Czeski minister zdrowia Adam Vojtěch (Ruch ANO) zrezygnował ze swej funkcji.

Czeski minister zdrowia podał się do dymisji

Czeski minister zdrowia Adam Vojtěch (Ruch ANO) zrezygnował ze swej funkcji. Pełnił ją niecałe trzy lata. O decyzji poinformował dziennikarzy podczas poniedziałkowej porannej konferencji prasowej.

Wcześniej złożył dymisję na ręce premiera Andreja Babiša (Ruch ANO).  Premier podziękował Vojtěchowi za jego pracę. Według jego opinii minister niesamowicie radził sobie w walce z pierwszą falą epidemii COVID-19. „Jestem przekonany, że gdyby nie musiał poświęcać całej swojej energii na walkę z koronawirusem, kiedyś byłby wspominany jako najlepszy minister zdrowia. W ministerstwie wykonał więcej pracy niż większość jego poprzedników” – powiedział czeski premier.

Adam Vojtěch pozostanie posłem do czeskiego parlamentu i nadal będzie się zajmował ochroną zdrowia. „Wykonywałem tę funkcję z sercem wspólnie z moimi kolegami. W ciągu tych trzech lat udało się wprowadzić wiele zmian – powiedział były minister. Dodał, że rezygnując, chce stworzyć przestrzeń dla rozwiązania epidemii koronawirusa, która w ostatnich dniach stała się dość poważna i nadal będzie Czechom towarzyszyć.

„Chciałbym podziękować panu premierowi za zaufanie, jakim mnie obdarzył i za powierzenie mi kierowania tym resortem. Dziękuję pracownikom służby zdrowia za wykonaną pracę. Dziękuję moim kolegom z ministerstwa. Dziękuję wszystkim obywatelom, którzy mnie wspierali” – powiedział podczas konferencji Adam Vojtěch.

Do informacji o rezygnacji ministra Vojtěcha odniosła się Partia Piraci. „Zmiana ministra zdrowia w okresie największego kryzysu pochodząca od premiera jest niezwykle nieodpowiedzialna wobec obywateli tego kraju. Nie wzywaliśmy ministra zdrowia do rezygnacji, choć bardzo często nie zgadzaliśmy się z jego działaniami, zwłaszcza jeśli były one sprzeczne z zaleceniami ekspertów”.

Miroslav Kalousek, były przewodniczący TOP 09, również skomentował dymisję ministra Vojtěcha. „Andrej Babiš ponosi pełną odpowiedzialność za obecną sytuację. Dopóki jest premierem, nie ma znaczenia, kto będzie ministrem zdrowia ze strony Ruchu ANO” – napisał na swoim koncie na Twitterze.

Przewodniczący ČSSD Jan Hamáček po tym, jak czeski minister Vojtěch zrezygnował ze swej funkcji, oświadczył, że spodziewa się, iż Babiš jak najszybciej ogłosi nazwisko nowego ministra zdrowia, aby resort zdrowia mógł sprawnie zarządzać działaniami przeciwko epidemii.

Jak podaje iDnes.cz, Vojtěch w niedzielnym programie „Pytania Václava Moravce” przyznał, że w ostatnich miesiącach kilkakrotnie rozważał rezygnację z ministerialnej funkcji.

„Zrobiliśmy wszystko, aby chronić naszych obywateli przed infekcją, i śmiem twierdzić, że pierwszą falę koronawirusa opanowaliśmy bardzo dobrze” – powiedział minister. Jest przekonany, że zrobił wszystko, co w jego mocy, aby opanować epidemię. „Nie mam się czego wstydzić” – powiedział.

Wśród spraw, które udało mu się zrealizować w ciągu niecałych trzech lat urzędowania, minister Vojtěch wymienił rozpoczęcie elektronizacji opieki zdrowotnej, reformę opieki psychiatrycznej czy budowę sieci oddziałów ratunkowych w szpitalach. Według niego sukcesem jest także powstrzymanie spadku liczby pielęgniarek lub przywrócenie rangi postępowania pojednawczego pomiędzy zakładami ubezpieczeń zdrowotnych a poszczególnymi segmentami opieki zdrowotnej, w ramach których rozdzielane są środki z publicznego ubezpieczenia zdrowotnego.

W niedzielę w Czechach zanotowano mniej niż tysiąc nowych przypadków COVID-19. Rekordową liczbę 3129 przypadków czeskie laboratoria odkryły w miniony czwartek.

Obecnie zarażone są 24032 osoby, z których większość ma łagodny przebieg choroby. 503 przypadku wymagały hospitalizacji, z czego 87 pacjentów jest w ciężkim stanie. Regionem najbardziej dotkniętym przez koronawirusa pozostaje Praga i okolice, gdzie służby sanitarne w ciągu ostatnich siedmiu dni potwierdziły 217 przypadków w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców.