Bajkowe Holašovice 25 lat na liście UNESCO

Wioska Holašovice stanowi pełny i dobrze zachowany przykład tradycyjnej wioski Europy Środkowej, składającej się z licznych, typowych dla regionu, wyjątkowej klasy budynków pochodzących z XVIII i XIX w., zbudowanych w stylu zwanym „barokiem ludowym” południowych Czech i rozmieszczonych na planie wywodzącym się ze średniowiecza. W 1998 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciężko byłoby znaleźć inne miejsce, które na tak małej powierzchni oferuje tyle uroku. Holašovice, położone w centrum harmonijnego krajobrazu południowych Czech, nieopodal Czeskich Budziejowic, są bodaj najbardziej bajkową wioską w całej Republice Czeskiej. Tutejszą dumą są przepiękne fasady barokowych gospodarstw położonych wokół rozległego placu. 

Brzmi to niewiarygodnie, ale Holašovice przez 800 lat swojego istnienia zachowały stałą ilość budowli. Po dziś dzień stoi 17 gospodarstw ze stodołami i oborami, kuźnia, dwie karczmy i mała kapliczka św. Jana Nepomucena. Wioska nie jest skansenem. Większość tutejszych domów jest na stałe zamieszkała a miejscowi mieszkańcy organizują wiele akcji kulturalnych, do których należy między innymi odbywający się w lutym mięsopust, majowe budowanie palm lub lipcowy Festiwal Wiejski ze staroczeskim jarmarkiem.

W czasie zwiedzania Holašovic warto zatrzymać się przy zagrodzie o numerze 6. To tu można zobaczyć jak wyglądało życie wiejskie i sposób prowadzenia gospodarstwa wiejskiego do 1. połowy XX. wieku. Nie można również pominąć warsztatu garncarskiego, gdzie istnieje możliwość zamówienia dla siebie oryginalnego garnka, dzbanka, pucharka jak również tabliczki na drzwi z nazwiskiem lub numerem domu z typowymi motywami południowoczeskimi.

W ciągu całego roku odbywają się tu liczne imprezy. Najsłynniejszą z nich jest lipcowe Święto Holašovic z pokazem rzemiosł historycznych z Czech i z zagranicy i bogatym programem kulturalnym. Swoje umiejętności prezentują między innymi snycerze, rzeźbiarze, złotnicy, blacharze, kowale i garncarze. W tym roku impreza odbędzie się od 21 do 23 lipca.

Informacje w języku polskim o Holašovicach i innych ciekawych miejscach w Czechach Południowych można znaleźć na stronie https://opravdova-laska.jiznicechy.cz/pl/prawdziwa-milosc/pamatky-v-jiznich-cechach/hrady-zamky-a-pamatky-unesco.

Źródło: CzechTourism, Polski Komitet ds. UNESCO