Zacznij naukę czeskiego

Ahoj! Zacznij naukę czeskiego od bezpłatnego minikursu

Organizatorzy Czeskiego Tygodnia Online zapowiadali, że w programie wydarzenia nie zabraknie tematyki związanej z językiem czeskim. Obietnice spełniają zapraszając do udziału w bezpłatnym minikursie języka czeskiego. Lekcję poprowadzi Magda Schromová – osoba charyzmatyczna i bardzo dynamiczna, na co dzień lektorka Czeskiego Centrum

Zajęcia odbędą się we wtorek 20 kwietnia i czwartek 22 kwietnia w godzinach 16.00 – 17.00 z wykorzystaniem platformy ZOOM. Co należy zrobić, aby wejść na wyższy poziom znajomości języka, którym posługuje się prawie 12 milionów ludzi? To proste – zapisać się na kurs! Wszyscy zainteresowani aktywnym udziałem w nauce czeskiego proszeni są o przesłanie maila ze zgłoszeniem na adres: [email protected]. W odpowiedzi otrzymają instrukcje dotyczące rejestracji. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego im wcześniej mail trafi do organizatorów, tym większa pewność, że znajdzie się jeszcze wirtualne krzesło w wirtualnej klasie. 

W trakcie pierwszych, wtorkowych zajęć (20.04) kursanci dowiedzą sporo o samym języka czeskim, natomiast część druga minikursu (22.04) to już praktyczna nauka języka. Lekcje będą transmitowane na stronie projektu Czeski Tygodzień Online oraz na facebookowym profilu Czeskiego Centrum

Oczywiście trudno oczekiwać, że po pierwszych lekcjach trwających łącznie 2 godziny czytanie Jaroslava Haška w oryginale, np. powieści „Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války”,  nie będzie stanowiło żadnego problemu. Choć „zázraky” (cuda) się zdarzają… Niemniej jednak od czegoś trzeba zacząć. I tym pierwszym krokiem w nauce języka czeskiego może być minikurs w ramach Czeskiego Tygodnia Online. Kolejne kroki zaprowadzą zainteresowanych do Czeskiego Centrum, które organizuje kursy języka czeskiego na różnych poziomach. Mało z tego! Można również wyjechać do Czech i tam na miejscu intensywnie poznawać język czeski lub doskonalić umiejętności w posługiwaniu się nim podczas letnich szkół nauki. 

Magda Schromová, która poprowadzi zajęcia, to Czeszka pochodząca z polskiej rodziny żyjącej w Ostrawie. Jest lektorką języka czeskiego z wieloletnim doświadczeniem oraz członkinią Polskiego Stowarzyszenia Tłumaczy Konferencyjnych i Czeskiej Izby Tłumaczy Języka Migowego (Česká komora tlumočníků znakového jazyka). W latach 2016-2020 prowadziła kurs językowy w Instytucie Slawistyki Zachodniej i Południowej, od roku 2018 współpracuje z Czeskim Centrum, gdzie aktualnie prowadzi kurs czeskiego online na poziomie A2 oraz zdalne konwersacje dla osób zaawansowanych.

Jest absolwentką Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu oraz Uniwersytetu Masaryka w Brnie. Studiowała na kierunku „Język czeski w komunikacji głuchych” na Uniwersytecie Karola w Pradze, specjalizacja tłumaczeniowa. W latach 2016-2020 Sekretarz Stowarzyszenia Tłumaczy Polskiego Języka Migowego. Interesuje się lingwistyką języka migowego, kulturą osób niesłyszących, translatoryką, translatoryką migową i porównawczą, a z zainteresowań pozanaukowych sportem, sztuką, górami i podróżami w ciekawe miejsca.