We wtorek odnotowano blisko 22 tysiące nowych przypadków COVID-19

Czeskie ministerstwa zdrowia podało, że we wtorek 30 listopada 2021 r. odnotowano 21.973 nowych przypadków zachorowań na koronawirusa, o około 3.900 mniej niż tydzień temu.  Przeprowadzono około 123 tysiące testów, mniej więcej o 10 tysięcy mniej w porównaniu do minionego tygodnia. Szczegółowe informacje wraz z zestawem danych są dostępne na stronie https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19. 

Liczba hospitalizowanych z COVID-19 utrzymuje się powyżej 6.000, we wtorek Ministerstwo Zdrowia zarejestrowało w szpitalach 6.527 pacjentów z covid-19, 1.069 z nich było w ciężkim stanie. Zmarły 54 osoby, u których stwierdzono zarażenie koronawirusem. To najmniejsza liczba zgonów w ciągu ostatnich trzech tygodni.

Jak podaje Czeska Agencja Prasowa ČTK, współczynnik reprodukcji wirusa spadł poniżej jednego po raz pierwszy od końca sierpnia, co wskazuje na spowolnienie epidemii. Obecnie wynosi 0,97. Liczba wskazuje, ile średnio innych osób zaraża każdy chory przy założeniu, że wszystkie kontakty osoby chorej następują z osobami podatnymi na zakażenie.

„Chociaż zagrożenie wirusem jest nadal na bardzo wysokim poziomie, wiele wskaźników wskazuje na spowolnienie wzrostu miana wirusa w populacji (względna pozytywność testu, liczba i odsetek zakażeń objawowych, bezpośrednie przyjmowanie zakażonych do szpitali bez uprzedniej diagnozy itp.). W tej chwili chodzi bardziej o stagnację i oscylację na szczycie, a nie o znaczący spadek obciążenia” – powiedział ČTK rzecznik czeskiego Ministerstwa Zdrowia Daniel Köppl.

Do tej pory pracownicy służby zdrowia w Czechach podali ponad 13,5 miliona dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi. We wtorek ich liczba wzrosła o 66.933, czyli o około 10.000 więcej niż w tym samym dniu poprzedniego tygodnia. Ponad 11.600 osób zostało zaszczepionych pierwszą dawką, mniej niż 47.000 otrzymało trzecią dawkę przypominającą, pozostali przyjęli drugą dawkę.

Liczba osób, które od początku epidemii w Czechach zachorowały na COVID-19,  wynosi ponad 2,17 mln. Koronawirus spowodował śmierć 33.186 obywateli czeskich.