Czechy w czołówce rozwoju małych reaktorów modułowych dzięki współpracy z Rolls-Royce

Małe reaktory modułowe są kolejnym niezbędnym krokiem w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego i samowystarczalności Czech na przyszłość. Po wyborze partnera do budowy dwóch nowych dużych bloków jądrowych w Dukovanach, zawarcie partnerstwa między firmami ČEZ i Rolls-Royce SMR stanowi kolejny istotny kamień milowy w realizacji celów rządu premiera Petra Fialy.

Grupa ČEZ zdobywa w tradycyjnej brytyjskiej firmie udziały, co czyni ją strategicznym partnerem. Dzięki temu Czechy stają się liderem w rozwoju i budowie małych reaktorów modułowych. Czeskie przemysł otrzymuje unikalną możliwość, aby stać się częścią globalnego łańcucha dostaw i uczestniczyć w budowie nowych źródeł energii jądrowej nie tylko w Czechach, ale i na świecie. Małe reaktory modułowe w przyszłości staną się źródłem energii cieplnej i elektrycznej bez emisji dla czeskich gospodarstw domowych, szkół i szpitali.

„Małe reaktory modułowe to ogromna szansa dla naszego przemysłu i naszej energetyki. Strategiczne partnerstwo między ČEZ a Rolls-Royce SMR stanowi podstawę dla Czech, aby stały się istotnym graczem w dziedzinie reaktorów modułowych. Naszym celem jest, abyśmy byli jednym z najskuteczniejszych krajów, biorącym udział w innowacjach, rozwoju i produkcji na skalę globalną, a ta umowa nam to umożliwia. Chcemy również, aby Czechy w przyszłości były jak najbardziej samowystarczalne energetycznie, a Czesi mieli pewność, że energia będzie dostępna w wystarczających ilościach i w przystępnych cenach” – powiedział premier Fiala.

„Przyszłość naszej samowystarczalności energetycznej nie polega jedynie na nowych dużych blokach jądrowych w Dukovanach i Temelinie, ale również stawiamy na rozwój małych reaktorów modułowych. W ostatnich latach intensywnie pracujemy nad modernizacją czeskiej energetyki – rozwijamy odnawialne źródła energii, modernizujemy sieci przesyłowe i dystrybucyjne, inwestujemy w oszczędności energetyczne i wdrożyliśmy nową ustawodawstwo energetyczne. Małe reaktory modułowe mogą odegrać bardzo ważną rolę jako stabilne źródła energii. Uważam za wielki sukces osiągnięcie zgody na wejście grupy ČEZ do Rolls-Royce SMR. Dzięki temu, że nasi eksperci wezmą udział w samym procesie rozwoju, produkcji komponentów i budowie pierwszego reaktora modułowego w Wielkiej Brytanii, zdobędziemy cenne know-how do wykorzystania tej technologii w Czechach” – dodał minister przemysłu i handlu Lukáš Vlček.

ČEZ zainwestuje w Rolls-Royce SMR kilka setek milionów funtów szterlingów, czyli jednostki miliardów koron. Korzyścią dla Czech jest fakt, że Rolls-Royce SMR dopiero tworzy swój łańcuch dostaw, co daje czeskim firmom unikalną szansę na bycie u jego początku i na maksymalne zaangażowanie. Dzięki tej strategicznej współpracy lokalne firmy będą mogły uczestniczyć nie tylko w rozwoju i realizacji nowego małego reaktora modułowego, ale również w dostawach SMR za granicę. Współpraca z Czechami może pomóc finalnej technologii SMR od Rolls-Royce spełniać jak najwięcej wymagań czeskiego ustawodawstwa.

„Energetyka jądrowa ma w Czechach długą historię i możemy się poszczycić licznymi ekspertami oraz firmami, których know-how w tej dziedzinie osiąga światowy poziom. Cieszę się, że energia jądrowa nadal pozostaje podstawowym filarem czeskiej energetyki i że możemy ją rozwijać. Małe reaktory modułowe nie mają zastępować dużych bloków, ale je uzupełniać. Pierwszy z nich planujemy w Temelinie w pierwszej połowie lat 30” – powiedział przewodniczący zarządu i dyrektor generalny ČEZ Daniel Beneš.

Czechy zyskają na korzyściach ekonomicznych płynących ze strategicznego partnerstwa zarówno w kontekście PKB, nowych miejsc pracy, jak i potencjału eksportowego sektora jądrowego. Lokalne firmy mogą stać się częścią łańcucha dostaw przy budowie małych reaktorów modułowych nie tylko w Czechach, ale także w całej Europie.

SMR to innowacyjne technologie, które będą mogły dostarczać mieszkańcom i firmom nie tylko energię elektryczną, ale także ciepło, dzięki czemu mogą zastąpić wygasające urządzenia węglowe i pomóc w dekarbonizacji energetyki. Reaktory modułowe można produkować seryjnie w fabrykach, a poszczególne bloki stopniowo skupiać w jednym miejscu. W ich przygotowaniu ma sens umiejscowienie ich w lokalizacjach obecnych źródeł węglowych, gdzie SMR mogą produkować nie tylko energię elektryczną, ale także ciepło dla centralnych systemów zaopatrzenia w ciepło, które obecnie zapewniają kończące działalność elektrownie węglowe w tych regionach.

Na zdjęciu powyżej: Dyrektor generalny ČEZ Daniel Beneš i dyrektor generalny Rolls-Royce Holdings Tufan Erginbilgic podpisują umowę, 29 października 2024 roku.