W czeskim Barrandovie

W czeskim Barrandovie pierwszy klaps stuknął 90 lat temu

Na wzgórzu w dzisiejszej dzielnicy Praga 5 pod koniec listopada 1931 roku zaczął wyrastać najnowocześniejszy wówczas kompleks filmowy. Studio zostało założone przez Miloša Havla, stryja prezydenta Václava Havla. Nazwa Barrandov pochodzi od Joachima Barrande`a – francuskiego paleontologa i geologa, przyjaciela narodu czeskiego .

Autorem projektu był architekt Max Urban, który zaprojektował symetryczny budynek z centralną wieżą i dwoma połączonymi pracowniami w stylu funkcjonalistycznym. Kompleks był pomyślany tak, aby dysponował wystarczającą przestrzenią dla administracji i do przechowywania rekwizytów i kostiumów, powstały garderoby aktorskie, pomieszczenia personelu produkcyjnego oraz zaplecze restauracyjne. Budynki posiadały własne sieci elektryczne i ciepłownie, były też warsztaty stolarskie, krojownie, sale projekcyjne i laboratoria. W momencie powstania pracownie barrandovskie należały pod względem wyposażenia technicznego do najnowocześniejszych w Europie. W projekcie architekci wykorzystali dotychczasowe doświadczenia zagranicznych wytwórni filmowych, dzięki temu stworzyli najnowocześniejsze studia filmowe w ówczesnej Europie.

Tempo budowy było zawrotne – 14 miesięcy od położenia kamienia węgielnego w nowych studiach kręcono już pierwszy film – „Morderstwo na ulicy Ostrovní“. Po raz pierwszy filmowy klaps stuknął 25 stycznia 1933 roku. Wolumen produkowanych filmów rósł bardzo szybko – studio zatrudniało 300 stałych pracowników, produkowało 80 filmów rocznie. Zaczęli się nim interesować także zagraniczni producenci. W 1938 roku dobudowano trzecią halę. W 1939 roku pracownie zajmowały już powierzchnię 4.850 m², a całkowita powierzchnia gruntów wynosiła 45.000 m².

Na wzgórzu Barrandov już w pierwszych latach funkcjonowania studia powstały filmy uważane dziś za jedne z najlepszych w dziejach czeskiej kinematografii.

Filmy „Sklep przy głównej ulicy“ (cz. „Obchod na korze“, 1965, reż. Ján Kadár i Elmar Klos) i „Pociągi pod specjalnym nadzorem“ (cz. „Ostře sledované vlaky“, 1966, reż. Jiří Menzel) zostały nagrodzone Oscarem w kategorii najlepszych nieanglojęzycznych filmów. Filmy Formana „Miłość blondynki” (cz. Lásky jedné plavovlásky“, 1965) i „Pali się, moja panno” (cz. „Hoří, má panenko“, 1967) były nominowane do Oscara.

Amerykańskie nagrody Akademii Filmowej i szereg nagród europejskich rozsławiły wytwórnię filmową Barrandov i zaczęły przyciągać do Pragi zagraniczne ekipy – jedną z największych powstałych tu koprodukcji był „Amadeusz” Miloša Formana. W Barrandovie Barbra Streisand kręciła swój film „Yentl“, a zdobywca Oscara za film „Wojna i pokój” Sergiej Bondarczuk realizował zdjęcia do „Borysa Godunowa“. Także dla polskich produkcji barrandovskie studio przygotowywało efekty specjalne, m.in. do filmu Juliusza Machulskiego Kingsajz, czy plan zdjęciowy do serialu Jana Łomnickiego Dom z 1980 r.

Wkrótce po aksamitnej rewolucji w 1989 roku Studio Barrandov zostało sprywatyzowane. Praska wytwórnia filmowa otworzyła swoje podwoje dla produkcji z całego świata – najczęściej z USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec czy Rosji. Do najważniejszych produkcji kręconych w Barrandovie w latach 1990-2021, należą między innymi „Mission Impossible”, „Cyrulik syberyjski” („The Barber of Siberia”), „Dune”, „Obłędny rycerz” („Knight’s Tale”), „Iluzjonista” („Illusionist”), „Opowieści z Narnii” („The Chronicles of Narnia”), James Bond: „Casino Royale”, „Snowpiercer”, „Jojo Rabbit” i wiele innych.

„Myślę, że Praga była i wciąż jest idealnym miejscem dla filmowców. W tym mieście można znaleźć zarówno budynki z XI wieku, jak i te całkiem nowoczesne. To sprawia, że na każdym kroku można tutaj natknąć się na ekipę filmową” – mówił w wywiadzie dla radiowej Dwójki Jakub Zíka ze studia filmowego Barrandov.

Do aktualnych produkcji należą między innymi:

„Hagen” – na podstawie średniowiecznego niemieckiego eposu rycerskiego „Pieśni o Nibelungach”

„Nosferatu” – amerykański film historyczny z motywem wampirów

„Interview with the vampire” – amerykański serial z motywem wampirów

„Krimi Zurich” 18,19 – kontynuacja udanego niemieckiego serialu detektywistycznego

„Wheel of time 3” – amerykański serial fantasy, na podstawie cyklu powieści Roberta Jordana

„Foundation 3” – amerykański serial sci-fi

Więcej informacji: www.barrandov.cz/en

Źródło: CzechTourism, Wikipedia, Portal Polskiego Radia SA, Barrandov Studio a.s.