EURACTIV.pl: Czechy i Austria rywalizują o organizację szczytu USA-Rosja

Jak donosi EURACTIV.pl, wicepremier rządu czeskiego pełniący tymczasowo obowiązki szefa MSZ Jan Hamáček polecił ambasadorom republiki w Moskwie i Waszyngtonie, by zaproponowali przeprowadzenie szczytu Rosja-USA w Pradze.

We wtorek 13 kwietnia prezydenci Rosji i USA odbyli rozmowę telefoniczną, podczas której – jak informuje Biały Dom – Joe Biden zaproponował Władimirowi Putinowi zorganizowanie spotkania, które miałoby dotyczyć współpracy obu krajów.

Szczyt miałby się odbyć w „najbliższych miesiącach”. Cel – jak brzmi komunikat Białego Domu – to „omówienie pełnego zakresu problemów, przed którymi stoją Stany Zjednoczone i Rosja”. Biały Dom nie poinformował, jakie państwo trzecie mogłoby być gospodarzem szczytu między przedstawicielami władz USA i Rosji.

​”Zareagowałem na informację prezydenta USA Joe Bidena, który zaproponował przeprowadzenie osobistego spotkania z prezydentem Władimirem Putinem na terytorium państwa trzeciego. Poleciłem naszym ambasadorom w Waszyngtonie i Moskwie, żeby zaproponowali jako możliwe miejsce spotkania Pragę, w której organizowano już szczyt Obama-Miedwiediew”, podkreślił wicepremier Czech.

W kwietniu 2010 r. w Pradze odbyło się spotkanie ówczesnego prezydenta USA Baracka Obamy z jego rosyjskim odpowiednikiem Dmitrijem Miedwiediewem. Celem było podpisanie nowego traktatu o redukcji zbrojeń strategicznych New START.

A w trakcie kadencji obecnego gospodarza Białego Domu USA i Rosja zadecydowały wspólnie o przedłużeniu układu New START o kolejne pięć lat. W ramach traktatu obie strony zobowiązywały się do znaczącego ograniczenia strategicznych arsenałów jądrowych.

Również Austria wyraziła gotowość do zorganizowania spotkania Putina i Bidena, poinformowało MSZ Austrii.

W 2018 r. gospodarzem szczytu Donald TrumpWładimir Putin była Finlandia. Rozmowy odbyły się w Helsinkach.

Autor: Ondřej Plevák | EURACTIV.cz