nowości turystyczne w Czechach

Nowości turystyczne w Czechach po zniesieniu restrykcji

Pomimo tego, że ubiegły rok był wyjątkowo trudny dla branży turystycznej, w niektórych czeskich obiektach atrakcyjnych turystycznie trwała nieprzerwanie praca. Udało się przygotować nowe ekspozycje i inne ciekawostki dla zwiedzających lub zakończyć trwające od kilku lat remonty. Co nowego czeka turystów w Czechach w 2021 roku po pełnym zniesieniu restrykcji związanych z pandemią COVID-19? 

Otwarcie Muzeum Czech Północnych w Libercu

Po trwającym niemal trzy lata remoncie, prawdopodobnie w lutym 2021 roku, zostanie otwarte dla zwiedzających Muzeum Czech Północnych w Libercu. Na gości czekają nowe ekspozycje rzemiosł artystycznych i przemysłu oraz informacje o dziejach regionu, od starożytności, przez średniowiecze, renesans, barok, aż po współczesność.

Muzeum Czech Północnych zostało założone w roku 1873 jako Muzeum Sztuki Dekoracyjnej  i obecnie jest najstarszym tego typu muzeum na ziemiach czeskich.

Mennica Królewska w Kutnej Horze

Włoski Dwór, centrum życia gospodarczego w dawnej Kutnej Horze, siedziba władców i mennica królewska, w której pierwsze grosze bito już za panowania Wacława II, otwiera po trwającym 13 lat remoncie, nową ekspozycję o nazwie Mennica Królewska.

Zwiedzający zapoznają się z ciekawą historią Włoskiego Dworu, nazywanego „centralnym czeskim bankiem średniowiecza”. Ekspozycja składa się z trzech bloków tematycznych prezentujących dzieje budynku, proces produkcji monet i Praskie Grosze.

Zamek Strakonice i  rycerze Zakonu Maltańskiego

W tym roku zakończony zostanie remont generalny na zamku Strakonice (112 km na południe od Pragi). Na gości czeka między innymi unikatowa wystawa przedstawiająca dzieje Zakonu Maltańskiego,  największa kolekcja dud w środkowej Europie, a także ekspozycja motocykli, broni i przemysłu tekstylnego.  Muzeum zamkowe otworzy swe podwoje dla zwiedzających prawdopodobnie w lipcu 2021 roku.

Zamek Helfštýn jak nowy

Po trwających trzy lata pracach remontowych na zamku Helfštýn (43 km na wschód od Ołomuńca), miłośnicy architektury będą mogli podziwiać odnowione wnętrza zamku i pałacu oraz wystawę kowalstwa artystycznego i artefaktów archeologicznych.  Każdego roku na zamku odbywa się tradycyjna impreza Hefaiston, największe w Europie spotkanie kowali artystycznych z całego świata, organizowana od roku 1982 przez Muzeum Komenskiego w Přerovie.

Zwiedzanie Adrszpachu tylko z rezerwacją

Od kwietnia 2021 skalne miasto Adrszpach będzie można zwiedzać tylko po uprzedniej rezerwacji. Formularz rezerwacyjny będzie dostępny na oficjalnej stronie internetowej miasta skalnego. Oprócz biletu wstępu, turyści będą mogli także zarezerwować miejsce parkingowe.

Nowe muzeum Świat Skody

Jedna z największych na świecie prywatnych kolekcji samochodów marki Skoda zostanie otwarta dla zwiedzających na wiosnę 2021 roku. Muzeum znajduje się w miejscowości Mrač (40 km od Pragi, w kierunku na Brno). Znajdziemy tu prototypowe pojazdy (Škoda 1000 MB, 110 R, Garde czy 720), modele użytkowe (m.in. wszystkie warianty nadwozia Skody 1202 lub specjalnie zmodyfikowaną Skodę Favorit na podwoziu hydraulicznym do transportu osób niepełnosprawnych).  Spośród modeli wyścigowych, zobaczymy Skodę 130 RS w kilku oryginalnych egzemplarzach, a także Rapid H, Favorit 1600 H lub 130 LR / H, pierwotnie stworzoną dla grupy rajdowej S.

Muzeum regionalne w pałacu Vimperk

Pałac w Vimperku (około 60 km na zachód od Czeskich Budějovic) po remoncie otworzy swe podwoje dla zwiedzających w maju 2021 roku. Na gości czeka muzeum regionalne i  sale zamkowe ozdobione cennymi arrasami flamandzkimi z XVII wieku.

