W Pradze kody QR pomogą strażakom i turystom

Spółka miejska Technologie hlavního města Prahy (THMP – Technologie miasta stołecznego Pragi) zaczęła wypalać na metalowych etykietach nie tylko numery identyfikacyjne słupów oświetlenia publicznego, ale także tak zwane kody QR. Ułatwią one zgłoszenie awarii lub nielegalnych reklam, zawieszanych na lampach miejskich. W przyszłości będą również pomocne mieszkańcom Pragi, turystom lub w Zintegrowanym Systemie Ratowniczym.

 

„Wszystkie 135 tysięcy słupów praskiego oświetlenia publicznego mają na wysokości około 150 centymetrów zawieszoną małą metalową płytkę z sześciocyfrową wytłoczoną liczbą. Po dwóch pierwszych cyfrach już dziś można szybko ustalić, w której części miasta się znajduje. Dzięki stopniowemu dodawaniu kodów QR etykiety przekażą ludziom znacznie więcej informacji. Po zeskanowaniu kodu telefonem komórkowym nastąpi przekierowanie do nowej aplikacji internetowej Skenujprahu.cz, która zintegruje różne dane i usługi”– powiedział radny Pragi w zakresie mienia Jan Chabr.

Według prezesa zarządu THMP, Tomáša Jílka, w ramach projektu pilotażowego nowa aplikacja umożliwi wygodne zgłaszanie usterek i nielegalnych naklejek na słupach oraz zapewni szczegółowe informacje na temat poszczególnych punktów świetlnych. „W następnym kroku planujemy zaangażować inne firmy miejskie i zintegrowany system ratunkowy. Jeśli znajdą się Państwo w niebezpieczeństwie, często sekundy grają wielką rolę. Dzięki załadowaniu aplikacji z dowolnego słupa oświetlenia ulicznego możliwy będzie nie tylko szybki kontakt ze strażą pożarną, policją lub pogotowiem ratunkowym, ale także oni automatycznie będą wiedzieć, gdzie się Państwo dokładnie znajdujecie lub gdzie znaleźć na przykład najbliższy zawór gazu” – uzupełnił Tomáš Jílek. Trwają również negocjacje z policją Republiki Czeskiej w sprawie jej podpięcia do aplikacji. „Po zeskanowaniu kodu QR ze słupa aplikacja może na przykład wyszukać najbliższy posterunek policji, określi też godziny jego pracy” – powiedział Jílek.

Z kodów QR na lampach ulicznych mogliby w kolejnym etapie korzystać turyści, którzy często nie wiedzą, gdzie są i nie znają nazw ulic. „Mogą doradzić im w podróży lub polecić najbliższe atrakcje turystyczne. Jest to jeden z powodów, dla których projekt pilotażowy umiejscowiony jest w centrum miasta, tam jest największy ruch turystyczny. Istnieje jednak wiele kolejnych możliwości, wraz z innymi partnerami planujemy wdrożyć inne zastosowania zarówno dla mieszkańców Pragi, jak i dla turystów. Oczywiście będą też różne wersje językowe portalu”- określił Jan Chabr.

THMP będzie produkować nowe etykiety z kodem QR bezpośrednio w swojej centrali w Holešovicach. „Na początku tego roku kupiliśmy specjalny laser do grawerowania. Najpierw tworzymy projekt komputerowy zawierający unikalny sześciocyfrowy numer i odpowiadający mu kod QR, który jest następnie przepisywany do przygotowanej metalowej etykiety. Rezultatem technologii laserowej jest dokładny i trwały opis, który można usunąć tylko przy użyciu dużej siły”- wyjaśnił Tomáš Jílek.

W czerwcu THMP uruchomi także nową aplikację mobilną, która pozwoli łatwo i z dowolnego miejsca zgłosić awarię lub nielegalne naklejki na słupach praskiego oświetlenia publicznego „W takim przypadku użytkownik nie musi skanować kodu QR, ale aplikację będzie miał zapisaną bezpośrednio na swoim smartfonie. Na przykład, jeśli z samochodu zauważą Państwo lampę, która nie świeci, wystarczy tylko zrobić jej zdjęcie, a my sami ją zlokalizujemy za pomocą GPS ”- powiedział Tomáš Jílek. Po wysłaniu zdjęcia informacja dotrze do dyspozytora THMP, który oceni ją i wyśle swoich pracowników na miejsce. Aplikację „Praga świeci” można już bezpłatnie pobrać na platformę Android, na system operacyjny iOS będzie dostępna w najbliższych dniach, po zakończeniu procesu zatwierdzania.

 

Źródło:Portal Praha.eu