Czeska elektroniczna opłata autostradowa

Czechy: ile kosztują i jak kupić elektroniczne winiety autostradowe

Czeska elektroniczna opłata autostradowa zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2021 roku. Po 25 latach skończyła się era umieszczania nalepek na przedniej szybie samochodu. Opłaty pozostały na tym samym poziomie, co w 2020 roku. Pojawiły się jednak pewne zmiany.

Targi w Czechach

iCzechy.pl

 

 

 
E- winiety. Kto musi je posiadać? Kto jest zwolniony?

Opłaty za korzystanie z czeskich autostrad dotyczą pojazdów samochodowych posiadających co najmniej cztery koła, o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony. Obowiązkowi nie podlegają przyczepy i motocykle. Od 1 stycznia 2021 r. została rozszerzona lista pojazdów, które będą zwolnione z opłat.

Do tej grupy kwalifikują się auta elektryczne, auta napędzane wodorem oraz hybrydy typu plug-in o emisji CO2 poniżej 50 g/km ze specjalnymi, czeskimi tablicami rejestracyjnymi zaczynającymi się od liter EL. Uwaga! Zwolnienie dotyczy również samochodów zarejestrowanych poza Republiką Czeską. Ich właściciele muszą wypełnić odpowiedni formularz PDF i wysłać go e-mailem lub w formie papierowej do Pragi. Szczegóły w j. polskim są podane na stronie internetowej w tym miejscu (eDálnice.cz).

Czechy - elektroniczne winiety autostradowe

Które autostrady są płatne?

Praktycznie każda czeska „dálnice” zaczynająca się i kończąca znakami „Autostrada” i „Koniec autostrady” to odcinek płatny. Mapę tych dróg z opisem w j. polskim można pobrać w tym miejscu (pdf 2,95 MB)

Przejazdy określonymi fragmentami autostrad mogą być bezpłatne. Dotyczy to zazwyczaj obwodnic miast, na przykład wokół Pilzna, Brna, Ołomuńca lub częściowo Pragi. Warto wiedzieć, że rząd czeski wiele lat temu zwolnił z opłaty odcinek autostrady od granicy z Polską (Gorzyczki) do centrum Ostrawy.Czeska elektroniczna opłata autostradowa

2021 r. Ile kosztują czeskie e-winiety?

Roczna opłata autostradowa wynosi 1.500 koron czeskich (ok. 270 zł), czyli na razie nie zmieniła się w porównaniu do 2020 roku. Dwie pozostałe wirtualne winiety kosztują odpowiednio 440 CZK (ok. 79 zł) na 30 dni oraz 310 CZK (ok. 56 zł) na 10 dni. Jednocześnie w cenniku pojawiły się nowe kategorie, tzw. „Eko cen”. Korzystną zniżkę sięgającą połowy ceny podstawowej otrzymali właściciele samochodów napędzanych gazem ziemnym lub biometanem. Uwaga! Ulga nie dotyczy aut z instalacją LPG.

Czeska elektroniczna opłata autostradowa

 
 
Gdzie kupić wirtualną winietę? Sklep internetowy

Głównym kanałem sprzedaży e-winiet, która ruszyła 1 grudnia 2020 r., jest sklep internetowy eDalnice.cz, będący pod kontrolą Państwowego Funduszu Infrastruktury Transportowej i przedsiębiorstwa państwowego CENDIS. Cała operacja odbywa się za pomocą kilku kliknięć, dosłownie z dowolnego miejsca, za pomocą komputera, tabletu lub smartfona. Jak to zrobić?Czechy - elektroniczne winiety autostradowe

 1. Wybierz rodzaj elektronicznej winiety autostradowej (365 dni, 30 dni lub 10 dni)
 2. Wprowadź numer rejestracyjny pojazdu i kraj, w którym jest zarejestrowany
 3. Wybierz początek okresu obowiązywania elektronicznej opłaty autostradowej
 4. Alternatywnie zadeklaruj prawo do Eco ceny (pojazdy napędzane gazem ziemnym lub biometanem)
 5. Zapłać (potwierdzenie otrzymasz mailem) i już możesz jechać.

