Święto narodowe Czech

Święto narodowe upamiętnia śmierć św. Wacława

28 września Czesi obchodzą jedno ze swoich świąt narodowych – Święto Państwowości Czeskiej. Data ta jest jednocześnie dniem śmierci Wacława I, księcia z dynastii Przemyślidów, patrona Czech i Moraw i jednego z tradycyjnych symboli państwa czeskiego.

W 935 r. Bolesław, młodszy brat Wacława, zaprosił go na uroczystości religijne do Starego Bolesławca pod Pragą. Tam doszło do kłótni i potyczki pomiędzy nimi. Wacław uciekł do kościoła, gdzie dosięgły go miecze rycerzy Bolesława. Zabójstwo było na rękę młodszemu z braci – chciał przejąć władzę, którą od roku 924 sprawował Wacław.

Życie Wacława I i jego śmierć stały się źródłem kultu, który szerzył się także na ziemiach polskich. W drugiej połowie XI wieku został kanonizowany. W Czechach jest 335 kościołów pod wezwaniem św. Wacława, w tym katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha na Hradczanach. Jego imię nosi jeden z największych i najbardziej znanych placów w Pradze – Plac Wacława (Václavské náměstí). Znajduje się na nim pomnik przedstawiający Wacława jako wojownika na koniu w otoczeniu postaci czterech świętych. Posąg władcy był od początku XX wieku świadkiem wielu historycznych wydarzeń.

Święto Państwowości Czeskiej upamiętniające śmierć św. Wacława zostało ustanowione przez Izbę Poselską do Parlamentu Republiki Czeskiej w dniu 24 marca 2000 r. Święto narodowe jest dniem wolnym od pracy.