EURACTIV.pl: Czechy ogłaszają stan wyjątkowy w związku z przybywaniem uchodźców z Ukrainy

Jak donosi EURACTIV.pl, czeski rząd ogłosił stan wyjątkowy, ponieważ spodziewa się dużej liczby ukraińskich uchodźców. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Czech przybyło już około 30 tys. Ukraińców.

Stan wyjątkowy wejdzie w życie 4 marca 2022 r. W ciągu ostatnich dwóch lat stan wyjątkowy był kilkakrotnie ogłaszany z powodu pandemii COVID-19. Tym razem rząd nie planuje jednak żadnych środków ograniczających.

„Nie jest to stan wyjątkowy dla obywateli Republiki Czeskiej. Wprowadzamy go, aby poradzić sobie z napływem uchodźców” – wyjaśnił wczoraj premier Petr Fiala.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych szacuje, że codziennie do Czech przybywa około 5 tys. uchodźców z Ukrainy. Rząd twierdzi, że stan wyjątkowy jest niezbędny do skutecznego zarządzania procesem ich przyjmowania.

W każdym regionie od teraz powstanie specjalny punkt recepcyjny dla Ukraińców. Rząd zwiększy też budżet na obronność o 39 mln euro.

Fiala zapewnił Czechów, że nie mają się czego obawiać, ponieważ kraj jest bezpieczny. „Nie widać żadnych oznak niebezpieczeństwa. Jesteśmy w Unii i NATO i to jest nasza gwarancja bezpieczeństwa” – uspokoił szef rządu czeskiego.

Podkreślił też, że mimo sankcji wobec Rosji gazu ani ropy w Czechach nie zabraknie. „W przeliczeniu na jednego mieszkańca możliwości magazynowania gazu w Czechach są jednymi z najwyższych w Europie” – powiedział czeski premier.

Autor Aneta Zachová | EURACTIV.cz | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek