Loket

Najbardziej malownicze miejsca w Czechach

Prezentujemy jedne z najbardziej malowniczych miejsc w Czechach, chętnie odwiedzane przez fotografików, filmowców i malarzy.

Park Narodowy Czeska Szwajcaria  

Park Narodowy Czeska Szwajcaria leży przy granicy z Niemcami, która oddziela jednocześnie drugą jego część – Szwajcarię Saksońską. Przed milionami lat znajdowało się tu morze. Po jego ustąpieniu pozostał wyjątkowy krajobraz. Chociaż obszar ten jest najniżej położonym miejscem w Czechach, przypomina góry. Znajdziemy tu wysokie piaskowcowe ściany i wieże, bramy skalne, wąwozy i góry stołowe. To kraina sosnowych lasów i głębokich dolin, wśród których wznoszą się wieże, bramy, ściany i labirynty skalne.

Morawska Toskania

Długie pasy brązowo-zielonych pól ciągną się aż po horyzont. Malowniczą, pofałdowaną krainę południowych Moraw  gdzieniegdzie zdobi samotne drzewo czy biała kapliczka. Fotograficy nazywają krainę w okolicach Kyjova Morawską Toskanią.

Czeski Grand Canyon – Duża Ameryka   

Kamieniołomy zwane Dużą i Małą Ameryką znajdujące się na terenie parku krajobrazowego Czeski Kras, w pobliżu słynnego zamku Karlsztejn, należą do ulubionych miejsc turystów i czeskich filmowców.

Ruiny zamku Děvičky

Ruiny gotyckiego zamku Děvičky wznoszą się na północnym skraju masywu Děvín, najwyższego szczytu Pavlovskich Wierchów, w regionie południowych Moraw. Rozciąga się stąd przepiękny widok na całą okolicę.

Święta Górka w Mikulovie

Święta Górka (Svatý Kopeček) jest jednym ze szczytów Pavlovskich Wierchów, który dominuje nad Mikulovem. Na wzgórzu znajduje się kościół św. Sebastiana, dzwonnica i droga krzyżowa. Święta Górka należy do popularnych miejsc pielgrzymkowych.

Park Narodowy Podyjí

Park Narodowy Podyjí leży przy granicy z Austrią, a za granicą płynnie łączy się z Parkiem Narodowym Thayatal. To właśnie dzięki „żelaznej kurtynie“ ten rejon przez tak długi czas był niedostępny. Tutejsza przyroda zachowała się więc w doskonałej, nieskalanej formie. Rzeka Dyja wije się tu powoli, zakręca, tworzy malownicze meandry.

Kapliczka na Hradišťku

Na wzniesieniu, wśród winnic, w pobliżu Velkich Bílovic stoi kapliczka w kształcie romańskiej rotundy. Rozciąga się stąd piękny widok na okoliczne winnice i wzgórza Pálavy.

Punk widokowy Maj

Najpiękniejszy widok na Wełtawę rozciąga się z punktu widokowego Maj w miejscowości Teletín w pobliżu Pragi. Rzeka przepływa tu przez głęboki kanion skalny, tworząc meander o kształcie podkowy. Z Pragi można dojechać tu z dworca Smíchov bezpośrednim autobusem lub z przesiadką w miejscowości Štěchovice. Piesza wycieczka od przystanku autobusowego do punktu widokowego zajmie nam około dwóch godzin.

Nagrodą za trudy wędrówki będzie wspaniała panorama Wełtawy.

Zamek Loket

Średniowieczny zamek Loket, malowniczo położony na występie skalnym, otoczony z trzech stron rzeką Ohrzą. W muzeum zamkowym zobaczymy kolekcję broni, odkryć archeologicznych, a także porcelany pochodzącej z okolicznych manufaktur. W podziemiach na odważnych czeka przerażająca wystawa narzędzi tortur.

Zamek Karlsztejn

Leżący w pobliżu Pragi Karlsztejn, najpopularniejszy z czeskich zamków, należy także niewątpliwie do najpiękniejszych. Przypomina najlepsze okresy czeskich dziejów: założony został przez króla Karola IV.

Zbiornik wodny Seč

Zapora wodna zbudowana w latach 1925 do 1934 na rzece Chrudimce służy jako ochrona przed powodziami oraz do celów wodniackich i rekreacyjnych. Jest największym zbiornikiem wodnym w Kraju Pardubickim (42 metry wysokości i 165 metrów długości).

Średniogórze Czeskie

Średniogórze Czeskie to pasmo górskie w Czechach Północnych, przez które przepływa rzeka Łaba, tworząc malowniczy przełom, zwany Bramą Czeską. W tej osobliwej krainie pochodzenia wulkanicznego, pełnej przedziwnych form skalnych, stożków wulkanicznych i pokryw lawowych, można odnieść wrażenie podróży w czasie do początków świata. Od stuleci uprawia się tu słynny chmiel, owoce i winorośl.

Ogród Kwiatowy, Kroměříž

Kompleks Pałacu Arcybiskupów i ogrodów, którymi szczyci się miasto Kroměříž, znajduje się na liście UNESCO. Po niedawnej rewitalizacji turyści mogą zajrzeć do niedostępnych do tej pory zakątków, na przykład do Ogrodu Holenderskiego, Pomarańczowego czy na Królicze Wzgórze.

Czarne Jezioro na Szumawie

Jeziora Szumawy zalicza się do skarbów przyrody tego rejonu. Są położone na wysokości ponad 1000 m n.p.m. Największe i najbardziej znane to Jezioro Czarne i Jezioro Diabelskie (Černé i Čertovo jezero). Jezioro Czarne może poszczycić się kilkoma rekordami. Jest to największe jezioro na Szumawie i jednocześnie największe, naturalne jezioro w Czechach. Odbicie w tafli wody lasów otaczających jezioro powoduje, że woda w jeziorze wydaje się czarna.

Piwnice winne Petrov-Plže

Doskonałe morawskie wina najlepiej degustować w oryginalnych piwniczkach. Wyjątkowe obiekty tego typu znajdują się w miejscowości Petrov-Plže znajdującej się na południowo-zachodniej granicy obszaru chronionego krajobrazu Białe Karpaty. Małe białe budyneczki na błękitnej podmurówce ozdobione ornamentem winorośli wyglądają niemal fantastycznie, przywodząc na myśl siedziby tolkienowskich hobbitów.

Czeski Raj

Do przyrodniczych unikatów Czeskiego Raju należą tutejsze Boskovskie Jaskinie Dolomitowe, najrozleglejsze jaskinie dolomitowe w Czechach. Całkowita długość odkrytych do tej pory korytarzy wynosi 1060 metrów.  Prawdziwe skarby natury kryje majestatyczna góra Kozakov – piękne agaty, japisy, chalcedony i ametysty. Na miłośników zabytków czekają malownicze miasteczka, liczne zamki i pałace, a także perełki architektury ludowej.

Skały Adrszpasko-Teplickie

Skały Adrszpasko-Teplickie to ulubione przez turystów miasto skalne, ulokowane jest między Teplicami nad Metují i Adrszpachem oraz szczytem Čáp w pobliżu wsi Skály. Znajdziemy tu monumentalne skały o ciekawych nazwach, na przykład Gąsienica, Siekiera Rzeźnika czy Golem.

Więcej informacji: www.visitczechrepublic.com

 

 

Źródło:CzechTourism