Turystyka

Czeska Szwajcaria – odkryj urokliwe zakątki pełne tajemnic

Lasy okrywające głębokie doliny i przecinające je rzeki, zaś w innym miejscu skalne miasteczka i ciasne labirynty… Wystarczy przystanąć i spojrzeć na piękno tych krajobrazów, by zrozumieć, dlaczego to miejsce przyciąga turystów z całego świata. Czeska Szwajcaria to region położony…

W czeskim Barrandovie pierwszy klaps stuknął 90 lat temu

Na wzgórzu w dzisiejszej dzielnicy Praga 5 pod koniec listopada 1931 roku zaczął wyrastać najnowocześniejszy wówczas kompleks filmowy. Studio zostało założone przez Miloša Havla, stryja prezydenta Václava Havla. Nazwa Barrandov pochodzi od Joachima Barrande`a – francuskiego paleontologa i geologa, przyjaciela…

„Il Boemo” (Czech) wszedł na ekrany polskich kin

„Il Boemo”, biograficzny film wyreżyserowany przez Petra Václava opowiadający o życiu i twórczości kompozytora operowego Josefa Myslivečka, wszedł na ekrany polskich kin 10 marca 2023 r. Film, nakręcony w koprodukcji czesko-włosko-słowackiej, miał uroczystą premierę we wrześniu ubiegłego roku w wypełnionym…

Kultowa Arabela w DROZDOWISKU – w drugą rocznicę powstania podcastu

Jana Nagyová, czyli Arabela ze słynnego czechosłowackiego serialu pod tym samym tytułem, opowiedziała Teresie Droździe o swoim powrocie do zawodu. Aktorka, po blisko trzydziestu latach, przyjęła rolę w filmie „Princ Mamánek”, wcielając się w nadopiekuńczą królową-matkę. Zdradziła też swoje dalsze…

Szlakiem czeskich rzemiosł tradycyjnych

Czy wiecie, jak powstaje Becherovka, co to jest modrodruk, jak powstają gobeliny lub słynne czeskie szkło? Polecamy wycieczkę do czeskich manufaktur, warsztatów i muzeów, które zapoznają zwiedzających z tajemnicami dawnych rzemiosł. Gobeliny z Valašskiego Meziříčí Morawska manufaktura gobelinów w Valašskim…

Figurka Praskiego Dzieciątka Jezus przyciąga pielgrzymów z całego świata

Jeden z głównych zabytków ruchomych Pragi, obiekt kultu wierzących z całego świata, uważany przez turystów za jeden z symboli Czech, obok Jana Nepomucena, czeskiego piwa, Hradczan czy Antonína Dvořáka. To Praskie Dzieciątko Jezus, mała figurka, bardziej znana pod włoską nazwą…

Czeski Raj – UNESCO

Bajkowy Czeski Raj Czeski Raj już od stuleci jest ulubionym miejscem malarzy, pisarzy, artystów i romantyków. Odkryj niezwykłe kształty miast skalnych, gęste lasy sosnowe, majestatyczne zamki i malownicze, drewniane chaty. Wybierz się na spacer do skalnych labiryntów Czeskiego Raju.   Czeski Raj,…

Do Czech na winobranie

Wrzesień w Republice Czeskiej to wyjątkowy miesiąc, zwłaszcza dla miłośników wina. To czas na tradycyjne winobrania, odbywające się niemal w każdym mieście, w wioskach, skansenach czy na dziedzińcach zamków i pałaców. Na gości czekają degustacje wina, burczaków i regionalnych przysmaków,…

Huta w Ostrawie czeka na dostawę nowoczesnych pieców łukowych. Inwestycje liczone w miliardach koron

Ważne wydarzenie odbyło się w czeskiej hucie w Ostrawie z grupy LIBERTY, do której należy także spółka LIBERTY Częstochowa, czołowy polski producent stali GREENSTEEL i blach grubych. 8 lipca LIBERTY podpisało kontrakt z Danieli, wiodącym światowym producentem urządzeń i maszyn,…

Czeski Krumlow od 30 lat na liście UNESCO

W 2022 roku mija 30 lat od wpisania historycznego centrum Czeskiego Krumlowa, wraz ze starówkami Pragi i Telcza, na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Zapraszamy na spacer po średniowiecznych uliczkach jednego z najpiękniejszych miast czeskich. Kompleks zamkowo-pałacowy w…