Otwarcie pałacu Clam–Gallass w Pradze

Barokowy pałac rodziny Clam-Gallas na Starym Mieście w Pradze zostanie otwarty po remoncie pod koniec 2021 roku. W zabytkowym budynku znajdą się restauracja, winiarnia i sale wystawowe.

Obecny wygląd pałacu pochodzi z 1713 roku, kiedy to jego ówczesny właściciel – austriacki dyplomata, hrabia Jan Václav Gallas – zlecił jego przebudowę jednemu z najlepszych europejskich architektów barokowych, Johannowi Bernhardowi Fischerowi von Erlach. Posągi w fontannie, na schodach i na froncie budynku są dziełem Matthiasa Bernarda Brauna.

Katedra świętego Bartłomieja w Pilźnie z nową ekspozycją

Na początku czerwca 2021 roku, po generalnym remoncie, otwarta zostanie gotycka katedra świętego Bartłomieja w Pilźnie. Na gości czeka nowa ekspozycja dotycząca historii katedry i dzwonów, nowe oświetlenie i ogrzewane ławki.

Katedra, szczycąca się najwyższą wieżą kościelną w Czechach (102,26m), jest symbolem miasta.  Z krużganka, na który wiedzie około trzystu schodów, rozciąga się przepiękny widok na Pilzno i całą okolicę, a jeśli pogoda dopisze, można stąd dojrzeć także szczyty Szumawy i Czeskiego Lasu, a nawet Alpy.

Pałac Telč udostępnia część pomieszczeń

W pałacu Telč na Wysoczyźnie od kilku lat trwają prace remontowe. W maju 2021 roku planowane jest otwarcie dla turystów niektórych pomieszczeń, między innymi kaplicy Wszystkich Świętych, w której znajdują się nagrobki „ojca Telča“ Zachariáša z Hradca i jego pierwszej małżonki Kateřiny z Valdštejna. Na zwiedzających czeka także nowa ekspozycja historyczna.

Kościół św. Jana Nepomucena przywita wiernych po remoncie

Wpisany na listę UNESCO kościół pielgrzymkowy św. Jana Nepomucena na Zielonej Górze w mieście Žďár nad Sázavou otworzy w tym roku swe podwoje po trzyletnim remoncie.  Kościół jest dziełem genialnego architekta Jana Błażeja Santiniego, należy do najznamienitszych budowli barokowych na terenie Czech.

Nowe muzeum samochodów ciężarowych Tatra w Kopřivnicy

W czerwcu 2021 roku w Kopřivnicy zostanie otwarte nowe Muzeum Samochodów Tatra. Powstanie w hali dawnej odlewni na skraju fabryki. Nowa ekspozycja będzie prezentowała głównie samochody ciężarowe. Znajdzie się tu także odrestaurowany unikatowy pociąg czechosłowacki Słowacka Strzała z 1936 roku, który kursował na trasie Praga – Bratysława.

Wieża widokowa Cvilín w Krnovie

Remont wieży widokowej na wzgórzu Cvilin nad Krnovem (północne Morawy) potrwa do połowy 2021 roku. Wieża o wysokości dwudziestu ośmiu metrów zbudowana została w latach 1902 – 1903 według projektu architekta Ernsta Latzela,  z inicjatywy Morawsko-Śląskiego Towarzystwa Górskiego, przy dużym wsparciu finansowym księcia Jana II Dobrego.

Na wzgórzu Cvilín znajdziemy także monumentalny barokowy kościół pielgrzymkowy i ruiny zamku.

Otwarcie twierdzy Dobrošov

Po trwającym od 2018 roku remoncie, twierdza Dobrošov (w pobliżu Náchodu) zostanie otwarta dla zwiedzających w lecie 2021 roku. Budowa twierdzy rozpoczęła się w 1937 roku. Obiekt należy do rozległego systemu umocnień granicznych, powstałego w latach 1935–1938 w celu obrony kraju przed nazistowskimi Niemcami.

 Rezydencja Pernstejnów w pałacu w Pardubicach

W Pałacu w Pardubicach od kilku lat przebiega rozległy remont. Stopniowo udostępniane są dla turystów kolejne ekspozycje. Wystawa o nazwie „Rezydencja Pernsteinów – najstarszy renesans w Czechach” zostanie otwarta pod koniec 2021 roku. Jej częścią będą na przykład „mówiące obrazy“ Pernstejnów, które ożyją w obecności turystów, jak również modele 3D pałacu. Wystawa upamiętni także 500. rocznicę śmierci Viléma z Pernštejna.

Więcej informacji turystycznych o Czechach: https://www.visitczechrepublic.com/pl-PL

Źródło:CzechTourism