Premier Czech na szczycie V4

Premierzy krajów V4 rozmawiali w Krakowie o walce z COVID-19 i wzajemnej współpracy

Premier Czech Andrej Babiš wziął udział w środę 17 lutego 2021 r. w Szczycie Premierów V4 w Krakowie z okazji 30-lecia Współpracy Wyszehradzkiej. Gościem Szczytu był przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Głównymi tematami spotkania była ocena współpracy w ramach V4, walka z COVID-19 oraz transgraniczne projekty cyfrowe.

Szczyt rozpoczął się sesją plenarną poświęconą 30. rocznicy współpracy wyszehradzkiej, w której uczestniczył także przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Premierzy przyjrzeli się dotychczasowej współpracy i omówili możliwości jej dalszych kierunków. „Bardzo się cieszę, że w ramach V4 mamy wyśmienite relacje. Chciałbym podkreślić, że V4 nie jest blokiem politycznym, V4 to blok gospodarczy – 65 milionów naszych obywateli – o których interesy walczymy. Oczywiście razem walczymy też o interesy Europy. Zależy nam na sukcesie Europy ”– powiedział Andrej Babiš.

Grupa Wyszehradzka V4 to zrzeszenie Polski, Czech, Słowacji i Węgier, którego głównym założeniem jest szeroka współpraca. Zrzeszenie powstało 30 lat temu. 15 lutego 1991 r. podpisano „Deklarację o współpracy Czeskiej i Słowackiej Republiki Federacyjnej, Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Węgierskiej w dążeniu do integracji europejskiej” przez prezydentów Polski i Czechosłowacji oraz premiera Węgier w Wyszehradzie. Szczyt w Krakowie stanowi kulminacyjny punkt obchodów 30. rocznicy współpracy wyszehradzkiej. Wcześniej, w ramach obchodów trzydziestolecia V4 miały już miejsce wideokonferencja przewodniczących parlamentów V4 (12.01) oraz szczyt prezydentów V4 na Mierzei Helskiej (9-10.02).

Podczas obiadu roboczego, w którym uczestniczył także przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, premierzy Polski, Węgier, Słowacji i Republiki Czeskiej skupili się głównie na działaniach przeciwko rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19, szczepionkach i procesie szczepień w Unii Europejskiej. „Szczepionka jest jedynym rozwiązaniem tej traumy. Dlatego martwi mnie, że Unia Europejska bardzo dobrze negocjowała i wierzyła, że ​​firmy farmaceutyczne będą poważne. Niestety, te dostawy mają spóźnienie. Słyszymy, że producenci eksportują szczepionkę poza UE, mimo że jest produkowana w UE, i jeszcze udzielają licencji eksportowej. To są rzeczy, o których dyskutowaliśmy i które muszą znaleźć swój finał. Szczepionkę potrzebujemy naprawdę szybko, musimy się szybko zaszczepić”– dodał czeski premier.

Szefowie rządów V4 rozmawiali także o skutkach obecnych działań przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa w międzynarodowym transporcie ciężarowym, zwłaszcza na granicy z Niemcami. „To ogromny problem dla naszych firm. Negocjowaliśmy również to z Austrią, Słowacją i Węgrami. Poinformowaliśmy Charlesa Michela i poprosiliśmy go o pomoc, ponieważ warunki dla naszych kierowców są wyjątkowo surowe. Musimy mieć nadzieję, że ten problem zostanie wkrótce rozwiązany, ponieważ nie można sparaliżować transportu międzynarodowego, sparaliżować przemysłu i innej produkcji”– powiedział Babiš.

Następnie premierzy uroczyście podpisali coroczną deklarację (jest dostępna w tym miejscu) określającą obszary, na których powinna koncentrować się współpraca w przyszłości oraz upamiętniającą genezę i obecną rolę V4. Druga podpisana deklaracja (przejrzyj ją tutaj) dotyczy transgranicznych projektów cyfrowych państw V4. Popołudniowa część szczytu była poświęcona współpracy cyfrowej. Premierzy poruszyli temat sieci 5G, cyberbezpieczeństwa czy cyfryzacji służby zdrowia.

Na koniec premierzy wzięli udział w interaktywnym panelu dyskusyjnym na temat „Branża gier w regionie V4”, do którego online włączyli się również przedstawiciele tej branży. Republikę Czeską reprezentował jeden z założycieli odnoszącego sukcesy czeskiego studia deweloperskiego SCS Software Pavel Šebor.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów RP, Rząd Republiki Czeskiej

Premier Czech na szczycie V4 w Krakowie. Poniżej fotogaleria dokumentująca spotkanie. Po kliknięciu miniaturki, zdjęcie wyświetli się w większym formacie: