Masaryčka kontynuuje tradycję Císařské restaurace (Restauracji Cesarskiej) z czasów Pierwszej Republiki.

Na Dworcu Masaryka, w pomieszczeniach należących do znanej Císařské restaurace (Restauracji Cesarskiej) z czasów Pierwszej Republiki, otwarto restaurację Masaryčka. Za projekt wnętrz odpowiada pracownia architektoniczna archicraft. Już w pierwszych szkicach architekci dali wyraz swojego szacunku do charakteru przestrzeni.

Masaryčka to restauracja nastawiona na tradycyjną kuchnię czeską, w której Pilzner leje się strumieniami. Kultowa marka Pilsner Urquell znalazła dzięki temu odzwierciedlenie w wystroju wnętrza. Przestrzeń dawnej Císařské restaurace sama w sobie prezentuje się bardzo okazale, zarówno pod względem wielkości, jak i stylu wykończenia. Architekci starali się znaleźć złoty środek, aby okazałości nie przekształcić w ostentacyjność, a jednocześnie zachować genius loci.

Wnętrze inspirowane historią

Architekci archicraftu w swoich realizacjach nie kopiują elementów historycznych, ale inspirują się nimi. Jeśli gdzieś pojawia się element używany tradycyjnie w przeszłości, nadają mu nowy akcent. Tworzą nowe, zupełnie wyjątkowe wnętrza, zachowując jednocześnie ich historię. „Wiedzieliśmy na przykład, że oryginalna podłoga w Císařské restaurace była drewniana. Dlatego zdecydowaliśmy się na drewno, ale nadaliśmy mu nowoczesny charakter. Oryginalne fryzy oryginalnie rzeźbione w drewnie zostały zastąpione szerokimi deskami. Wskrzesiliśmy również tradycję wykorzystywania jesionu jako materiału, z którego robione są stoły i ławy w restauracjach. Jest on najbardziej odpowiedni dla tych celów, a jego ciekawe usłojenie ożywia wnętrze, natomiast odcień wywołuje wrażenie ciepła” – wyjaśnia architektka pracowni Lenka Bartoňová. Nowoczesnością odznaczają się również drewniane panele ścienne. Ich rzeźbienie oparte jest na motywie linii torów kolejowych widzianych z lotu ptaka. Ciągi paneli są więc swoistą wariacją na temat perspektywicznego widoku zajezdni pełnej świateł pociągów i przykuwają uwagę swoją dynamicznością.

Praca nad akustyką pomieszczeń

Rozmiar przestrzeni ma również swoje minusy, ponieważ generuje problemy natury akustycznej. Architekci odpowiedzieli na nie miejscowym obniżeniem stropu. Stworzyli metalowe konstrukcje z podwieszanymi fornirami, które nie tylko nadają wnętrzu przytulności, ale przede wszystkim zapobiegają rozprzestrzenianiu się hałasu. Wygłuszające panele drewniane sprawiają również przyjemne wrażenie, a jednocześnie nie tylko częściowo pochłaniają dźwięk, ale także poprawiają jego odbijalność. Wygląd zabytkowego sufitu został w całości zachowany.

Pilsner Urquell to nieodzowna część restauracji Masaryčka

W restauracji Masaryčka serwowany jest schłodzony Pilsner. Marka Pilsner Urquell  przeniknęła również do wystroju wnętrza. Wszystkie metalowe elementy utrzymane są w odcieniach zieleni, co nawiązuje do kolorystyki kultowej marki piwa i jednocześnie harmonizuje z żeliwnymi konstrukcjami Dworca Masaryka. W tym przypadku ukształtowanie metalu ma odzwierciedlać wygląd torów kolejowych. Goście restauracji mogą na własne oczy przekonać się o wyjątkowości wnętrza, a przy tym orzeźwić tradycyjnym, profesjonalnie podanym Pilsnerem. Restauracja Masaryčka jest już otwarta. Zdjęcia prezentujące budynek i niezwykle klimatyczne wnętrze do obejrzenia w tym miejscu (wystarczy kliknąć).

Pracownia architektoniczna archicraft

Od kilkunastu lat tworzy architekturę wysokiej jakości. Potężną, funkcjonalną i z własnym charakterem. Projektuje biura, mieszkania, domy i przestrzenie publiczne. Zawsze w taki sposób, by  przenieść wszystkie wyznawane przez siebie wartości na kształt, przestrzeń i materiał. Budynki i wnętrza są dopracowane w najmniejszych szczegółach. Ich prace są nieprzeciętne, pełne radości i pasji. Jest to stanowisko, które komunikują światu poprzez architekturę.

Tłumaczenie z j. czeskiego: Jerzy Bernat