Czechy - winiety autostradowe w 2023

Czechy: elektroniczne winiety autostradowe w 2023 roku

Czechy – winiety autostradowe w 2023 roku kosztują tyle samo, co… jedenaście lat temu. To dobra wiadomość dla kierowców podróżujących po tym środkowoeuropejskim kraju. W tym czasie sieć autostrad prawie się podwoiła, ale wzrosły również nakłady na jej utrzymanie. Dlatego czeskie Ministerstwo Transportu rozważało podniesienie cen za winiety już od tego roku. Ostatecznie nic się w tym względzie nie zmieniło. Na razie…    

Targi w Czechach

iCzechy.pl

Ministerstwo postanowiło nie podnosić cen nie dlatego, żeby nie mogło tego zrobić. Zasadniczym powodem jest ustawa o transporcie lądowym. Bo chociaż wysokość opłat czasowych można określić rozporządzeniem wykonawczym, to nie mogą one przekroczyć założonego w ustawie poziomu. W przypadku opłaty rocznej jest to 1500 koron. A ten poziom tzw. roční dálniční známka osiągnęła dawno temu. Pewne rezerwy tkwią jeszcze w pozostałych opłatach. Np. 30-dniowa opłata mogłaby już teraz wzrosnąć o 160 koron (w ustawie cena do 600 koron), a 10-dniowa o 70 koron (maks. 400 koron). W oczach urzędników taki skok cen jest zbyt mały, dlatego trwają przymiarki do czegoś bardziej konkretnego. Najwyraźniej szykowana jest podwyżka. 

Sugeruje to Filip Medelský, rzecznik Ministerstwa Transportu, w wypowiedzi dla irozhlas.cz. „Teraz cena winiet jest ograniczona do maksymalnie 1500 koron za winietę roczną. Obecnie rozważamy możliwość zmiany ustawy, która wprowadziłaby mechanizm waloryzacji cen za korzystanie z autostrad. O ostatecznym jej kształcie zdecydujemy w 2023 roku”   

Jeśli rzeczywiście prawo w tym roku zostanie zmienione, to od 2024 ceny winiet autostradowych mogą wzrosnąć. Tak Ministerstwu Transportu doradzają eksperci z Narodowej Rady Gospodarczej Rządu. W skrajnym przypadku opłata za całoroczne korzystanie z czeskich autostrad mogłaby wynosić 3000 koron, czyli podwyżka skoczyłaby aż o 100%. 

Jednak to nie ten rodzaj e-winiet cieszy się największą popularnością wśród kierowców z Polski. Ci najczęściej decydują się na zakup 10-dniowych winiet. To dostatecznie długo, aby przejechać tranzytem przez Republikę Czeską lub poruszać się po niej w celach turystycznych.

2023 r. Ile kosztują czeskie e-winiety?

Za roczną e-winietę trzeba zapłacić 1.500 koron czeskich. Rok temu była to równowartość ok. 279 zł,  ale wtedy 1 korona czeska była wyceniana poniżej 0,19 złotego. Nasza waluta straciła na wartości nie tylko w stosunku do euro czy dolara USA, ale również do korony czeskiej. Obecnie cena waha się w okolicach 295 zł. Niewielki wzrost wartości odczują polscy kierowcy również w przypadku dwóch pozostałych wirtualnych winiet, które kosztują odpowiednio 440 CZK (ok. 86 zł, więcej o 6 zł) na 30 dni oraz 310 CZK (ok. 61 zł, więcej o 5 zł) na 10 dni. 

W cenniku są również tzw. „Eko ceny”. Na korzystną zniżkę sięgającą połowy ceny podstawowej mogą liczyć właściciele samochodów napędzanych gazem ziemnym lub biometanem. Uwaga! Ulga nie dotyczy aut z instalacją LPG.

E- winiety. Kto musi je posiadać? Kto jest zwolniony?

Opłaty za korzystanie z czeskich autostrad dotyczą pojazdów samochodowych o co najmniej czterech kołach, o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony. Obowiązkowi nie podlegają przyczepy i motocykle. Od 1 stycznia 2021 r. lista pojazdów, które są zwolnione z opłat, jest szersza. 

Do tej grupy kwalifikują się auta elektryczne, auta napędzane wodorem oraz hybrydy typu plug-in o emisji CO2 poniżej 50 g/km ze specjalnymi, czeskimi tablicami rejestracyjnymi zaczynającymi się od liter EL. Uwaga! Zwolnienie dotyczy również samochodów zarejestrowanych poza Republiką Czeską. Ich właściciele zobowiązani są do wypełnienia odpowiedniego formularza PDF i wysłania go e-mailem lub w formie papierowej do Pragi. Szczegóły w j. polskim są podane na stronie internetowej w tym miejscu (eDálnice.cz).

Czechy - winiety autostradowe w 2023

Które autostrady są płatne?