Nowy park narodowy powstanie nieopodal Pragi

Czeskie Ministerstwo Środowiska podjęło decyzję o utworzeniu Parku Narodowego Křivoklátsko, który obejmie 16 % najcenniejszego obszaru obecnego parku krajobrazowego, niezwykle zróżnicowanego przyrodniczo. Nowy park narodowy będzie chronić kompleksy leśne, skały, stepy, doliny i kanion rzeki Berounki, w którym występują dziesiątki…

Czeskie zamki i pałace inaugurują sezon

Czeskie zamki, pałace i inne zabytkowe obiekty będące pod opieką Narodowego Instytutu Zabytków (Národní památkový ústav NPU) szykują się do otwarcia pierwszego po dwóch latach sezonu bez obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Na turystów czeka wiele nowości. W pałacu Uherčice…

Biblioteki klasztorne w Czechach. Setki tysięcy wolumenów w pięknych wnętrzach

Klementinum Rozległy kompleks Klementinum w Pradze został założony przez jezuitów po ich przybyciu do Czech w 1556 roku. W budowie klasztoru uczestniczyli słynni architekci, między innymi Carlo Lurago, František Maxmilián Kaňka czy Kilián Ignác Dientzenhofer. Barokowa biblioteka klasztorna należy do…

Wiszący most powstaje przy granicy z Polską. Najdłuższy na świecie

W gminie Dolní Morava powstaje najdłuższy na świecie  most wiszący, który połączy grzbiety dwóch szczytów górskich. Konstrukcja będzie miała aż 721 metrów długości i ma wznosić się na wysokości 95 metrów nad doliną. Pierwszych turystów powita wiosną 2022 roku. Ośrodek…

Jaskinie Morawskiego Krasu można zwiedzać także zimą

Sezon turystyczny w czeskich jaskiniach zakończył się w październiku, ale niektóre z nich są dostępne dla zwiedzających także zimą, między innymi Jaskinie Punkvy z przepaścią Macocha o głębokości 138 metrów. Morawski Kras, leżący na północ od Brna, należy do najważniejszych…

Karel Hynek Mácha – 185 lat od przedwczesnej śmierci

Karel Hynek Mácha był jednym z najwybitniejszych i najosobliwszych poetów czeskich lat trzydziestych 19. stulecia w literaturze światowej. Jego poemat Maj, wydany w kwietniu 1836 — zaledwie pół roku przed śmiercią autora — jest pierwszym i właściwie jedynym prawdziwym czeskim…

Praga – Art District 7

Zapraszamy do odwiedzenia dzielnicy Pragi poświęconej sztuce, kulturze, kreatywności i cyganerii artystycznej. W większości światowych metropolii można znaleźć dzielnicę bohemy, obszar poświęcony wolnej twórczości i multigatunkowemu wyrażaniu artystycznej wizji świata. Nie inaczej jest w Pradze. Lokalna dzielnica sztuki nosi nazwę…

Masaryčka kontynuuje tradycję Císařské restaurace (Restauracji Cesarskiej) z czasów Pierwszej Republiki.

Na Dworcu Masaryka, w pomieszczeniach należących do znanej Císařské restaurace (Restauracji Cesarskiej) z czasów Pierwszej Republiki, otwarto restaurację Masaryčka. Za projekt wnętrz odpowiada pracownia architektoniczna archicraft. Już w pierwszych szkicach architekci dali wyraz swojego szacunku do charakteru przestrzeni. Masaryčka to…

PENNY: Rozpoczyna się decydująca faza projektu HÝBEME SE HEZKY ČESKY

Wiosną tego roku sieć PENNY MARKET we współpracy z czeskim towarzystwem Sokol i Stowarzyszeniem Szkolnych Klubów Sportowych uruchomiła projekt zachęcający dzieci do uprawiania sportu HÝBEME SE HEZKY ČESKY. Obecnie projekt wchodzi w decydującą fazę. Nauka zdalna, zamknięte boiska, brak ruchu…

Czechy gościem honorowym Warszawskich Targów Książki!

