COVID-19 Najmniej od listopada

W poniedziałek wykryto 865 nowych przypadków COVID-19. Liczba zachorowań spada

9 maja 2022 r. w Czechach pozytywne wyniki testu na COVID-19 stwierdzono u 865 osób, prawie o połowę mniej niż przed tygodniem. Epidemia słabnie od początku lutego. Spada również  liczba osób, które poddają się badaniu na koronawirusa. 

Czeskie ministerstwa zdrowia podało aktualne dane dotyczące COVID-19. Całkowita liczba osób aktualnie chorych na COVID-19 wynosi 7 218. Spada ilość pacjentów hospitalizowanych z powodu koronawirusa. Wczoraj było ich 432, o około 270 mniej niż przed tygodniem. Chorych w ciężkim stanie jest mniej niż 20.

Wraz ze osłabnięciem epidemii zmniejsza się również zainteresowanie testami. Laboratoria przeprowadziły w poniedziałek około 9000, w porównaniu z 7000 tydzień temu. Do tej pory pracownicy służby zdrowia w Czechach podali łącznie 17 592 373 dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi. W poniedziałek zaszczepiono 1 456 osób. Zdecydowana większość z nich przyjęła trzecią dawkę przypominającą. Jak dotąd prawie 6,9 mln osób ukończyło szczepienia.

Liczba osób, które od początku epidemii w Czechach zachorowały na COVID-19,  wynosi ponad 3,9 mln. Koronawirus spowodował śmierć 40 266 Czechów. Od tygodnia liczba zgonów tylko raz przekroczyła 10, w poniedziałek odnotowano śmierć czterech osób z powodu COVID-19. 

Jak informuje Czeska Agencja Prasowa ČTK, od czwartku 5 maja w Czecha nie obowiązuje już stan alarmu pandemicznego. Zdjęto wszystkie obostrzenia związane z koronawirusem. Nie ma już obowiązku noszenia maseczek w placówkach opieki zdrowotnej i domach opieki społecznej. Jednocześnie państwo zakończyło refundowanie jednego testu profilaktycznego miesięcznie. Zakłady ubezpieczeń zdrowotnych pokrywają tylko badania wykonywane na zlecenie lekarza.