Amerykańscy żołnierze w Czechach

Amerykańscy żołnierze przekroczyli granicę czeską w drodze na ćwiczenia

Amerykańscy żołnierze są już w Czechach. Pierwsza część konwoju zmierzającego na ćwiczenia NATO na Węgrzech wczoraj o godz. 20.30 przekroczyła granicę pomiędzy Republiką Czeską a Niemcami na przejściu w Rozvadovie. Trzy grupy żołnierzy są obecnie na miejscu odpoczynku w Rančířovie, czwarta grupa minęła już Pragę i jedzie dalej autostradą D1.

W obozie polowym Amerykanie odpoczywają, uzupełniają paliwo i sprawdzają sprzęt. Wieczorem wyruszą w dalszą drogę opuszczając Czechy przez przejście graniczne w Břeclaviu. Pozostałe dwie części konwoju dotrą do Czech dziś i w poniedziałek wieczorem.

Armia czeska zapewnia wsparcie logistyczne operacji przejazdu amerykańskich jednostek przez Czechy. Baza polowa w Rančířovie z 38 namiotami na 300 osób została zbudowana przez czeskich żołnierzy w ciągu dwóch dni. „Przygotowaliśmy zaplecze do odpoczynku, posiłków, pomocy medycznej, tankowania i naprawy sprzętu. Zapewnimy funkcjonowanie bazy wraz z amerykańskim zespołem wsparcia” – wyjaśniła kapitan Zdeňka Lapáčková, która odpowiada za cały obóz. Amerykańscy żołnierze będą w Czechach nie dłużej niż do środy 26 maja.

Źródło: Armia Republiki Czeskiej, Czeska Agencja Prasowa ČTK