Szpital tymczasowy w Brnie

Szpital tymczasowy powstaje na terenach Targów Brneńskich

W ciągu dwóch tygodni w Brnie zacznie funkcjonować szpital tymczasowy. To efekt rozmów urzędników miejskich z dyrektorami brneńskich szpitali. Właśnie się rozpoczęło stawianie placówki, która po uruchomieniu będzie mogła przyjąć 302 pacjentów chorych na COVID-19.

„Chociaż zwróciłam się do pana premiera, ministra zdrowia i szefa sztabu generalnego o odniesienie się do naszego zamiaru prowadzenia szpitala tymczasowego, to nie doczekałam się żadnej reakcji. Ponieważ dysponujemy istotnymi danymi i prognozami od dyrektorów szpitali w Brnie, nie było można dłużej czekać i w piątek po południu podpisałam odpowiednie polecenia dla grupy spółek miejskich zatwierdzone przez Zarząd Miasta Brna.” –  powiedziała prezydent Brna Markéta Vaňková.

Organizacja szpitala w Pawilonie G2 na terenach Targów Brneńskich rozpoczęła się w poniedziałek: „Sama budowa powinna Targom Brneńskim zająć tydzień.  Kolejny tydzień zarezerwowany jest na instalację i dostarczenie niezbędnego sprzętu medycznego i materiałów. Tym wspólnie zajmą się miejski Szpital Braci Miłosiernych i Szpital Uniwersytecki Brno. Powinny także zapewnić personel, którego uzupełnieniem będą wolontariusze” – poinformowała prezydent Vaňková. Obiekt będzie przeznaczonych głównie dla pacjentów z łagodnym przebiegiem COVID-19, którzy nie potrzebują wentylacji płucnej ani opieki na oddziale intensywnej terapii.

Miasto zaczęło planować szpital tymczasowy już podczas pierwszej wiosennej fali pandemii, ale ostatecznie nie został on oddany do użytku. Markéta Vaňková dodała – „Kieruję podziękowania do Pavla Pilera, dyrektora naszych szpitali miejskich, i Petra Kratochvíla, wiceprzewodniczącego rady nadzorczej Targów Brneńskich, za to, że projekt jest perfekcyjnie przygotowany pod względem administracyjnym i technicznym oraz że możemy teraz w krótkim czasie oddać szpital do użytku”.

Koszt budowy szpitala tymczasowego o pojemności 302 miejsc w Pawilonie G2 na terenach Targów Brneńskich szacuje się na około 1,6 miliona koron czeskich netto (ok. 272 tys. zł). Miesięczne funkcjonowanie będzie kosztowało około 4 mln CZK (680 tys. zł), nie wliczając w to pensji personelu medycznego.  Czeskie towarzystwa ubezpieczeń zdrowotnych zadeklarowały, że będą płacić za opiekę nad pacjentami dokładnie tak samo, jak ma to obecnie miejsce w odniesieniu do innych powszechnych placówek służby zdrowia.

Na swoim oficjalnym profilu na Facebooku prezydent Brna wyraża nadzieję, że nie będzie konieczne wykorzystanie całej planowanej pojemności obiektu zlokalizowanego na Targach Brneńskich. „W tej chwili zależy to tak naprawdę tylko od nas samych – od naszej rozwagi i odpowiedzialności. Należy nosić maseczki, ograniczyć kontakty towarzyskie i poruszanie się po mieście oraz stosować dezynfekcję” – zaleca Markéta Vaňková.

Źródło zdjęć: Urząd Miasta Brna