Czechy - winiety autostradowe w 2023

Czechy: elektroniczne winiety autostradowe w 2022 roku

Ponad rok temu w Czechach ruszyła sprzedaż elektronicznych winiet autostradowych. Dzięki digitalizacji procesu ich zakup jest łatwy i wygodny. Dodatkowo kierowcy mogą sami wybrać datę, od kiedy opłata autostradowa ma obowiązywać. Na życzenie system informuje SMS-em lub mailem o zbliżającym się końcu jej ważności. W ciągu ostatnich 12 miesięcy e-winiet sprzedano więcej niż w 2020 roku poprzedzających je naklejek umieszczanych na przedniej szybie pojazdu. Do 30 listopada 2021 kierowcy kupili 5 749 263 winiet autostradowych.

Targi w Czechach

iCzechy.pl


Czechy – winiety autostradowe 2024 – przejdź na stronę https://iczechy.pl/index.php/2024/07/01/czechy-winiety-autostradowe-2024-informacje-dla-kierowcow/

„System elektronicznego poboru opłat za autostrady działa i jest jednym z najlepszych narzędzi elektronicznych dla obywateli. Jest szybki, wygodny, bezpieczny a kierowcy go chwalą. Oszczędza środki budżetowe. Natomiast zmotoryzowanym, którzy mogą załatwić sprawę zakupu w domu, oszczędza czas. Po roku działania system e-winiet autostradowych może być wzorem do digitalizacji innych agend” – powiedział były czeski minister transportu Karel Havlíček.

E-winieta w trzy minuty. Najczęściej przed końcem tygodnia

O ile w przeszłości nabycie klasycznej papierowej winiety wiązało się ze znalezieniem punktu jej sprzedaży, naklejeniem, a przede wszystkim z kłopotliwym zdrapywaniem, to obecnie proces zakupu wersji elektronicznej zajmuje średnio 3 minuty. E-winiety autostradowe najczęściej kupowane są w czwartki, a dziennie sprzedaje się ich średnio około 15 tysięcy.

„Mamy za sobą rok funkcjonowania systemu, czyli więcej niż mieliśmy na jego zaprojektowanie. To dobra okazja, aby spojrzeć wstecz na cały ten okres. A także poczuć satysfakcję z rezultatu i wdzięczność wszystkim tym, którzy pracowali i pracują nad stworzeniem, obsługą i rozwojem systemu” – dodał Jan Paroubek, dyrektor przedsiębiorstwa państwowego CENDIS, które obsługuje projekt elektronicznego poboru opłat autostradowych.

W ciągu mijającego roku Państwowy Fundusz Infrastruktury Transportowej we współpracy z CENDIS sprawnie i skutecznie reagował na sygnały napływające od użytkowników systemu. Na ich podstawie np. uproszczono sposób zakupów, wprowadzono środki ograniczające powstawanie błędów, rozszerzono możliwości zwrotu pieniędzy za e-winiety zakupione na nieistniejące tablice rejestracyjne itp.

Miliardy koron ze sklepu internetowego, miliony z placówek stacjonarnych

Do końca listopada tego roku ze sprzedaży e-winiet uzyskano łącznie ponad 5,189 mld koron czeskich (ok. 944,39 mln zł). Nabywcy najczęściej kupowali winiety roczne (2 812 889 szt.) i na 10 dni (2 315 445 szt.). Najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się winiety 30-dniowe (620 929 szt.). Najpopularniejszym kanałem sprzedaży pozostaje e-sklep na stronie edalnice.cz. Za jego pośrednictwem e-winiety kupuje ok. 83% zmotoryzowanych.

Jeśli ktoś nie przepada za transakcjami online, może może wnieść opłatę za autostrady w sposób tradycyjny. Ma do wyboru jeden z dwóch tysięcy oddziałów Poczty Czeskiej (ok. 7% wszystkich sprzedanych e-winiet), dwieście stacji EuroOil (ok. 8%) lub 14 kiosków samoobsługowych (mniej niż 2%). 

2022 r. Co czeka czeskich automobilistów?

