EURACTIV.pl: czeska skrajna prawica poprze von der Leyen? Stawia warunek

Lider czeskiej skrajnie prawicowej koalicji Petr Mach wyjawił w rozmowie z EURACTIV.cz, że koalicja ta gotowa jest poprzeć reelekcję Ursuli von der Leyen na szefową Komisji Europejskiej – pod jednym warunkiem. Jakim? O tym więcej w tekście, który ukazał się na portalu EURACTIV.pl.

Mach uzyskał mandat europosła w 2014 roku z ramienia partii Wolni (Svobodní). W tegorocznych wyborach startuje natomiast jako lider koalicji Wolność i Demokracja Bezpośrednia (należąca do europejskiej frakcji Tożsamość i Demokracja) i partii Trikolora.

Według sondaży czeska skrajna prawica może uzyskać w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego 7-10 proc. głosów.

Oczywiście nie tylko w Czechach radykalnie prawicowe ugrupowania rosną w sile. Według Europe Elects mogą one zdobyć w nowym Parlamencie Europejskim 84 mandaty. Byłby to wynik porównywalny z liberalna grupa Odnowić Europę i Europejskimi Konserwatystami i Reformatorami.

„Staramy się wzmocnić nasza grupę Tożsamość i Demokracja na tyle, aby nie można jej już było ignorować. Aby każdy, kto będzie się ubiegał o stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej, musiał skonsultować się także z nami” – wyjaśnił Mach.

Jeśli chodzi o to, kto będzie przewodniczył następnej Komisji Europejskiej, grupa Tożsamość i Demokracja otwarta jest na różne możliwości.

„Z radością poprzemy kogoś z innej frakcji, jeśli będzie to kandydatura, na którą jesteśmy w stanie się zgodzić. Musi to być ktoś, kto zarządzi ponowne głosowanie nad Zielonym Ładem i paktem migracyjnym „– podkreślił polityk.

Zapytany, czy mogłaby to być Ursula von der Leyen, stwierdził, że „gdyby to obiecała, to możliwe, że tak. Ale nie wydaje mi się, żeby akurat ona coś takiego była skłonna obiecać” – przyznał.

Mach widzi przyszłość czeskiej skrajnej prawicy w grupie Tożsamość i Demokracja, choć zwrócił uwagę, że po czerwcowych wyborach nie musi być to wcale jedyna grupa o takim profilu politycznym w Parlamencie Europejskim.

Autor Aneta Zachová i Kateřina Zichová | EURACTIV.cz | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek

Źródło:EURACTIV.cz