowych Czech: miasta, zamki, pałace oraz atrakcje przyrodnicze.

Pałac Blatná:

Wodny pałac Blatná należy do najlepiej zachowanych wodnych siedzib szlacheckich w Czechach. Pałac otacza piękny park angielski, który zamieszkuje stado danieli. Nad budowlą dominuje biała wieża, pięknie odbijająca się w tafli wody. Na gości czeka między innymi zwiedzanie salonu orientalnego, barokowego, w stylu empire, myśliwskiego oraz galerii rodowej właścicieli. Pałac został w 1990 roku zwrócony, w ramach restytucji, potomkom barona Karela Hildprandta.

Písek:

Miasto powstało dzięki bogactwom mineralnym, a dokładnie złotonośnemu piaskowi, który wydobywano tu już od XII wieku. Stąd też pochodzi nazwa Písek, czyli po polsku „piasek”.

W drugiej połowie XIII wieku rozpoczęto budowę najważniejszego zabytku miasta, a dokładnie gotyckiego mostu będącego najstarszym kamiennym mostem w Czechach i w Środkowej Europie. 

Zamek Zvíkov:

Zvíkov to imponujący zamek położony na zbiegu rzek Wełtawy i Otavy. Zamek, zbudowany w XII wieku, jest jednym z najstarszych i najważniejszych zamków w Czechach.  Jest popularnym celem wycieczek ze względu na swoją malowniczą lokalizację i bogatą historię.

Strakonice:

Na zamku Strakonice na gości czeka między innymi unikatowa wystawa przedstawiająca dzieje Zakonu Maltańskiego, największa kolekcja dud w środkowej Europie, a także ekspozycja motocykli, broni i przemysłu tekstylnego. Miasto Strakonice słynie z międzynarodowego festiwalu muzyki dudziarskiej, który odbywa się tu co dwa lata od 1967 roku.

Prachatice:

Miasto leży na tak zwanej Złotej Trasie Solnej, czyli historycznym szlaku handlowym wiodącym z Bawarii na ziemie czeskie. Na miejscu wytyczono nawet trasę turystyczną, która nawiązuje do dawnego szlaku handlowego. Wiedzie ona od przejścia granicznego Mlaka/Bischofsreut przez Park Narodowy Szumawa, České Žleby i wioskę Dobrá do miejscowości Volary słynącej z zabudowy drewnianej. Ostatni odcinek tej trasy prowadzi do Prachatic. W zabytkowym centrum miasta zobaczymy piękne renesansowe budynki.

Vimperk:

Vimperk to urocze miasteczko, które warto odwiedzić nie tylko ze względu na zamek, ale także na malownicze otoczenie. Zamek, który majestatycznie wznosi się nad miastem i rzeką Volyňką, został założony w połowie XIII wieku. Kompleks zamkowy składa się z trzech części – najstarszej czyli Zamku Górnego, następnie Zamku Dolnego i wieży obronnej z 1479 roku z pozostałościami murów.

Zamek przechodzi gruntowny remont. W 2021 roku zakończono jego pierwszy etap i obecnie dostępne są trzy trasy zwiedzania oraz nowe ekspozycje Muzeum Regionalnego.

Pałac Krátochvíle:

Pałac Kratochvíle, położony niedaleko Prachatic, to jeszcze jedna perła renesansowej architektury w regionie. Choć mniej znany niż inne pałace, zachwyca swoją elegancją i historycznym charakterem. Myśliwski pałacyk letni w stylu willi włoskiej, otoczony fosą i renesansowym ogrodem, został zbudowany przez Wilhelma z Rožmberka pod koniec XVI wieku. Na gości czekają oryginalne renesansowe wnętrza z manierystycznymi malowidłami i bogatą dekoracją sztukatorską. Warto zobaczyć także kaplicę Narodzenia Najświętszej Marii Panny, której wieża odbiega nieco od osi pionowej.

Więcej ciekawostek z południowych Czech można znaleźć na stronie www.jiznicechy.cz/pl.

Źródło:CzechTourism