W ostatnim czasie gwałtownie rosną ceny prawie wszystkich towarów i usług. W 2022 nie będzie to dotyczyło cen e-winiet. Te nominalnie na razie nie wzrosną, pozostaną na poziomie z 2021 roku. Potwierdził to obecny minister transportu, Martin Kupka: „Cena zawsze musi być adekwatna do prognozowanych inwestycji, aby było jasne, co w zamian państwo zapewnia ludziom za ich pieniądze”.

Dla nowego szefa transportu priorytetami jest rozbudowa obwodnicy Pragi i przygotowanie budowy autostrady D35 dalej na wschód, prawdopodobnie po to, by kierowcy rzadziej wybierali D1 – wiecznie zatkaną autostradę łączącą Pragę z Brnem i dalej z Ostrawą. Ukończone mają zostać również odcinki D1 w pobliżu Přerova, D52 w kierunku Wiednia i D39 w kierunku Słowacji. Według ministra Kupki kluczowe są również autostrady D3 (Czechy Południowe – Austria), D6 do Karlowych Warów i D11 prowadząca aż do granicy z Polską.

2022 r. Ile kosztują czeskie e-winiety?

To dobre wiadomości, zwłaszcza dla czeskich kierowców. Inna sprawa to kurs korony czeskiej w stosunku do złotówki. Za roczną e-winietę trzeba zapłacić 1.500 koron czeskich. W grudniu zeszłego roku była to równowartość ok. 255 zł, obecnie cena waha się w okolicach 273 zł. Niewielki wzrost wartości odczują polscy kierowcy również w przypadku dwóch pozostałych wirtualnych winiet, które kosztują odpowiednio 440 CZK (ok. 80 zł, więcej o 5 zł) na 30 dni oraz 310 CZK (ok. 56 zł, więcej o 3 zł) na 10 dni. 

W cenniku są również tzw. „Eko ceny”. Na korzystną zniżkę sięgającą połowy ceny podstawowej mogą liczyć właściciele samochodów napędzanych gazem ziemnym lub biometanem. Uwaga! Ulga nie dotyczy aut z instalacją LPG.

E- winiety. Kto musi je posiadać? Kto jest zwolniony?

Opłaty za korzystanie z czeskich autostrad dotyczą pojazdów samochodowych o co najmniej czterech kołach, o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony. Obowiązkowi nie podlegają przyczepy i motocykle. Od 1 stycznia 2021 r. lista pojazdów, które są zwolnione z opłat, jest szersza. 

Do tej grupy kwalifikują się auta elektryczne, auta napędzane wodorem oraz hybrydy typu plug-in o emisji CO2 poniżej 50 g/km ze specjalnymi, czeskimi tablicami rejestracyjnymi zaczynającymi się od liter EL. Uwaga! Zwolnienie dotyczy również samochodów zarejestrowanych poza Republiką Czeską. Ich właściciele zobowiązani są do wypełnienia odpowiedniego formularza PDF i wysłania go e-mailem lub w formie papierowej do Pragi. Szczegóły w j. polskim są podane na stronie internetowej w tym miejscu (eDálnice.cz).

Czechy - elektroniczne winiety autostradowe

Które autostrady są płatne?

Praktycznie każda czeska „dálnice” zaczynająca się i kończąca znakami „Autostrada” i „Koniec autostrady” to odcinek płatny. Mapę tych dróg z opisem w j. czeskim i j. angielskim można pobrać w tym miejscu (pdf 3,143 MB)

Przejazdy określonymi fragmentami autostrad mogą być bezpłatne. Dotyczy to zazwyczaj obwodnic miast, na przykład wokół Pilzna, Brna, Ołomuńca lub częściowo Pragi. Warto wiedzieć, że rząd czeski wiele lat temu zwolnił z opłaty odcinek autostrady od granicy z Polską (Gorzyczki) do centrum Ostrawy.

