Czeskie e-winiety

Czeskie e-winiety – system nie do obejścia. Nie warto próbować

Czeska roczna e-winieta, od kilku miesięcy dostępna wyłącznie w formie elektronicznej, nie jest już przypisana tylko do jednego konkretnego roku kalendarzowego – pozwala nabywcy wybrać dowolną datę startu jej ważności. Dlatego wielu kierowców decyduje się na zakup tuż przed wyjazdem na letnie wakacje. Słusznie kalkulują, że im później e-winietę wykupią, tym większe jest prawdopodobieństwo „załapania się” na datę wakacyjnego wojażu w kolejnym roku w terminie jej ważności. 

Targi w Czechach

iCzechy.pl

 

 

 

Jednak zdarzają się i tacy, którzy w ferworze przygotowań do wyjazdu zapominają o wniesieniu opłaty za korzystanie z sieci czeskich autostrad. Może to być kosztowne doświadczenie. Mandat za jazdę bez ważnej e-winiety zaczyna się od 5.000 koron czeskich (ok. 900 zł), a w postępowaniu administracyjnym może wzrosnąć do 20.000 (ok. 3.600 zł).

 „Najlepiej, gdyby kierowcy kupowali winiety autostradowe z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem. Będą mieć pewność, że wszystko poszło dobrze, a w razie potrzeby z łatwością poprawią błędnie wprowadzone dane” – rekomenduje czeski minister transportu Karel Havlíček.

Większość osób e-winiety nabywa w sklepie internetowym. „Zakup jest łatwy. Najprościej rzecz ujmując – wystarczy wpisać tablicę rejestracyjną i podać adres e-mail.Jeśli ktoś chce zapłacić przelewem, musi liczyć się z tym, że e-winietę będzie mieć ważną nie wcześniej niż po 5 dni od dokonania płatności” – przypomina Martin Opatrný, rzecznik prasowy przedsiębiorstwa państwowego CENDIS będącego operatorem systemu elektronicznych opłat autostradowych. 

Niektórzy kierowcy próbują ominąć system. Wjeżdżają na płatną drogę i kupują e-winietę dopiero wtedy, gdy widzą przed sobą patrol policji lub administracji celnej. 

„To naiwny sposób. W większości przypadków policjanci do kontroli używają kamer przy bramkach autostradowych, więc kierowca może nawet nie zauważyć patrolu. System rejestruje czas zakupu co do sekundy. Dzięki temu nasze patrole z łatwością oceniają, czy kierowca był na drodze płatnej z ważną winietą czy bez niej” – zwraca uwagę płk Michal Hodboď z Dyrekcji Służby Policji Drogowej.

Podobnie sprawa wygląda z zakupami na stacjach EuroOil. Ponieważ niektóre z nich znajdują się na płatnych odcinkach autostrad, kierowcy czasami twierdzą, że właśnie jechali na nie po e-winietę. Takie tłumaczenie już nie przechodzi. 

Kierowcy podczas kontroli drogowej brak winiety dość często argumentują tym, że mają firmowe auto lub że pojazd jest wynajęty. Nawet w takim przypadku za jazdę bez opłaty autostradowej odpowiada kierowca, a nie właściciel samochodu. „Jeżeli na przykład wynająłem samochód, mogę łatwo sprawdzić na stronie eDalnice.cz, czy w danym dniu ma on ważną winietę autostradową” – radzi Opatrný.

Statystyki Policji Republiki Czeskiej pokazują, że za brak wniesionej na czas opłaty autostradowej policjanci od początku stycznia do końca czerwca 2021 wręczyli ponad 10.300 mandatów na łączną kwotę ponad 9,5 mln koron czeskich (ok. 1.710.000 zł), 159 wykroczeń przekazano do postępowanie administracyjnego

„Na półmetku wakacji, w związku ze wzmożonym ruchem, ponownie planujemy wielodniowe akcje  skoncentrowane na kontroli elektronicznych opłat autostradowych” – mówi dyrektor Departamentu Nadzoru Generalnej Dyrekcji Ceł płk Petr Müller.

Do 5 lipca b.r. sprzedano ponad 3,5 miliona elektronicznych winiet autostradowych za ok. 4 miliardy CZK (0k 720 mln zł). Najwięcej osób kupuje czeskie e-winiety w wariancie rocznym (2,4 mln szt.), następnie dziesięciodniowym (ok. 800 tys. szt.) i miesięcznym (ok. 200 tys. szt.). Dominującym kanałem sprzedaży pozostaje sklep internetowy na stronie eDalnice.cz.

Czeskie e-winiety – te teksty mogą Cię również zainteresować:
Czechy – winiety autostradowe w 2022. Ceny bez zmian » (iczechy.pl)
Czeska elektroniczna opłata autostradowa – ile kosztuje i jak regulować? » (iczechy.pl)
Czeskie winiety autostradowe – jak rozwiązać problematyczne sytuacje » (iczechy.pl)
Naprawa samochodu w Czechach – gdzie to zrobić? Pomocny Portál řidiče. (iczechy.pl)
Czeskie targi przemysłowe Brno » (iczechy).pl

Źródło:EDALNICE.CZ