Jedenasta edycja Warszawskich Targów Książki odbędzie się pod znakiem literatury czeskiej. Wydarzenie pierwotnie miało mieć miejsce w 2020 roku, jednak z powodu pandemii koronawirusa jego termin został przesunięty na jesień br. (09.09.2021 – 12.09.2021).   Na początku czerwca 2021 Ministerstwo…

Ożywające obrazy Alfonsa Muchy

Największa kolekcja dzieł Alfonsa Muchy powraca po 7 latach do Miejskiego Domu Reprezentacyjnego w Pradze (Obecní dům). Tym razem część obrazów ożywa. Od sierpnia zeszłego roku w Pradze w budynku Miejskiego Domu Reprezentacyjnego można obejrzeć zebraną przez tenisistę Ivana Lendla,…

Praga – nigdy niekończący się happening

Historyczne miasto, które nigdy nie śpi Zdanie, że Praga jest sercem Europy, jeszcze nigdy nie było tak aktualne. Stolica Republiki Czeskiej stała się kulturalną metropolią, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Warto posmakować Pragi w jednym z lokalnych małych bistr,…

Przeżyjcie 48 godzin w sercu magicznej metropolii jak rodowici prażanie!

Poczuj się mieszkańcem Pragi! Każde miasto ma dwa oblicza. Praga nie jest tu wyjątkiem. Pierwsze oblicze, które nam zaprezentuje, jest doskonałym przykładem przepięknego zabytkowego miasta, dumnego ze swojej przeszłości. Drugie oblicze, to nowoczesne i pulsujące, zbliżone do rzeczywistego życia w mieście,…

23. Kino na Granicy / Hranici w Cieszynie i Českém Těšíně

Kino na Granicy to największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji. To jedyne wydarzenie filmowe, które już od ponad dwóch dekad odbywa się w jednym mieście, ale po dwóch stronach granicy – w polskim i czeskim Cieszynie. Miasto podzielone…

Křivoklát

Królewska siedziba została wybudowana w XIII wieku jako ostoja panującego rodu Przemyślidów, później służyła też jako więzienie państwowe Trzy lata przebywał w nim na przykład nadworny alchemik cesarza Rudolfa II Edward Kelley skazany za zabicie urzędnika cesarskiego w zakazanym pojedynku…

Festival CZPL – dwa państwa, dwa miasta, dwie kultury

Już jutro inauguracja szóstej edycji Festivalu CZPL im. Pawła Królikowskiego. Przez trzy dni w polskiej Kudowie-Zdroju i czeskim Náchodzie będzie prezentowany bogaty program kulturalny, dojdzie do ważnych spotkań i rozmów okraszonych muzycznymi występami wyjątkowych czeskich i polskich artystów. Twórcą Festiwalu Kultury…

Wysoczyna przyciąga turystów zabytkami z listy UNESCO

Region Vysočina (Wysoczyna) rozciąga się wzdłuż pofałdowanych grzbietów Wyżyny Czesko-Morawskiej, w samym środku Czech. Odwiedzających zachwyca bogactwem nieskażonej przyrody i wieloma zabytkami historycznymi. Region przecina główna arteria komunikacyjna Czech – autostrada D1, co sprawia, że jest on łatwo dostępny. Turyści znajdą…

Województwo Śląskie zacieśnia współpracę z Krajem Morawsko-Śląskim

Oba regiony – przez lata mocno utożsamiane z przemysłem ciężkim – będą wzajemnie się wspierały w procesie transformacji. W środę 9 czerwca w Sali Marmurowej Gmachu Sejmu Śląskiego popisano umowę, wedle której obydwie strony będą realizowały wspólne projekty i wymieniały…

Historia czeskiego szkła marki Moser

Huta szkła Moser może pochwalić się ponad 160-letnią tradycją produkcji szklanych dzieł sztuki. Jej wyroby trafiały do rąk cesarzy i władców, polityków i celebrytów. W Czechach Moser ma cztery salony sprzedaży (dwa w Pradze i dwa w Karlowych Warach), ale…

Najstarsza uczelnia muzyczna w Europie Środkowej kształci artystów od 210 lat

Dziś upływa dokładnie 210 lat od inauguracji nauczania w Konserwatorium Praskim, najstarszej uczelni muzycznej w Europie Środkowej i drugiej po Konserwatorium Paryskim na świecie.   Uczelnia została powołana do życia w roku 1808, aby kształcić muzyków orkiestrowych. Jednak sprawy organizacyjne,…