rekordy Czech turystyka

Czechy pełne rekordów: poznaj miejsca, które biją krajowe i światowe rekordy

Chcesz spojrzeć na świat z najwyższej wieży w Czechach? A może zejść do najgłębszej jaskini słodkowodnej na świecie? Jeśli lubisz nietypowe atrakcje, poznaj czeskie rekordy geograficzne i architektoniczne, które przyciągają turystów z całej Europy.  

🏔️ Najwyżej położone miejsca w Czechach

Zacznijmy od tego, co widać z daleka. Najwyższym szczytem w Czechach jest Śnieżka (1603 m n.p.m.), leżąca w Karkonoszach na granicy z Polską. To popularny cel pieszych wycieczek, a z jej wierzchołka rozciąga się widok na oba kraje. Po czeskiej stronie prowadzi na nią kolejka linowa z Pecu pod Sněžkou.

Co ciekawe, najwyższym stałym punktem w Czechach nie jest szczyt, lecz… wieża telewizyjna na górze Pradziad w Jesionikach. Znajduje się ona na wysokości około 1638 m n.p.m., a sama konstrukcja mierzy 146,5 metra. Można na nią wjechać i podziwiać panoramę Moraw.

🌌 Najniżej – czyli podróż do wnętrza Ziemi

Z kolei najniższy naturalny punkt w Czechach znajduje się w Przepaści Hranickiej na Morawach. To zjawiskowa studnia krasowa, która kryje pod sobą wejście do najgłębszej na świecie zatopionej jaskini słodkowodnej. Choć jej „sucha” część ma jedynie 70 metrów głębokości, to nurkowie zbadali podwodne korytarze do głębokości ponad 1 000 metrów.

Miłośnicy ekstremalnych danych mogą też odwiedzić Příbram, gdzie znajduje się najgłębszy sztuczny punkt w Czechach. To dawna kopalnia uranu, która schodzi na głębokość aż 1 838 metrów pod ziemię.

💧 Czeska potęga hydrotechniczna: groble i zapory

Nie tylko natura bije tu rekordy. Czechy mogą pochwalić się imponującą inżynierią wodną.
Najwyższa ziemna grobla znajduje się na rzece Igławie na Wysoczyźnie. Ma 100 metrów wysokości i tworzy malowniczy zbiornik wodny.

Z kolei najdłuższa grobla – aż 3 280 metrów! – to element zapory Nechranice w zachodnich Czechach. U jej podstawy mierzy aż 800 metrów szerokości.

Warto też zobaczyć najwyższą betonową tamę, czyli zapórę Orlík na południu Czech oraz największe sztuczne jezioro – Lipno na Szumawie. Jego powierzchnia to prawie 50 km² – idealne miejsce na wakacje z rodziną, kajakiem lub rowerem.

⛪ Katedry i kościoły, które biją rekordy

Największą i najbardziej znaną czeską świątynią jest katedra św. Wita na Zamku Praskim. Mierzy 124 metry długości i 60 metrów szerokości, a jej gotycka sylwetka jest jednym z symboli Pragi.

Drugie miejsce pod względem wielkości zajmuje kościół Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela w Sedlcu koło Kutnej Hory– 92 metry długości i 41 metrów szerokości. Na trzecim miejscu plasuje się klasztorny kościół w Kladrubach, z długością 91 metrów i szerokością 31 metrów.

🏰 Najwyższe wieże – sakralne, zamkowe i… telewizyjne

Miłośnicy panoramy i dzwonów też znajdą coś dla siebie.
Najwyższą wieżą zamkową w Czechach jest Wieża Spanilá w pałacu w Tovačovie (96 metrów). Natomiast najwyższą wieżą kościelną – mierzącą 102 metry – może się pochwalić katedra św. Bartłomieja w Pilznie. Tuż za nią plasuje się wieża katedry św. Wacława w Ołomuńcu (101 m), a dalej – wieża katedry św. Wita w Pradze (96 m).

To właśnie tam znajduje się też największy czeski dzwon – Zygmunt. Zawieszony w 1549 roku, waży 16,5 tony, ma ponad dwa metry wysokości i 256 cm średnicy!

Jeśli jednak chodzi o absolutne rekordy wysokości, niekwestionowanym liderem jest wieża telewizyjna Žižkov w Pradze. Jej najwyższy punkt sięga 220 metrów nad ziemię, a charakterystyczne „niemowlaki” rzeźbiarza Davida Černego zdobią jej fasadę.

Ale to jeszcze nie koniec – najwyższe konstrukcje w całych Czechach to dwa nadajniki radiowe koło miejscowości Český Brod, ok. 30 km od Pragi. Każdy z nich mierzy imponujące 355 metrów!

📸 Czechy z innej perspektywy

Rekordy Czech to nie tylko liczby i wysokości – to także konkretne miejsca, które warto zobaczyć na własne oczy. Pradziad, Lipno, Praga, Pilzno czy Kladruby – każde z tych miejsc oferuje coś niepowtarzalnego.

Po kliknięciu miniaturki, zdjęcie wyświetli się w większym formacie:

Źródło:CzechTourism