Rekordy i ciekawostki w czeskich górach zimą

W Czechach na miłośników zimowego wypoczynku czekają dobrze przygotowane trasy narciarskie, tory bobslejowe i inne atrakcje. W czeskich ośrodkach narciarskich odbywają się słynne imprezy sportowe, między innymi zawody Pucharu Świata w biathlonie czy jedne z najtrudniejszych wyścigów psich zaprzęgów, Šediváčkův long w Górach Orlickich. Poznajcie ciekawostki i rekordy czeskich stoków.

Najwyższe czeskie góry

To oczywiście Karkonosze, ze Szpindlerowym Młynem, Pecem pod Śnieżką, Harrachovem czy Rokytnicami nad Jizerou. W Karkonoszach wznoszą się cztery najwyższe czeskie szczyty: Śnieżka (1603 m n.p.m), Luční hora (1555 m n.p.m), Studniční hora (1554 m n.p.m) i Vysoké kolo (1509 m n.p.m).

Drugim najwyższym pasmem górskim w Czechach jest Wysoki Jesionik, ze szczytem Pradziad (1491 m n.p.m.). Kolejne co do wysokości pasma górskie to Śnieżnik Kłodzki i Szumawa.

Największy ośrodek narciarski

Największym ośrodkiem narciarskim w Czechach jest SkiResort Černá Hora – Pec, który oferuje ogółem 50 km tras zjazdowych. Kompleks tworzy sześć stacji narciarskich (Černá hora – Jańskie Łaźnie, Pec pod Śnieżką, Černý Důl, Malá Úpa, Velká Úpa i Svoboda nad Úpou), między którymi można przemieszczać się na nartach, skibusem lub ratrakiem.

Najbardziej stroma trasa zjazdowa

Najbardziej stromą trasą zjazdową w Czechach jest Šance w ośrodku narciarskim Špičák koło Železnej Rudy na Szumawie. W najbardziej stromym odcinku ma nachylenie 45° i przewyższenie 330 m. Całkowita długość trasy wynosi 1405 m.

Drugim najbardziej stromym stokiem jest Slalomák na Bouřňáku w Rudawach. Trasa na północnym zboczu góry ma średnie nachylenie 37 %, długość 700 m i przewyższenie 256 m. Trzecią najbardziej stromą trasą zjazdową jest Slalomák w Zadní Telnicy w Rudawach (nachylenie 36 %). Kolejne strome trasy znajdziemy w Rokytnicy nad Jizerou – Horní Domky – trasa Dřevařská (34 %), w Szpindlerowym  Młynie – FIS World Cup na Świętym Piotrze (33 %) i w ośrodku Ještěd –  Slalomák (33 %).

Najdłuższa trasa zjazdowa

Ile mierzy najdłuższa trasa zjazdowa w Czechach? Dokładnie 3400 m. Znajduje się w Klínovcu w Rudawach i prowadzi do Jáchymova. Drugą najdłuższą trasę zjazdową znajdziemy w ośrodku narciarskim Ramzová w Jesionikach. Mierzy 3381 m, wiedzie z góry Šerák (1325 m n.p.m.), przez Mračną (1253 m n.p.m.) do Ramzovej (767 m n.p.m.).

Trzecie miejsce należy do karkonoskiej trasy Turistická Modrá w Rokytnicy nad Jizerou. Mierzy 3185 m i leży na południowym stoku Łysej Góry. Na czwartym miejscu plasuje się karkonoska trasa Suzuki Černohorské w Jańskich Łaźniach, której długość wynosi 3057 m.

Najwyżej położone trasy zjazdowe

Najwyżej ulokowany ośrodek narciarski w Czechach to Praděd – Ovčárna w Jesionikach. Leży na wysokości 1438 m n.p.m. Bywa nazywany Morawskim Lodowcem. Na północnych stokach szczytu Petrovy kameny znajdują się najwyżej położone wyciągi i trasy zjazdowe w Czechach. Panują tu idealne warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego. Zimą pokrywa śnieżna wynosi zwykle od 250 do 300 cm.

Najdłuższy tor łyżwiarski

Najdłuższy tor łyżwiarski w Czechach powstaje co roku na zamarzniętym jeziorze Lipno na Szumawie. Utrzymywany odcinek mierzy niemal 12 kilometrów. Trasa między miejscowościami Lipno nad Wełtawą i Frymburk jest udostępniana jak tylko lód osiąga bezpieczną grubość (około 17 – 20 cm). W 2012 roku została uznana za najdłuższą trasę łyżwiarską na świecie, po mierzącej 7,8 km trasie łyżwiarskiej w kanadyjskiej Ottawie.

Najdłuższa trasa saneczkowa

Tor saneczkowy z Černej hory do Jańskich Łaźni wiedzie tak zwaną Drogą Dzwonkową, którą sto lat temu pokonywano saniami rogatymi. Nazwa Droga Dzwonkowa nawiązuje prawdopodobnie do dzwonków, w które zaopatrzone były sanie. Trasa mierzy 4352 m, jej przewyższenie wynosi 560 m. Wstęp na trasę jest bezpłatny, sanki można wypożyczyć przy dolnej stacji kolejki linowej.

Największy snowpark

Największy snowpark w Czechach oferuje Pec pod Śnieżką. Snowpark znajduje się na trasie zjazdowej Javor i jest podzielony na trzy części, w zależności od poziomu trudności.

Najsłynniejszym snowparkiem na Morawach jest Karolinka w Beskidach. Zadowoli zarówno początkujących, jak i zaawansowanych snowboardzistów.