targi warzywne w Czechach

Targi warzywne w Czechach

Nieoczywistym sposobem zwiedzania czeskich miast może być wizyta na targach warzywnych, które w Pradze, Pilznie i Brnie są bardzo popularne. Nie tylko można tutaj zakupić najwyżej klasy czeską żywność ekologiczną lub świeże kwiaty, ale także spotkać się z miejscowymi ludźmi i dowiedzieć się, co aktualnie dzieje się w mieście. Zakup świeżych lokalnych warzyw i owoców, serów, pieczywa i wędlin od lokalnego sprzedawcy na pewno będzie miłym doświadczeniem. Na bazarku pod gołym niebem zakupimy lokalne specjały, których skosztujemy na miejscu albo przywieziemy do domu jako pamiątki.

Jeden z największych i najpopularniejszych targów warzywnych w Czechach liczący 100 straganów znajdziemy na Náplavce w Pradze, na samym brzegu Wełtawy w centrum stolicy. Targ odbywa się w każdą sobotę w godzinach od 8:00 do 14:00. Można tam kupić produkty od sprawdzonych plantatorów i producentów, a także kosmetyki ekologiczne. Przyjemnie spędzony sobotni poranek umili również muzyka na żywo.

Targ odbywa się także w każdą sobotę na tak zwanym „Heřmaňáku” na Placu Řezáča (Řezáčovo náměstí) w Pradze. Targ jest sporo mniejszy, a jego motto to „targ bez siatek”. Można tam kupić wysokiej jakości świeżą ekologiczną żywność bezpośrednio od rolników, a także mleko i nabiał, mięso i wędliny, warzywa, zioła, owoce, grzyby, przyprawy, wyroby cukiernicze, miód, oleje, pieczywo i wypieki, domowe jajka od kur z wolnego wybiegu czy kiszone warzywa. Można napić się tam również wyśmienitej kawy. Targ jest otwarty w każdą sobotę od godziny 9:00 do 14:00.

W Pradze warto odwiedzić jeszcze rewelacyjne targi, którym Czesi nadali lokalne nazwy: na „Kulaťáku” czyli na Placu Zwycięstwa (Vítězné náměstí), na „Tyláku“ czyli na Placu Tyla (Tylovo náměstí), gdzie zaopatrzyć się można również w produkty ogrodnicze, ceramikę, wełnę lub świeczki, a także na „Jiřáku“ czyli na Placu Jiřího z Poděbrad z przepięknym Kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa, który zaprojektował słynny architekt Jože Plečnik.

Zelný trh w Brnie jest jedynym miejscem w całych Czechach, w którym klienci przez cały rok – sześć dni w tygodniu znajdą szeroki asortyment lokalnych i importowanych produktów rolnych. Targ ze 130 straganami odbywa się na placu w historycznym centrum miasta. Kilka metrów pod tym placem rozciągają się niesamowite historyczne podziemia, które można zwiedzać z przewodnikiem. Dowiemy się, jak produkty spożywcze były przechowywane w średniowieczu, gdy zamiast lodówek używano podziemnych magazynów na żywność.

W Pilznie, na jednym z najpiękniejszych rynków w kraju, można skosztować i kupić wysokiej jakości żywność lokalną. Pilzneński Targ Rolniczy odbywa się zawsze w sobotę od godziny 8:00 do 12:00. Kupując świeże owoce i warzywa, na pewno zwrócimy uwagę na katedrę św. Bartłomieja – gotycką świątynię z najwyższą wieżą kościelną (102 metry) w Czechach. Ważnym zabytkiem na rynku jest także ratusz, wzniesiony w XVI wieku w stylu włoskiego renesansu.

Źródło:CzechTourism