Rząd czeski wprowadzi ograniczenia od 9 października

Z uwagi na niekorzystny rozwój sytuacji i rosnącą liczbę zakażonych COVID-19 rząd Andreja Babiša na nadzwyczajnym posiedzeniu w czwartek 8 października 2020 r. zatwierdził kolejny pakiet środków kryzysowych. W dwóch etapach, od 9 do 12 października, będzie ograniczona lub całkowicie zakazana organizacja m.in. imprez sportowych, kulturalnych i rekreacyjnych, urzędy oraz szkoły ograniczą działalność, skrócone zostaną godziny otwarcia restauracji. Rodzicom,  którzy z powodu zamknięcia szkoły lub kwarantanny dziecka muszą pozostać w domu, rząd proponuje specjalny dodatek opiekuńczy.

Zatwierdzone środki kryzysowe oznaczają między innymi, że od północy 9 października zakazuje się prowadzenia salonów gier i kasyn, prowadzenia i korzystania z hal sportowych (z wyjątkiem zajęć wychowania fizycznego na I poziomie szkół podstawowych), użytkowania basenów i wszelkich obiektów wellness, o ile nie dotyczą ochrony zdrowia. Zabronione są wycieczki i zwiedzanie ogrodów zoologicznych oraz wszelkie zorganizowane spotkania grup hobbystycznych, rekreacyjnych i innych dla dzieci w wieku od 6 do 18 lat.

Kolejne ograniczenia będą obowiązywały w restauracjach, barach i podobnych placówkach gastronomicznych, a także dyskotekach i klubach, które poza specjalnymi oknami do wydawania potraw będą musiały zostać ponownie zamknięte już o godzinie 20.00. Przy jednym stoliku będą mogły zająć miejsca nie więcej niż cztery osoby. W tych obiektach granie muzyki na żywo i tańczenie będą zabronione.  W strefach restauracyjnych (food courts) przy jednym stole będą mogły usiąść tylko dwie osoby. Nie będą w nich dostępne publiczne bezprzewodowe łącza internetowe. Do centrów handlowych i innych lokali będzie można wchodzić w maksymalnie dwuosobowych grupach.