Czeskie Budziejowice stolicą kultury

Czeskie Budziejowice Europejską Stolicą Kultury w 2028 roku

W ostatnim dniu czerwca międzynarodowa komisja wybrała Czeskie Budziejowice na Europejską Stolicę Kultury w roku 2028. Do finału konkursu zakwalifikował się także Broumov. W sumie o tytuł walczyły 4 czeskie miasta; oprócz Czeskich Budziejowic i Broumova, także Brno i Liberec.

„Jestem niezmiernie szczęśliwa i dumna, że Czeskie Budziejowice zostały Europejską Stolicą Kultury. To wyróżnienie jest nie tylko zaszczytem dla naszego pięknego miasta, ale również rezultatem ciężkiej pracy, pasji i zaangażowania całego naszego szerokiego zespołu. To efekt ponad dwuletniej ciężkiej pracy całego zespołu, lokalnych polityków i zaangażowanych organizacji, i jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało się miastu zdobyć ten tytu” –powiedziała po ogłoszeniu wyników konkursu Dagmar Škodová Parmová, burmistrz Czeskich Budziejowic.  I dodała: „Jesteśmy gotowi na dalsze kroki, czeka nas wiele pracy”.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest zawsze przyznawany na rok przez Unię Europejską jednemu lub większej liczbie miast europejskich, które dzięki temu mają możliwość zaprezentowania Europie swojego życia kulturalnego i rozwoju. Do tej pory ponad 60 europejskich miast, od metropolii po dziesięciotysięczne miasta, mogło pochwalić się tytułem Europejskiej Stolicy Kultury. Tytuł otrzymały także Praga (2000) i Pilzno (2015).

Zwycięzca konkursu, miasto Czeskie Budziejowice, jest stolicą Województwa Południowoczeskiego, leży około 150 km od Pragi. Zostało założone jako miasto królewskie już w połowie XIII wieku. Dzięki korzystnemu położeniu na starym szlaku solnym między Pragą a Linzem, wzdłuż którego w późniejszych latach zbudowano pierwszą w Europie linię kolejową z zaprzęgiem konnym, miasto rozwijało się i nabierało coraz większego znaczenia. Mimo licznych wojen i pożarów, które dotknęły Czeskie Budziejowice w czasach średniowiecza, do dziś zachowało się wiele interesujących zabytków. Znajdziemy tu jeden z najpiękniejszych rynków w Czechach. Ma idealnie kwadratowy kształt, jest otoczony renesansowymi, barokowymi i klasycystycznymi domami mieszczańskimi z podcieniami. Najokazalszą, dominującą budowlą jest barokowy ratusz zbudowany w latach 1727 – 1730 na miejscu dawnego ratusza renesansowego. Fasada budowli jest bogato zdobiona, a na attyce umieszczone są rzeźby przedstawiające cztery cnoty mieszczańskie: mądrość, rozważność, odwagę i sprawiedliwość.

Kolorytu dodaje miastu browar Budějovický Budvar, w którym już od 700 lat warzy się piwo według oryginalnej receptury.

Źródło:CzechTourism