Praga "Miastem o Stu Wieżach"

Praga „Miastem o Stu Wieżach”? Są ich tysiące

Praga dosłużyła się wielu określeń, nazywana bywa między innymi  „Miastem o Stu Wieżach”. Rzeczywiście, gdy spojrzymy na nią z któregokolwiek punktu widokowego, zobaczymy mnóstwo najróżniejszych wież i wieżyczek na budynkach sakralnych i publicznych, dzwonnice czy zabytkowe wieże ciśnień. Wieże narożne zdobią najczęściej niektóre pałace i domy mieszczańskie, przede wszystkim na Starym i Nowym Mieście i Hradčanach. Nowoczesne budynki także wpasowały się w praską „stuwieżową” architekturę. Ogółem w Pradze znajdziemy kilka tysięcy wież. Najciekawsze prezentujemy poniżej.

Galeria Tańczący Dom

Ta nowoczesna budowla rozsławiła Pragę na całym świecie. Symbol nowoczesnej praskiej architektury był z początku odbierany z dystansem, wkrótce jednak stał się popularną atrakcją turystyczną oraz otrzymał wiele prestiżowych nagród. Z kopuły można podziwiać panoramę miasta.

Muzeum Narodowe w Pradze

Zabytkowy budynek Muzeum Narodowego w Pradze w 2019 roku, po kilkuletnim remoncie, ponownie otwarto dla zwiedzających. Po raz pierwszy w historii została udostępniona dla publiczności także kopuła na szczycie, z której rozciąga się piękny widok na miasto.

Wieża widokowa Doubravka XIV.

Wieża widokowa Doubravka w parku Čihadla w dzielnicy Praga 14 jest ponownie dostępna dla turystów. Unikatową wieżę o wysokości 23,5 metra, zbudowaną z drzewa akacjowego, zaprojektował  architekt Martin Rajniš.

Dach Pałacu Lucerna

Każde miasto ma swoją symboliczną budowlę. Paryż ma Wieżę Eiffla, Nowy Jork Empire State Building. Wyraża ona duszę miasta. Oprócz Zamku Praskiego taką ikoną Pragi jest budynek secesyjnego Pałacu Lucerna. Panoramę Pragi z dachu Lucerny można podziwiać w niedziele i poniedziałki od maja do końca października.

Taras widokowy na dachu pomnika na Vítkovie

Narodowe Miejsce Pamięci na Górze Vítkov oferuje nie tylko stałą ekspozycję poświęconą współczesnej historii Republiki Czeskiej, ale także taras widokowy na dachu obiektu, na który można wjechać windą z Sali Ceremonialnej na pierwszym piętrze.

Wieża ciśnień w dzielnicy Letná

Letenska wieża ciśnień ma wysokość 26 metrów, zbudowana została w stylu neorenesansowym w latach 1887 – 1888. Na jej szczycie jest umieszczony zegar. Na ostatnim piętrze znajduje się krużganek, z którego rozciąga się piękny widok na miasto.

Nowomłyńska wieża ciśnień

Nowomłyńska wieża ciśnień należy do najciekawszych zabytków techniki. Stoi w dzielnicy Petrská čtvrť na Nowym Mieście, na miejscu dawnych praskich Nowych Młynów. Pierwsza wzmianka o wieży pochodzi  z roku 1484. Wewnątrz znajdziemy ciekawą ekspozycję „Praga płonie” z informacjami o działaniu wież ciśnień, a także o niszczących pożarach, które zdarzały się w ciągu stuleci oraz o  historii praskiej straży pożarnej. Immersyjna instalacja przenosi zwiedzających do wnętrza płonącego Teatru Narodowego. Nagrodą za pokonanie wszystkich pięter budowli jest piękna panorama miasta.

Metronom na Letnej

Na wzgórzu Letná, w miejscu, w którym dawniej stał największy na świecie pomnik Stalina, zburzony w 1962 roku, znajduje się obecnie wielki metronom, dzieło rzeźbiarza Vratislava Nováka. Z parku na wzgórzu rozciąga się widok na mosty na Wełtawie i Stare Miasto.

Wieża widokowa na Petřínie – młodsza siostra wieży Eiffla

Wieża widokowa na wzgórzu Petřín (378 m n.p.m.) wznosi się nad samym centrum Pragi. Należy do ulubionych celów spacerów Prażan i turystów. Wzgórze Petřín jest idealnym miejscem na odpoczynek i pikniki.

Wieża telewizyjna Žižkov – Tower Park Praha

Tower Park Praha, nadajnik telewizyjny stojący w praskiej dzielnicy Žižkov jest nie tylko najwyższą budowlą w mieście, lecz także najwyższą platformą widokową w Czechach.  Mierzy 216 metrów, zbudowany został w latach 1985 – 1992 według projektu architektów Václava Aulickiego i Jiřego Kozáka. Dzięki rozległej renowacji w roku 2012 obiekt wyróżnia się niezwykłym, nowoczesnym designem.

Brama Prochowa

Brama Prochowa należy do najważniejszych zabytków średniowiecznej Pragi. Wyznaczała ona  początek Traktu Królewskiego i prowadziła tędy ważna trasa z Kutnej Hory, gdzie wydobywano srebro do skarbca królewskiego.

Ratusz Staromiejski

Po ponad półtorarocznym remoncie turyści mogą ponownie podziwiać słynny praski zegar astronomiczny, który powrócił na wieżę Ratusza Staromiejskiego. Pomyślnie zakończone zostały także prace renowacyjne fasady wieży – odzyskała ona wygląd sprzed drugiej wojny światowej, zanim uległa zniszczeniu w pożarze 8 maja 1945 roku. W Galerii Praesidium na drugim piętrze prezentowana jest wystawa fotografii dokumentującej przebieg renowacji obiektu.  Na zwiedzających czekają także zabytkowe sale z cennymi malowidłami, kaplica gotycka i romańsko – gotyckie podziemia.

Dzwonnica kościoła św. Mikołaja

Dzwonnica, która służyła również jako wieża przeciwpożarowa, była wprawdzie wznoszona jednocześnie z kościołem św. Mikołaja, ale jej większa część została ukończona dopiero po  zbudowaniu kościoła. Od maja 2019 roku jest ponownie dostępna dla turystów.

Ratusz Nowomiejski

Ratusz Nowomiejski należy do licznych narodowych zabytków kultury w Pradze. Gotycka sala kolumnowa jest największym, zachowanym do dziś niesakralnym obiektem reprezentującym szczytowy gotyk w Czechach. Wysokość wieży wynosi niemal 70 m, na krużganek wiedzie 221 schodów.

Wieża katedry św. Wita

Południowa wieża katedry św. Wita na Zamku Praskim jest ponownie dostępna dla turystów. Jej wysokość wynosi niemal 100 metrów i aby znaleźć się na szczycie, trzeba pokonać niemal 300 schodów.

Wieże widokowe na Moście Lahovickim

Na Moście Lahovickim nad rzeką Berounką, w południowej części miasta, podczas remontu w latach 2003-2004 zbudowano dwie platformy widokowe. Z dziewięciometrowych konstrukcji stalowych rozciąga się piękny widok na zbieg rzek Berounki z Wełtawą, Radotín, Zbraslav i południową dzielnicę Pragi. Platformy są czynne codziennie, wstęp jest bezpłatny. W pobliżu można bez problemu zaparkować auto, wiedzie tu także ścieżka rowerowa.

 

Aby zobaczyć zdjęcie w większym formacie, wystarczy w nie kliknąć.

Źródło:Czechtourism