Praktycznie każda czeska „dálnice” zaczynająca się i kończąca znakami „Autostrada” i „Koniec autostrady” to odcinek płatny. Mapę tych dróg z opisem w j. czeskim i j. angielskim można pobrać w tym miejscu (pdf 3,143 MB)

Przejazdy określonymi fragmentami autostrad mogą być bezpłatne. Dotyczy to zazwyczaj obwodnic miast, na przykład wokół Pilzna, Brna, Ołomuńca lub częściowo Pragi. Warto wiedzieć, że rząd czeski wiele lat temu zwolnił z opłaty odcinek autostrady od granicy z Polską (Gorzyczki) do centrum Ostrawy.

Czechy - winiety autostradowe w 2023

Gdzie kupić wirtualną winietę? Sklep internetowy

Głównym kanałem sprzedaży e-winiet jest sklep internetowy eDalnice.cz, będący pod kontrolą Państwowego Funduszu Infrastruktury Transportowej i przedsiębiorstwa państwowego CENDIS. Cała operacja odbywa się za pomocą kilku kliknięć, dosłownie z dowolnego miejsca, za pomocą komputera, tabletu lub smartfona. Jak to zrobić?Czechy - winiety autostradowe w 2023

 1. Wybierz rodzaj elektronicznej winiety autostradowej (365 dni, 30 dni lub 10 dni)
 2. Wprowadź numer rejestracyjny pojazdu i kraj, w którym jest zarejestrowany
 3. Wybierz początek okresu obowiązywania elektronicznej opłaty autostradowej
 4. Alternatywnie zadeklaruj prawo do Eco ceny (pojazdy napędzane gazem ziemnym lub biometanem)
 5. Zapłać (potwierdzenie otrzymasz mailem) i już możesz jechać.

Czechy - winiety autostradowe w 2023

Gdzie kupić wirtualną winietę? Stacjonarny punkt sprzedaży 

Równie łatwo, z pomocą personelu, można kupić wirtualny znaczek autostradowy w sieci 2 tysięcy stacjonarnych punktów sprzedaży Poczty Czeskiej lub na dwustu stacjach paliw Euro Oil. Miejsca te oznaczone są nalepką „ZDE V PRODEJI ELEKTRONICKÁ DÁLNIČNÍ ZNÁMKA”

Czechy - winiety autostradowe w 2023

Gdzie kupić wirtualną winietę? Kiosk samoobsługowy

Ich lokalizacja jest dogodna zwłaszcza dla obcokrajowców, bo kioski są ustawione głównie w obszarach przygranicznych, przed wjazdem na płatny odcinek  autostrady. Uwaga! Opłata wyłącznie w formie bezgotówkowej.

Czechy - winiety autostradowe w 2023

 1. Wybierz język, w którym chcesz dokonać zakupu
 2. Wybierz rodzaj elektronicznej winiety autostradowej (365 dni, 30 dni lub 10 dni)
 3. Wprowadź numer rejestracyjny pojazdu i kraj, w którym jest zarejestrowany
 4. Wybierz początek okresu obowiązywania elektronicznej opłaty autostradowej
 5. Alternatywnie zadeklaruj prawo do Eco ceny (pojazdy napędzane gazem ziemnym lub biometanem)
 6. Zapłać i już możesz jechać.

 

Okres ważności według nowej zasady

Roczna czeska elektronická dálniční známka nie jest już przypisana tylko do jednego konkretnego roku kalendarzowego. Roczna e-winieta będzie ważna dokładnie rok od samodzielnie wybranej przez kierowcę daty (tj. 365 dni).

Jej start można wyznaczyć do 90 dni od dnia zrealizowania transakcji zakupu. Zaletą systemu jest również to, że sam poinformuje mailowo lub SMS-em o zbliżającym się końcu ważności winiety. Na bieżąco można tę informację sprawdzać online.

E-winiety – kto je kontroluje i wystawia grzywny?

Do kontrolowania pojazdów upoważniona jest Policja RCz i Administracja Celna RCz. Po drogach płatnych poruszają się nowoczesne pojazdy patrolowe wyposażone w system kamer do rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Jeśli natkną się na samochód nie zarejestrowany w systemie, to po zatrzymaniu jego kierowca może zostać ukarany grzywną w wysokości do 20.000 koron czeskich (ok. 3.928 zł). Inspekcja obejmie również ewentualne nadużycie zwolnień. Jeżeli osoba fizyczna lub prawna złoży zawiadomienie o zwolnieniu z opłat, nie będąc do tego uprawnioną, musi się liczyć z grzywną w wysokości do 100.000 koron czeskich (ok. 19.640 zł).

Kamery śledzące tablice rejestracyjne są zainstalowane na autostradowych bramkach kontrolnych oraz w miejscach obsługi podróżnych i na parkingach. Patrole samochodowe mogą z tych kamer zdalnie ściągnąć zarejestrowane informacje i po ich analizie odnaleźć pojazd bez ważnej e-winiety.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie https://edalnice.cz/

Zobacz również: 
Czeskie winiety autostradowe – jak rozwiązać problematyczne sytuacje » (iczechy.pl)
Czeskie e-winiety – system nie do obejścia. Nie warto próbować » (iczechy.pl)

 

Źródło:eDalnice.cz