Europejskie Dni Dziedzictwa w Czechach

Każdego roku we wrześniu w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Czechach otwierane są dla szerokiej publiczności podwoje najciekawszych zabytków. Tegoroczna impreza potrwa od soboty 9 września do niedzieli 17 września. Tematem przewodnim jest „Życie w zabytkach”. Uroczysta inauguracja odbędzie się w uzdrowisku Podiebrady leżącym w Czechach Środkowych.

Europejskie Dni Dziedzictwa (Dny evropského dědictví) to inicjatywa promowana przez Radę Europy i Komisję Europejską, której celem jest zachęcanie do ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego Europy. Od momentu pierwszego obchodzenia tych dni w 1985 roku, EDD stały się jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Europie. W wybranym terminie, który zwykle przypada we wrześniu, odwiedzający mają okazję bezpłatnie zwiedzić setki ciekawych miejsc na całym kontynencie. To wyjątkowa okazja do zrozumienia, jak historia i kultura kształtowały współczesność. Odkrywanie dziedzictwa kulturowego pomaga zrozumieć swoje korzenie i podkreśla znaczenie jego zachowania dla przyszłych pokoleń. Ponadto uczestnictwo w Europejskich Dniach Dziedzictwa umożliwia wsparcie działań mających na celu zachowanie i konserwację historycznych miejsc i artefaktów. To szansa, aby przyczynić się do ochrony dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.

Czechy, jako kraj o bogatej historii i dziedzictwie, biorą czynny udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa, dając mieszkańcom i turystom możliwość odkrywania fascynujących miejsc i historii.

Na zwiedzających czekają zabytkowe obiekty, między innymi zamki, pałace, kościoły, muzea i galerie, zabytki techniki i wojskowości , a także parki narodowe czy budynki publiczne, których wnętrza są zwykle niedostępne lub częściowo niedostępne dla turystów (ratusze, sądy, szkoły, biura, domy mieszkalne i inne obiekty). Organizatorzy szykują specjalne trasy zwiedzania, wykłady, koncerty, wystawy i inne programy kulturalne. 

Na Europejskie Dni Dziedzictwa w Czechach zarejestrowanych jest już prawie 500 zabytków. Informacje o obiektach i imprezach można znaleźć w specjalnie przygotowanym katalogu na stronie www.ehd.cz.

 

 

Źródło:CzechTourism