Koronawirus w Czechach

COVID-19 w Czechach – rekordowy przyrost zakażeń

Po raz pierwszy od początku pandemii w Czechach przyrost zakażeń w ciągu doby przekroczył 10 tysięcy przypadków – koronawirus został wykryty u 11.105 osób. Łącznie z powodu COVID-19 zmarły 1.283 osoby. Jak podało czeskie ministerstwo zdrowia, cały czas rośnie liczba osób wymagających hospitalizacji. Obecnie w szpitalach przebywa 3.120 pacjentów z koronawirusem, w poważnym stanie jest 551 z nich. W kraju jest obecnie 92.736 zainfekowanych. U większości z nich choroba ma łagodny przebieg.  

Czeski minister zdrowia Roman Prymula uważa, że liczba zarażonych będzie rosnąć jeszcze przez 10 do 14 dni. „Liczba pacjentów pozytywnie zdiagnozowanych, którą obserwujemy w ostatnich dniach, jest naprawdę niepokojąca. To oczywiste, że zastosowane przez nas środki były jak najbardziej odpowiednie. Aby jednak spowolnić rozprzestrzenianie się epidemii, konieczne jest przestrzeganie tych środków. Odpowiedzialność każdego z nas jest absolutnie kluczowa. Jeśli to możliwe, prosimy o pozostanie w domu” – opisał aktualną sytuację w Czechach szef resortu zdrowia.

Vladimír Černý, koordynator intensywnej opieki medycznej powiedział w piątek, że najbliższe tygodnie będą niezwykle trudne dla czeskiego systemu opieki zdrowotnej, zwłaszcza dla pracowników służby zdrowia. Nie ma jednak ryzyka upadku systemu. „Presja, z jaką zmaga się obecnie system intensywnej terapii, jest naprawdę ogromna. Jednak pojemność stacjonarnej i intensywnej terapii jest w stanie poradzić sobie z tym ciśnieniem i nie ma niebezpieczeństwa jego załamania. Konieczne jest jednak zwiększenie tej zdolności kosztem tymczasowego zawieszenia świadczeń, które mogą zostać odroczone”– powiedział o możliwościach w zakresie opieki intensywnej i szpitalnej. Vladimír Černý jest prezesem Czeskiego Towarzystwa Anestezjologii, Resuscytacji i Intensywnej Terapii.

Od marca koronawirus w Czechach został stwierdzony u 160.112 osób. W październiku całkowita liczba zakażonych wzrosła prawie dwukrotnie, laboratoria potwierdziły ponad 89.000 nowych przypadków. Ozdrowiało 66.093 chorych, zmarło 1.283 pacjentów. W piątek wieczorem w statystykach pojawiło się kolejnych 25 zgonów. W czwartek zmarło 45 zarażonych, w środę 60.

Czechy od początku miesiąca notują codziennie więcej przypadków COVID-19 niż czterokrotnie większa Polska. Warto jednak zwrócić uwagę na ilość wykonanych testów. W Czechach w czwartek zrobiono ich 33.445, podczas gdy tego samego dnia w Polsce 50.825.