Gdzie kupić wirtualną winietę? Sklep internetowy

Głównym kanałem sprzedaży e-winiet jest sklep internetowy eDalnice.cz, będący pod kontrolą Państwowego Funduszu Infrastruktury Transportowej i przedsiębiorstwa państwowego CENDIS. Cała operacja odbywa się za pomocą kilku kliknięć, dosłownie z dowolnego miejsca, za pomocą komputera, tabletu lub smartfona. Jak to zrobić?Czechy - elektroniczne winiety autostradowe

 1. Wybierz rodzaj elektronicznej winiety autostradowej (365 dni, 30 dni lub 10 dni)
 2. Wprowadź numer rejestracyjny pojazdu i kraj, w którym jest zarejestrowany
 3. Wybierz początek okresu obowiązywania elektronicznej opłaty autostradowej
 4. Alternatywnie zadeklaruj prawo do Eco ceny (pojazdy napędzane gazem ziemnym lub biometanem)
 5. Zapłać (potwierdzenie otrzymasz mailem) i już możesz jechać.

Czechy - elektroniczne winiety autostradowe

Gdzie kupić wirtualną winietę? Stacjonarny punkt sprzedaży 

Równie łatwo, z pomocą personelu, można kupić wirtualny znaczek autostradowy w sieci 2 tysięcy stacjonarnych punktów sprzedaży Poczty Czeskiej lub na dwustu stacjach paliw Euro Oil. Miejsca te oznaczone są nalepką „ZDE V PRODEJI ELEKTRONICKÁ DÁLNIČNÍ ZNÁMKA”

Gdzie kupić wirtualną winietę? Kiosk samoobsługowy

Ich lokalizacja jest dogodna zwłaszcza dla obcokrajowców, bo kioski są ustawione głównie w obszarach przygranicznych, przed wjazdem na płatny odcinek  autostrady. Uwaga! Opłata wyłącznie w formie bezgotówkowej.

 1. Wybierz język, w którym chcesz dokonać zakupu
 2. Wybierz rodzaj elektronicznej winiety autostradowej (365 dni, 30 dni lub 10 dni)
 3. Wprowadź numer rejestracyjny pojazdu i kraj, w którym jest zarejestrowany
 4. Wybierz początek okresu obowiązywania elektronicznej opłaty autostradowej
 5. Alternatywnie zadeklaruj prawo do Eco ceny (pojazdy napędzane gazem ziemnym lub biometanem)
 6. Zapłać i już możesz jechać.

 

Okres ważności według nowej zasady

Roczna czeska elektronická dálniční známka nie jest już przypisana tylko do jednego konkretnego roku kalendarzowego. Roczna e-winieta będzie ważna dokładnie rok od samodzielnie wybranej przez kierowcę daty (tj. 365 dni).

Jej start można wyznaczyć do 90 dni od dnia zrealizowania transakcji zakupu. Zaletą systemu jest również to, że sam poinformuje mailowo lub SMS-em o zbliżającym się końcu ważności winiety. Na bieżąco można tę informację sprawdzać online.

E-winiety – kto je kontroluje i wystawia grzywny?

Do kontrolowania pojazdów upoważniona jest Policja RCz i Administracja Celna RCz. Po drogach płatnych poruszają się nowoczesne pojazdy patrolowe wyposażone w system kamer do rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Jeśli natkną się na samochód nie zarejestrowany w systemie, to po zatrzymaniu jego kierowca może zostać ukarany grzywną w wysokości do 20.000 koron czeskich (ok. 3.640 zł). Inspekcja obejmie również ewentualne nadużycie zwolnień. Jeżeli osoba fizyczna lub prawna złoży zawiadomienie o zwolnieniu z opłat, nie będąc do tego uprawnioną, musi się liczyć z grzywną w wysokości do 100.000 koron czeskich (ok. 18.200 zł).

Kamery śledzące tablice rejestracyjne są zainstalowane na autostradowych bramkach kontrolnych oraz w miejscach obsługi podróżnych i na parkingach. Patrole samochodowe mogą z tych kamer zdalnie ściągnąć zarejestrowane informacje i po ich analizie odnaleźć pojazd bez ważnej e-winiety.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie https://edalnice.cz/

Zobacz również: 
Czeskie winiety autostradowe – jak rozwiązać problematyczne sytuacje » (iczechy.pl)
Czeskie e-winiety – system nie do obejścia. Nie warto próbować » (iczechy.pl)
Czeskie targi przemysłowe Brno » (iczechy).pl

 

 

Źródło:eDalnice.cz