Najciekawsze muzea Republiki Czeskiej

Iluzja, filmy, cukier, czekolada i lekarstwa! To wszystko znajdą Państwo w ofercie niebanalnych ekspozycji muzealnych w Republice Czeskiej.

Warto wybrać się na wycieczkę, nawet jeśli pogoda nie dopisuje. Do muzeum! Już dawno nieaktualny jest pogląd, że ekspozycje muzealne to tylko nudne wystawy eksponatów z „drętwymi“ opisami. W Pradze, Brnie czy Táborze znajdą Państwo szereg wystaw, które zainteresują, nie znudzą i nauczą czegoś nowego. Nowe lub zmodernizowane muzea oferują oryginalne eksponaty i interaktywne wystawy, które chcą odwiedzającego wciągnąć do gry! W polecanych muzeach będą mogli Państwo szczegółowo zapoznać się z różnymi dziedzinami życia ludzkiego.


Nowe muzea w Pradze      

Muzeum Zmysłów     

Muzeum Zmysłów niedaleko Placu Wacława w Pradze jest interaktywnym muzeum, w którym łatwo jest stać się częścią ekspozycji i bardzo dobrze się bawić. Znajdą tu Państwo ponad 50 pobudzających zmysły eksponatów – począwszy od pokojów o zmienionej perspektywie, która tworzy zaskakujące iluzje, aż po obrazki ze złudzeniem optycznym. Każdy z tych eksponatów stwarza okazję do zadawania pytań i poznawania naszych zmysłów, a także percepcji rzeczywistości.

Illusion Art Museum

Eksponaty muzeum iluzjonizmu na Rynku Staromiejskim wprowadzą Państwa do świata iluzji i trików. Muzeum stara się tutaj ożywić historyczne techniki tworzenia iluzji i przenosi je do sztuki XXI wieku, epoki selfie i serwisów społecznościowych. Wszystkich eksponatów można dotknąć i wypróbować je. Pierwsze piętro muzeum jest zarezerwowane dla wystawy stałej sztuki iluzjonistycznej, a na drugim znajdują się wystawy czasowe współczesnych młodych artystów.

Muzeum NaFilm

Narodowe Muzeum Filmowe NaFilm przybliża fascynujący świat filmu, a także dostarcza wrażeń dzieciom i dorosłym. Podczas wizyty w muzeum dowiedzą się Państwo, jak działa film, w zabawny i interaktywny sposób poznają jego historię. W muzeum można znaleźć nie tylko najstarsze projektory filmowe, takie jak latarnia magiczna (prosty aparat projekcyjny), ale także klasyczny projektor 35 mm na korbkę, z którego można wyświetlać film z taśmy filmowej. W muzeum znajduje się także studio ruchu, w którym zwiedzający mogą przygotować własne nagranie dźwiękowe, oraz laboratorium J. E. Purkynie, gdzie można eksperymentować ze wzrokiem. Na koniec wizyty mogą Państwo nakręcić swój własny film animowany, które można zabrać ze sobą.

Meduzarium

Żywe i niecodzienne eksponaty na pewno zainteresują nie tylko Państwa dzieci. Na dachu praskiej galerii handlowej Arkady Pankrác, położonej zaledwie kilka stacji metra od Wyszehradu, otwarto niedawno największe meduzarium w Europie. W prawie 40 akwariach zobaczyć tu można około dziesięciu tysięcy meduz, należących do kilkudziesięciu gatunków parzących, nieszkodliwych czy nieśmiertelnych.

Galeria Figur Stalowych    

Galeria Figur Stalowych to projekt wyjątkowy, na który składa się artystyczne tworzenie eksponatów wykonanych z elementów pochodzących z recyklingu złomu stalowego, takich jak koła zębate, skrzynie biegów, łańcuchy, śruby, nakrętki. Muzeum mieści się w Pradze pod Placem Wacława. Podziwiać tu można rzeźby inspirowane postaciami z filmów i bajek, znajdziemy tu także gwiazdy muzyki, zwierzęta i luksusowe auta (w skali 1:1). Z wszystkimi eksponatami można robić zdjęcia, dotykać ich i cieszyć się interaktywnymi wrażeniami.


