Wysoczyna region w Czechach

Wysoczyna przyciąga turystów zabytkami z listy UNESCO

Region Vysočina (Wysoczyna) rozciąga się wzdłuż pofałdowanych grzbietów Wyżyny Czesko-Morawskiej, w samym środku Czech. Odwiedzających zachwyca bogactwem nieskażonej przyrody i wieloma zabytkami historycznymi.

Region przecina główna arteria komunikacyjna Czech – autostrada D1, co sprawia, że jest on łatwo dostępny. Turyści znajdą tutaj spokój słabo zaludnionego obszaru usianego wioskami i małymi miasteczkami, obszary chronione, liczne rezerwaty przyrody oraz gościnność miejscowej ludności. Trzy miasta regionu mogą się poszczycić zabytkami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  To Telč, Třebíč i Žďár nad Sázavou z kościołem pielgrzymkowym św. Jana Nepomucena na Zielonej Górze, wzniesionym w stylu gotyku barokowego przez mistrza Jana Blažeja Santiniego.

Kompleks dawnego klasztoru w Žďárze należy do rodziny Kinskich, którzy otworzyli tu niedawno  nowoczesne, interaktywne Muzeum Nowej Generacji. Warto przespacerować się po mieście Śladami Santiniego. Z przewod- nikiem można zwiedzić między innymi bazylikę, prałaturę, kaplicę, wirydarz i ekspozycję rzeźb i malarstwa barokowego ze zbiorów Galerii Narodowej w Pradze.

W Třebíču malowniczo wygląda dzielnica żydowska z licznymi sklepikami i kawiarenkami. Obowiązkowo należy zajrzeć do synagogi, pałacu i bazyliki św. Prokopa, w której można odnaleźć akcenty architektury gotyckiej charakterystyczne dla słynnych katedr francuskich i niemieckich.

Widok na renesansowy Telč przywodzi na myśl atmosferę włoskiej Wenecji, a brama Matki Bożej w Jihlavie może skojarzyć się z portugalską Torre de Belém.

W komnatach pałacu w Jaroměřicach nad Rokytnou można się poczuć jak w wytwornym francuskim Wersalu, a otoczenie pałacu w mieście Velké Meziříčí przypomina francuski region Dordogne z pałacem Château de Bourdeilles.

Źródło:CzechTourism