Szpital tymczasowy pawilon G2

Szpital tymczasowy gotowy na COVID-19. Targi pomagają

Jeden z piętnastu pawilonów, którymi dysponują Targi Brneńskie, zmienił swoją funkcję z wystawienniczej na leczniczą. Budowa szpitala tymczasowego trwała rekordowo krótko, bo zakończyła się po pięciu dniach, zamiast po planowanych siedmiu. W piątek 30 października prezydent Brna Markéta Vaňková przekazała obiekt przedstawicielom Szpitala Uniwersyteckiego Brno.  To do niego będzie teraz należało wyposażenie go w niezbędny sprzęt i materiały medyczne oraz zapewnienie sprawnego funkcjonowania. 

Pomieszczenia prowizorycznego szpitala są całkowicie gotowe pod względem technicznym. W pawilonie G2 powstało 151 boksów na 302 miejsca. Pracownicy Targów Brneńskich montowali je, korzystając z systemu zabudowy ekspozycyjnej, z którego zazwyczaj stawia się stoiska targowe. „Prace rozpoczęły się w poniedziałek rano i pomimo tego, że projekt został zmodyfikowany, całą budowę udało się skończyć o dwa dni szybciej, niż planowano” – powiedziała prezydent Brna Markéta Vaňková i dodała, że „największą zmianą była decyzja o zastosowaniu elektrycznie sterowanych łóżek pozycjonujących, co wymagało rozbudowy i wzmocnienia instalacji elektrycznych ”. Obwody zapewniające działanie urządzeń medycznych są dodatkowo zabezpieczane. Łącznie 40 łóżek jest dodatkowo wyposażonych w butle tlenowe.

Budowę szpitala finansuje miasto. Veletrhy Brno (Targi Brno) są w 100% spółką miejską i to jej powierzono urządzenie zaplecza technicznego placówki. Decyzję w tej sprawie podjął Zarząd Miasta Brno. „Cieszymy się, że jako firma odpowiedzialna społecznie, możemy przyczynić się do rozwiązania sytuacji pandemicznej. Mam jednak nadzieję, że w tym przypadku pawilon nie zapełni się ludźmi” – powiedział Jiří Kuliš, prezes Targów Brneńskich.

Stałe przegrody boksów zapewnią wyższy komfort wizualny i akustyczny. Przestrzeń podzielono na 13 podsekcji o pojemności od 20 do 28 łóżek. Łącznie stoją 302 łóżka. Sektory mają trzy różne kolory, co ułatwi rozmieszczanie pacjentów według parametrów medycznych. Szpital tymczasowy jest wyposażony w trzy punkty obsługi pacjentów, gotowe do stopniowego zapełniania wolnych miejsc. W pełni wykorzystane zostanie istniejące już zaplecze socjalne pawilonu, dodatkowo wstawiono natryski. Na zewnątrz staną również toalety kontenerowe. Wejście do nich będzie możliwe od środka hali. Pod wieżami G i G4 powstało zaplecze socjalne dla personelu oraz podręczny magazyn. Wjazd do szpitala tymczasowego będzie możliwy przez bramę nr 10,  piesi mogą skorzystać z wejścia służbowego BVV przy Centrum Kongresowym. Przylegający do szpitala teren będzie ogrodzony i strzeżony.

Zgodnie z oczekiwaniami planowany termin rozpoczęcia eksploatacji placówki nie ulegnie zmianie. „Dzięki wypracowanej rezerwie czasowej wydaje się zupełnie realne, że w razie potrzeby możemy rozpocząć przyjmowanie pierwszych pacjentów 9 listopada, czyli w momencie, gdy spodziewany jest szczyt liczby osób chorych na COVID-19” – dodał Ondřej Ludka, zastępca dyrektora ds. medycznych Szpitala Uniwersyteckiego Brno. To właśnie on wraz z dyrektorem Jaroslavem Štěrbą przejął obiekt od miejskich urzędników.

„Ponieważ niektórzy lekarze pracujący w szpitalu tymczasowym przyjadą spoza Brna lub z zagranicy, jesteśmy gotowi w ramach współpracy ze szpitalem uniwersyteckim zapewnić im nocleg w sąsiednim hotelu kongresowym, który do niedawna należał do Targów Brneńskich” – powiedziała prezydent Markéta Vaňková.

Szef personelu medycznego dr Milan Krtička poinformował, że organizowany na terenach targowych szpital tymczasowy będzie obsługiwało 6 lekarzy, 18 pielęgniarek, 3 farmaceutów, 3 inżynierów biomedycznych oraz wolontariusze. Codziennie do pomocy specjalistom będzie potrzebnych ok. 20 wolontariuszy, których Czeski Czerwony Krzyż sukcesywnie szkoli.

Źródło zdjęć: Urząd Miasta Brna