Prezydent Pavel ma oficjalny portret, wydano też znaczki pocztowe

Prezydent Petr Pavel w środę 3 maja zaprezentował w jednej z praskich szkół średnich swój oficjalny portret. Oprócz podstawowej wersji kolorowej i czarno-białej, fotografia głowy czeskiego państwa będzie również dostępna na dziesięciu różnych kolorystycznie tłach. Powstał także oficjalny portret pary prezydenckiej oraz znaczki pocztowe, które zostaną wprowadzone do sprzedaży 7 czerwca. 

Prezydent Pavel stwierdził, że początkowo nie chciał mieć żadnego portretu ani znaczka. „To nie jest ten właśnie sposób prezentacji, który byłby mi najbliższy. Ale kiedy zobaczyłem reakcję ludzi, którzy chcieli mieć portret prezydenta w szkołach lub urzędach,  to w końcu dałem zielone światło zespołowi kreatywnemu, aby się tym zajął” – powiedział podczas konferencji prasowej.  Dodał, że bardzo mu się podoba efekt końcowy i wierzy, że każdy, kto czekał na portret lub znaczek, będzie zadowolony podobnie jak on. Zdjęcia wykonane przez Janu Jabůrkovou i Jiřího Turka ze studia J3T określił jako nowoczesne i „bardzo cywilne” (prezydent Pavel po ukończeniu studiów związany był z armią, najpierw czechosłowacką, później czeską, doszedł do stopnia generała armii). 

„Gdybym nie wiedział, że to prezydent Republiki Czeskiej Petr Pavel, pomyślałbym, że jest to amerykański bohater filmowy” – tak dla stacji ČT24 komentował znany fotograf Karel Cudlín. Dodał, że widzi również paralelę z oficjalnym zdjęciem prezydenta Pierwszej Republiki Tomáša Garrigue Masaryka. Oba ujęcia wyrażają dużą wiarygodność.

„Nie jest to aroganckie, zarozumiałe, nudnawe. Nie chciał się fotografować, ale na zdjęciu tego nie widać” – ocenił dla ČT24  portret niedawno zaprzysiężonej głowy państwa fotograf Tomáš Třeštík. I on w swoich pracach wykorzystuje kolorowe tło. 

Zdjęcia prezydenta Pavla będą dostępne w ramach koncepcji kolorystycznej o nazwie Kolóra. Według studia J3T Republika Czeska to kraj pełen kolorów. „Każdy z tych kolorów kryje w sobie odniesienie do miejsca, wydarzenia lub rzeczy, którą nosimy w naszych sercach. Jest ich niezliczona ilość” – stwierdzili twórcy. Wybrali więc przynajmniej kilka z nich, które każdy z Czechów dobrze zna i przemawia do nich intymnym głosem. Nazwali kolory po zjawiskach związanych z czeską historią, kulturą lub tradycjami. „Zainspirowały nas na przykład słowa hymnu narodowego, w którym bory szumią pośród skał” – mówił szef projektu Petr Štěpán. Stąd się wzięła barwa poskalinová lub šumněborová (po skalinách šumí borové lesy). Inspiracją były również czeski krajobraz, przyroda, a konkretnie drzewo narodowe. Jeszcze inne kolory nawiązują według niego do grzybobrania, rzemiosła, wsi etc. Natomiast odcień żółtego zwany „vontská špendlíková” odnosi się do pracy Jaroslava Foglara (Buďme svorni/Žlutá je barva naše). Według Štěpána kolor czerwony (českomotorková) wziął się od motocykla Jawa. Przy tym czeski prezydent to zapalony motocyklista…


Miroslav Štěpán, pełniący obowiązki dyrektora generalnego Poczty Czeskiej (Česká pošta), poinformował, że znaczki z portretem głowy państwa trafią do urzędów pocztowych 7 czerwca. Znaczki będą samoprzylepne i dostępne w tak zwanym płatniczym arkuszu pocztowym ze wszystkimi dziesięcioma kolorami za 230 koron czeskich. Jeden znaczek zgodnie z aktualnym cennikiem Poczty Czeskiej (Česká pošta) będzie kosztował 23 korony czeskie, co odpowiada cenie wysłania krajowego listu ekonomicznego. Wartość nominalną zastąpiono na znaczku symbolem „B”.  W pierwszej emisji wydrukowanych zostanie 100.000 arkuszy, w sumie to milion znaczków.

W Czechach zarówno szkoły, jak i urzędy same mogą decydować o tym, czy portret prezydenta pełniącego aktualnie funkcję ma wisieć na ścianie. Nie regulują tego żadne przepisy. Obowiązkowe jest tylko wywieszanie godła państwowego. Ponad stuletnia tradycja prezentowania fotografii głowy państwa w pomieszczeniach szkół czy uczelni powoli odchodzi do lamusa. Powody są różne. Decydują względy finansowe, a w niektórych przypadkach zastrzeżenia co do zachowania głowy państwa. W szkołach najczęściej wybór należy do uczniów, z kolei uczelnie rozstanie z oficjalnym portretem prezydenta tłumaczą swoją apolitycznością. Jak będzie podczas obecnej kadencji? Biorąc pod uwagę popularność obecnej głowy państwa można się spodziewać dużego popytu zarówno na portrety oprawione w ramki, jak i na znaczki pocztowe.

Sam Petr Pavel na początku urzędowania jasno dał do zrozumienia, że ​​chce sprawować urząd prezydenta w sposób obywatelski i bez zbędnej pompatyczności. Ugiął się jednak pod presją swoich rodaków i pozwolił siebie, jak również swoją żonę Evę sfotografować we wnętrzach praskiego Zamku. Oficjalne zdjęcie prezydenta i pary prezydenckiej pochodzące z tej sesji można pobrać ze strony internetowej www.hrad.cz oraz w banku zdjęć ČTK/Profimedia www.profimedia.cz. Wielokolorowe portrety wydrukowane w rozmiarze A2 są już dostępne na stronie www.sevt.cz i kosztują 69 koron czeskich.

Źródło: hrad.cz, ct24.ceskatelevize.cz, ceskenoviny.cz,

Oficjalne zdjęcia – Zamek Praski (hrad.cz)