Il Boemo

„Il Boemo” (Czech) wszedł na ekrany polskich kin

„Il Boemo”, biograficzny film wyreżyserowany przez Petra Václava opowiadający o życiu i twórczości kompozytora operowego Josefa Myslivečka, wszedł na ekrany polskich kin 10 marca 2023 r. Film, nakręcony w koprodukcji czesko-włosko-słowackiej, miał uroczystą premierę we wrześniu ubiegłego roku w wypełnionym do ostatniego miejsca audytorium Kursaal podczas festiwalu filmowego w San Sebastián.

Scenariusz filmu to opowieść o praskim młynarzu, który w poszukiwaniu szczęścia wyjechał do Włoch – centrum europejskiej sztuki operowej drugiej połowy XVIII wieku. Tam stał się najbardziej rozchwytywanym kompozytorem swoich czasów. Przez piętnaście lat Josef Mysliveček, znany jako Il Divino Boemo (wł. Boski Czech), pisał opery, oratoria, symfonie i inne utwory kameralne dla włoskich dworów i teatrów miejskich, od Neapolu po Florencję, Turyn, Bolonię i Wenecję. Umarł na syfilis w Rzymie, samotny i zapomniany. Jego twórczość była wielką inspiracją dla samego Mozarta, jednak dzisiaj niewiele osób zna jego imię, nie mówiąc już o jego muzyce. Dzięki filmowi „Il Boemo” utalentowany czeski kompozytor został ponownie odkryty.

Z budżetem 120 milionów koron czeskich (ok. 24 mln zł), „Il Boemo” jest jedną z najdroższych czeskich produkcji filmowych. Tak wysoki budżet wynika przede wszystkim z chęci twórców do jak najdokładniejszego przeniesienia na ekrany kin atmosfery drugiej połowy XVIII wieku, kiedy Josef Mysliveček swoją sztuką oczarował włoską publiczność operową. Narracyjną jakość filmu podkreśla również zupełnie wyjątkowa współpraca z czołowymi gwiazdami współczesnej opery, na czele z sopranistką Simoną Šaturovą i francuskim kontratenorem Philippe’em Jarousskym . Muzyka do filmu powstała przy akompaniamencie praskiej orkiestry barokowej Collegium 1704 pod dyrekcją dyrygenta Václava Luksa. „Na potrzeby filmu większość występujących w filmie arii nagraliśmy na żywo w Pražské křižovatce, a następnie we Włoszech. Dużą część z nich widzowie po raz pierwszy od czasów Myslivečka usłyszą w najwyższej jakości” – wyjaśnia producent filmu Jan Macola .

Główną rolę powierzono utalentowanemu Vojtěchowi Dykowi, który jako Il Boemo zaskakuje płynną znajomością języka włoskiego i łatwością, z jaką podejmuje dyrygowanie pasażami. „Granie Josefa Myslivečka było dla mnie wyzwaniem i motywacją zarówno jako aktora, jak i muzyka. Oczywiście nie mogę się doczekać, jak jego historia zostanie przyjęta przez publiczność tutaj i w Europie. Mysliveček zasługuje na to, żeby poznać jego historię” – uważa aktor wcielający się w postać kompozytora.

Oprócz Vojtěcha Dyka w filmie występują czescy aktorzy i aktorki, między innymi Karel Roden , Zdeněk Godla, Jenovéfa Boková czy Martina Babišová. Słynną śpiewaczkę Caterinę Gabrielli, z którą Mysliveček często współpracował, gra w filmie włoska aktorka Barbara Ronchi; jej partie śpiewa sopranistka Simona Šaturová.

Film został nakręcony w autentycznych włoskich i czeskich sceneriach – w Wenecji, Rzymie, Genui, Neapolu, na Sycylii, w praskim Teatrze Stanowym, w brneńskim Teatrze Mahena, w klasztorach w Plasach i Doksanach oraz w zamkach Jaroměřice nad Rokytnou i Bučovice. Zdecydowana większość strojów z epoki została również wykonana we Włoszech pod kierunkiem kostiumografa.