Relokacja amerykańskich jednostek wojskowych przez Czechy

Blisko 700 żołnierzy amerykańskich i 190 sztuk ciężkiego sprzętu wojskowego będzie się sukcesywnie przemieszczać od soboty 22 maja do środy 26 maja z Niemiec przez Republikę Czeską na Słowację. Żołnierze skierują się następnie na Węgry, aby wziąć udział w międzynarodowych ćwiczeniach Saber Guardian 2021, które są częścią corocznych, wielonarodowych, połączonych ćwiczeń dowódczo-sztabowych NATO Defender Europe 2021.

Armia czeska zapewni wsparcie logistyczne wojskom amerykańskim – informuje pułkownik Magdalena Dvořáková ze Sztabu Generalnego ARCz. Przejazd konwojów będzie koordynowany we współpracy z Policją Republiki Czeskiej, Żandarmerią Wojskową oraz Dyrekcją Dróg i Autostrad, tak aby konwoje w żaden sposób nie ograniczały normalnego ruchu drogowego. Ruchy konwojów planowane są od późnych godzin wieczornych do wczesnych godzin porannych (od 19.00 do 6.00). Żandarmeria współdziałając z policją będzie towarzyszyć wszystkim grupom konwojów. Zapobiegawczo zaplanowano obwodnice i alternatywne miejsca do odpoczynku i snu. Konwoje będą kursowały zgodnie z czeskimi przepisami ruchu drogowego. Prędkość przemieszczania się będzie odpowiednio dostosowana w przypadku dłuższego lub szerszego sprzętu wojskowego. W czasie relokacji wojska czeska policja tymczasowo utworzy operacyjne stanowisko pracy w siedzibie operacyjnej Sztabu Generalnego ARCz w celu monitorowania sytuacji.

Wojska amerykańskie zostaną podzielone na trzy konwoje składające się z trzech do czterech grup. W każdej grupie będzie od 10 do 20 sztuk sprzętu kołowego. Każdy konwój w Czechach spędzi maksymalnie 48 godzin i będzie przejeżdżał w dobowych odstępach. Grupy pojazdów będą rozdzielone godzinną przerwą tak, aby zapewnić bezpieczeństwo na drogach i jak najmniej zakłócać normalny ruch drogowy.

Żołnierze poddadzą się testom na COVID-19 przed wjazdem do Czech

Wojska amerykańskie będą przestrzegać wszystkich obowiązujących przepisów i ograniczeń wydanych w związku z sytuacją epidemiologiczną w Czechach. Żołnierze będą testowani przed wjazdem do Czech. Większość z nich została już zaszczepiona przeciwko COVID-19. Żołnierze poszczególnych grup konwojów będą mieli oddzielne namioty i zaplecze sanitarne w strefach wypoczynkowych. Konwoje będą miały własnych ratowników medycznych, a na granicy i w Rančířovie czekać będzie czeski personel medyczny. Podjęto również obostrzenia weterynaryjne przeciwko rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń, który obecnie występuje na Węgrzech.

Konwoje wjadą do Czech przez przejście graniczne Rozvadov i korzystając z autostrady D5 skierują się do miejsca odpoczynku Ostrov u Stříbra. Stanowisko przeznaczone jest do odpoczynku jednostek i uregulowania odstępów między grupami. Stamtąd grupy pojazdów pojadą D5 do obwodnicy Pragi, a następnie autostradą D1 do drogi 1. klasy I/38 do Rančířova. Amerykanie spać będą w garnizonie Rančířov, gdzie Batalion Wsparcia Sił Rozmieszczenia we współpracy z 14. Pułkiem Wsparcia Logistycznego zbudował w tym celu miasteczko namiotowe. Następnego dnia konwoje pojadą dalej w kierunku Jihlavy drogą I/38 na D1 do Brna i autostradą D2 do przejścia granicznego Břeclav. Ta sama trasa jest zaplanowana w przypadku powrotu wojsk do Niemiec z ćwiczeń. Ten jest zaplanowany w dniach od 12 do 16 czerwca.

Armia czeska zapewni wsparcie logistyczne

Przejazdy amerykańskich jednostek przez Czechy na natowskie ćwiczenia Defender Europe odbywają się regularnie od 2015 roku. Manewry mają na celu zademonstrowanie gotowości, spójności i zaangażowania państw członkowskich Sojuszu w zapewnienie bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego. W ubiegłym roku do relokacji wojsk sojuszniczych nie doszło ze względu na odwołanie samych ćwiczeń.

Ćwiczenia Sabre Guardian 2021 mają na celu sprawdzenie gotowości i współpracy między armiami Sojuszu i armiami partnerskimi a armią Stanów Zjednoczonych. W ćwiczenia zaangażowanych będzie prawie 13,5 tys. żołnierzy z 16 krajów. Armia Republiki Czeskiej bierze udział w nich udział jako tranzytowy kraj wsparcia logistycznego. Ustawi obóz namiotowy dla przejeżdżających jednostek, zapewni towarzyszącą mu logistykę i usługi medyczne oraz zabezpieczy sprzęt do tankowania. Część wsparcia logistycznego zapewni nowo powstający Batalion Wsparcia Sił Rozmieszczenia z Rakovníka.