Czeskie Muzeum Farmacji w miejscowości Kuks  

Czeskie Muzeum Farmacji w pomieszczeniach Szpitala Kuks w Czechach Wschodnich prezentuje dwie wystawy stałe dotyczące historii czeskiej farmacji. Ekspozycja Magia apteki poświęcona jest historii aptek i rozwojowi farmacji, a wystawa Od apteki do fabryki jako jedyna w Republice Czeskiej prezentuje rozwój produkcji farmaceutyków począwszy od ich wyroby na małą skalę w aptekach, aż po produkcję przemysłową w fabrykach do połowy XX wieku. Można tu między innymi zobaczyć przeróżne narzędzia, takie jak tableciarki lub praski na czopki, a także kompletne wyposażenie jednej z praskich aptek z 1821 roku. Muzeum otwiera podwoje w kwietniu, a ostatnich zwiedzających przyjmuje do końca października. W sezonie zimowym (listopad-marzec) placówka jest tymczasowo zamykana. 

Wirtualna wyprawa w ZOO Brno  

W samym centrum południowomorawskiego Brna funkcjonuje unikatowa wystawa pod patronatem brneńskiego ogrodu zoologicznego. Magia wirtualnej wyprawy polega głównie na niezwykłym doświadczeniu, a równocześnie tkwi w jej prostocie. Odwiedzający po przyjściu zasiądą w specjalnych fotelach, nałożą okulary i znajdą się bezpośrednio między zwierzętami. W tym roku mogą Państwo wybierać spośród czterech filmów. Można polecieć w stadzie flamingów, nurkować na rafach koralowych, wędrować z lisami polarnymi lub spotkać się twarzą w twarz z lwami.

Muzeum Nowej Generacji w mieście Žďár nad Sázavą

Muzeum Nowej Generacji oferuje unikalne połączenie najnowocześniejszej technologii audio i wideo z ważnymi momentami historii dawnego klasztoru cystersów i zamku Žďár nad Sázavą w regionie Vysočina, między Pragą  i Brnem. Dzięki wirtualnym przewodnikom poznają Państwo historie osobowości, które wywarły ogromny wpływ na ten wyjątkowy obiekt, położony w bliskiej odległości od zabytku UNESCO, kościoła pielgrzymkowego św. Jana Nepomucena. Motto muzeum brzmi: Proszę koniecznie dotykać eksponaty! Na pewno zarówno Państwo, jak i Państwa dzieci nie będą się tutaj nudzić.

Muzeum Czekolady i Marcepanu w mieście Tábor

Południowoczeski Tábor w swoim zabytkowym centrum ukrywa niejedną dobrą kawiarnię czy restaurację, ale także słodkie Muzeum Czekolady i Marcepanu, które przedstawia historię czekolady, historię upraw, transportu do Europy, a następnie jej przetwarzania do formy cukierków, tabliczek, pralinek i figurek. Druga część muzeum poświęcona jest marcepanowi i jego zastosowaniu w wyrobach cukierniczych. Dla wszystkich ”złotych rączek” dostępny jest stały warsztat, w którym każdy odwiedzający może samodzielnie odlewać czekoladę lub pracować z marcepanem.

Muzea w Dobrovicach 

W Dobrovicach w Czechach Środkowych niedaleko Pragi, w miejscowej cukrowni znajdą Państwo wystawę cukrownictwa, gorzelnictwa oraz przetwórstwa buraka cukrowego. Muzeum prezentuje rozwój produkcji czeskiego cukru, który stał się marką znaną na całym świecie. Można tu obejrzeć formy na cukrowe głowy lub urządzenie do produkcji cukru w kostkach, który zresztą jest czeskim wynalazkiem. Największym eksponatem w muzeum jest parowa lokomotywa cukrownicza z lat 50. XX wieku z cysterną na melasę z końca XIX wieku. W sezonie można skorzystać z trasy zwiedzania, która obejmuje zakład przemysłowy – cukrownię i gorzelnię.

Źródło:CzechTourism