Czechy - elektroniczne winiety autostradowe

Gdzie kupić wirtualną winietę? Stacjonarny punkt sprzedaży 

Równie łatwo, z pomocą personelu, można kupić wirtualny znaczek autostradowy w sieci tysięcy stacjonarnych punktów sprzedaży Poczty Czeskiej lub na stacjach paliw Euro Oil. Miejsca te oznaczone są nalepką „ZDE V PRODEJI ELEKTRONICKÁ DÁLNIČNÍ ZNÁMKA”

Czeska elektroniczna opłata autostradowa

Gdzie kupić wirtualną winietę? Kiosk samoobsługowy

Zakup w kiosku samoobsługowym łączy w sobie sklep internetowy z fizycznym punktem sprzedaży e-winiet. Ich lokalizacja będzie dogodna zwłaszcza dla obcokrajowców, bo kioski zostały ustawione głównie w obszarach przygranicznych, przed wjazdem na płatny odcinek  autostrady. Uwaga! Opłata wyłącznie w formie bezgotówkowej. Listę kiosków samoobsługowych wraz z ich parametrami GPS do umieszczenia w nawigacji można pobrać w tym miejscu (pdf 88 kB).  

Czeska winieta elektroniczna kiosk samoobsługowy

 1. Wybierz język, w którym chcesz dokonać zakupu
 2. Wybierz rodzaj elektronicznej winiety autostradowej (365 dni, 30 dni lub 10 dni)
 3. Wprowadź numer rejestracyjny pojazdu i kraj, w którym jest zarejestrowany
 4. Wybierz początek okresu obowiązywania elektronicznej opłaty autostradowej
 5. Alternatywnie zadeklaruj prawo do Eco ceny (pojazdy napędzane gazem ziemnym lub biometanem)
 6. Zapłać i już możesz jechać.

 

 

Okres ważności według nowej zasady

Roczna czeska elektronická dálniční známka nie jest już przypisana, jak dotychczas, tylko do jednego konkretnego roku kalendarzowego. Nowa roczna e-winieta będzie ważna dokładnie rok od daty zakupu (tj. 365 dni).

Kierowca samodzielnie wybiera datę, od której będzie ważna opłata autostradowa. Jej start można wyznaczyć do 90 dni od dnia zrealizowania transakcji zakupu. Zaletą systemu jest również to, że sam poinformuje mailowo o zbliżającym się końcu ważności winiety. Na bieżąco można tę informację sprawdzać online.

 
E-winiety – kto je kontroluje i wystawia grzywny?

Do kontrolowania pojazdów upoważniona jest Policja RCz i Administracja Celna RCz. Po drogach płatnych poruszają się nowoczesne pojazdy patrolowe wyposażone w system kamer do rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Jeśli natkną się na samochód nie zarejestrowany w systemie, to po zatrzymaniu jego kierowca może zostać ukarany grzywną w wysokości do 20.000 koron czeskich (ok. 3.600 zł). Inspekcja obejmie również ewentualne nadużycie zwolnień. Jeżeli osoba fizyczna lub prawna złoży zawiadomienie o zwolnieniu z opłat, nie będąc do tego uprawnioną, musi się liczyć z grzywną w wysokości do 100.000 koron czeskich (ok. 18.000 zł).

Kamery śledzące tablice rejestracyjne są zainstalowane na autostradowych bramkach kontrolnych oraz w miejscach obsługi podróżnych i na parkingach. Patrole samochodowe mogą z tych kamer zdalnie ściągnąć zarejestrowane informacje i po ich analizie odnaleźć pojazd bez ważnej e-winiety.

 

E-winiety – jak rozwiązać problematyczne sytuacje?

Prawie zawsze wprowadzanym nowościom towarzyszą nieoczekiwane wątpliwości i problemy. Te są najróżniejsze. Ktoś ma już e-winietę i zastanawia się teraz, jak ją przepisać na nowy samochód. U innej osoby pojawiły się trudności podczas zakupów i nie wie, jak je rozwiązać. Odpowiedzi na wiele pytań można znaleźć na stronie edalnice.cz (ma polską wersję językową) lub na profilach @edalnice na Facebooku i Twitterze. Jednak dla większej jasności przytaczamy kilka z najczęściej zadawanych pytań i odpowiadamy na nie w osobnym artykule –  Czeskie winiety autostradowe – jak rozwiązać problematyczne sytuacje » (iczechy.pl)

 

Naucz się tego czeskiego zwrotu na pamięć lub zapisz w notatniku telefonu komórkowego, bo kiedyś może się przydać!  ELEKTRONICKÁ DÁLNIČNÍ ZNÁMKA. Co to jest? To czeska elektroniczna winieta autostradowa. 

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie https://edalnice.cz/

 

 

Źródło:eDalnice.cz