Czescy piłkarze Rakowa

Czescy piłkarze stanowią o sile Rakowa Częstochowa

W kadrze Rakowa Częstochowa, który jest wiceliderem PKO BP Ekstraklasy gra trzech piłkarzy z Czech, którzy stanowią o sile drużyny spod Jasnej Góry. Raków Częstochowa po rundzie jesiennej polskie Ekstraklasy jest na 2. miejscu. Drużyna z Częstochowy w 14 rozegranych spotkaniach zdobyła 28 punktów i zajmuje pozycję wicelidera. Do prowadzącej Legii Warszawa Raków traci tylko punkt.

Na bardzo dobrą grę Rakowa mają m.in. wpływ zawodnicy z Czech. Są to: 29-letni Tomáš Petrášek, 30-letni Petr Schwarz i 32-letni Daniel Bartl. Petrášek to obrońca. Bart gra jako pomocnik, a Schwarz rozpoczynał sezon jako pomocnik, ale kończył już jako boczny obrońca…

Liderem z wyżej wymienionej trójki jest Petrášek. Od początku sezonu pełnił również funkcję kapitana zespołu. W rundzie jesiennej rozegrał 8 spotkań i na boisku – zgodnie z wyliczeniami statystyków Rakowa – spędził 720 minut. Mimo iż jest stoperem, często ze względu na swój wzrost można było zobaczyć go przy stałych fragmentach gry w polu karnym rywali. Petrášek zdobył 2 bramki. Został też powołany do szerokiej reprezentacji Czech. Niestety, w połowie rundy z gry wyeliminowała go kontuzja. Obecnie przechodzi rehabilitację, dlatego nie poleciał z drużyną na obóz przygotowawczy do tureckiego Belek.

Kibice Rakowa mają nadzieję, że „Peti” szybko wróci do zdrowia i do gry, by pomóc drużynie walczyć w rundzie wiosennej o jak najwyższe cele. A jest o co grać. Raków jest wiceliderem i ma szanse na medale i grę w europejskich pucharach. A to byłaby wspaniały prezent na 100-lecie Klubu, który w 2021 roku obchodzi swoje 100 lat…

Najwięcej spotkań z trójki Czechów rozegrał jednak Petr Schwarz. Pojawił się na boisku 14 razy, gdzie spędził 862 minuty. Schwarz zdobył też dla Rakowa 4 bramki. Schwarz sezon rozpoczynał jako pomocnik, ale w końcówce rudny został przesunięty przesz sztab szkoleniowy Rakowa na obronę. Ale to też plus. W swojej nowej roli prezentuje się dobrze, a i często potrafi też wyprowadzić szybki i skuteczny atak.

Najmniej czasu na boisku w barwach Rakowa spędził Daniel Bartl. Czech co prawda zagrał w 11 spotkaniach, ale na boiskach spędził tylko 345 minut. W większości spotkań wchodził jako zawodnik rezerwowy. Danielowi Bartlowi nie udało się strzelić w tym sezonie gola w barwach Rakowa.

W kadrze Rakowa grają jeszcze inni obcokrajowcy, ale to Czesi stanowią najliczniejszą nację. Oprócz nich jest też dwóch Słowaków, a także Słoweniec (David Tijanić), Chorwat (Fran Tudor), Grek (Giannis Papanikolaou), Hiszpan (Ivi Lopez), Łotysz (Vladislav Gutkovskis) i Amerykanin (Ben Lederman).

Autor: Artur Kucharski