Badania ProStream – ponad połowa polskich firm skorzystała z kantoru internetowego

Niskie koszty transakcyjne i korzystny kurs wymiany – to, według badania Ipsos, przeprowadzonego na zlecenie platformy wymiany walut dla firm – ProStream, podstawowe powody, dla których przedsiębiorcy wybierają platformy walutowe. Porównywanie oferty skłania firmy to zmiany dostawców lub negocjowania lepszych warunków u obecnego.

2/3 polskich firm, które mają zagranicznych kontrahentów, wymienia walutę od 2 do 10 razy w miesiącu. Co dziesiąty przedsiębiorca kupuje walutę 25 razy i więcej. Najczęściej jest to kwota między 300 tys. zł a 1 mln zł – wynika z badań Ipsos, zrealizowanych na zlecenie ProStream, platformy wymiany walut dla MŚP. 53 % firm zawsze porównuje kursy walut przed zleceniem transakcji, 43% robi to od czasu do czasu.

Z badań ProStream wynika, że dobrze jest zrobić przegląd ofert, żeby móc się potem potargować. Aż 71% przedsiębiorców po przejrzeniu warunków od konkurencji postanowiło podjąć działania, by poprawić warunki na jakich wymienia waluty. Jaki był rezultat? W 31% przypadków podjęte zostały negocjacje z dotychczasowym dostawcą, co zakończyło się uzyskaniem korzystniejszych warunków wymiany. Aż 22% badanych po zapoznaniu się z ofertą rynkową zaczęło z kolei współpracę z nową platformą FX.

„Dzięki darmowym przelewom SWIFT przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na jednym przelewie. Niski spread pozwala z kolei zmniejszyć koszt wymiany walut liczony już w tysiącach złotych” – mówi Radomir Lapčík, założyciel i pomysłodawca ProStream.

Spread walutowy od ProStream wynosi średnio 0,1%, czyli jest kilkukrotnie niższy niż w większość krajowych kantorów internetowych i internetowych kantorach bankowych. Platforma oferuje też darmowe przelewy SEPA i Swift, nie pobiera marży za przewalutowanie, ani opłat ani za otwarcie i prowadzenie rachunku do wymiany walut. Oferta jest taka sama dla wszystkich firm – niezależnie od ich rozmiarów.

Z badań Ipsos wynika, że to właśnie koszty są kluczowymi parametrami decydującymi o wyborze platformy wymiany walut. Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się zmienić dostawcę usług FX, jako powody wskazali przede wszystkim niższe opłaty (32% wskazań) i korzystniejsze kursy niż u konkurencji (32%). Dalej są funkcjonalności platformy (przelewy zbiorcze, śledzenie kursów) (28,2%) i potrzeba szybszych przelewów (26,9%).

„Rynek wymiany walut jest mocno konkurencyjny, zarówno jeśli chodzi o zakres usług, jak i ceny, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą wybrać ofertę dopasowaną do ich potrzeb. Jednak kluczowy jest korzystny kurs z niskim spreadem i brak prowizji za przelewy SWIFT. Na pytanie co skłoniłoby twoją firmę do zmiany dostawcy w przyszłości, aż 52,3% odpowiada, że lepszy kurs, a 42,8% że niższe opłaty transakcyjne” – dodaje Radomir Lapčík.

Mocną pozycję na rynku FX zajmują banki. Ponad połowa ankietowanych w badaniu Ipsos (53,3%) jest zadowolona z ich obsługi, przy czym poziom satysfakcji zdecydowanie maleje wraz z rozmiarem firmy. Banki zbierają najniższe noty wśród firm, zatrudniających do 50 pracowników. Tu odsetek zadowolonych jest o 10 punktów procentowych niższy i wynosi 43%. Z kolei w firmach z liczbą pracowników do 250 duży i bardzo duży poziom satysfakcji zadeklarowało 57% ankietowanych, a w grupie firm z przeszło 250 pracownikami, aż 75%.
Z czego to wynika?

„Mniejsze firmy mają gorszą pozycję negocjacyjną i dlatego trudniej im wynegocjować korzystną ofertę. Pewnie z tego wynika ich większe zainteresowanie platformami niebankowymi, takimi jak ProStream, które oferują tak samo korzystne warunki, niezależnie od rozmiaru firmy” – uzupełnia wypowiedź Radomir Lapčík.

W firmach małych i średnich, odsetek rozważających zamianę dostawcy na platformę niebankową deklaruje ponad 30 proc. badanych. Taki krok rozważa też 17 proc. dużych przedsiębiorstw.

Badania Ipsos zostały przeprowadzone w 2022 r. wśród firm o minimalnych obrotach 300 tys. euro rocznie. ProStream jest częścią prywatnej grupy finansowej SAB Finance, lidera czeskiego rynku wymiany walut, notowanego na giełdzie papierów wartościowych w Pradze.

Źródło:ProStream