Kultowa Arabela w DROZDOWISKU – w drugą rocznicę powstania podcastu

Jana Nagyová, czyli Arabela ze słynnego czechosłowackiego serialu pod tym samym tytułem, opowiedziała Teresie Droździe o swoim powrocie do zawodu. Aktorka, po blisko trzydziestu latach, przyjęła rolę w filmie „Princ Mamánek”, wcielając się w nadopiekuńczą królową-matkę. Zdradziła też swoje dalsze zawodowe plany, w których jest Daniel Olbrychski. Rozmowy będzie można posłuchać 18 lutego 2023 roku, w ostatnim z serii urodzinowych odcinków DROZDOWISKA – niezależnego podcastu o kulturze w Polsce i Czechach.

Z okazji drugich urodzin DROZDOWISKA pojawią się aż trzy nowe odcinki, zaplanowane na 14, 16 i 18 lutego 2023 roku. Ich gośćmi będą Grażyna Zielińska (Babka z „Rancza”), Jacek Fedorowicz oraz wspomniana Jana Nagyová. Tym samym, jak mówi sama autorka, w tych trzech odcinkach skumuluje się wszystko, co w DROZDOWISKU ważne: Spokojna rozmowa, pogłębiona analiza, teatr, literatura i film. Czyli kultura, w której wiele wątków się ze sobą łączy, a jeden wypływa z drugiego. Czyli Polska. Czyli Czechy. Czyli to, co uwielbiam i o czym chcę opowiadać.

DROZDOWISKO powstało po tym, jak Teresa Drozda, od 1992 roku związana z antenami Polskiego Radia (RDC, Jedynka, Trójka), zakończyła współpracę z publicznymi nadawcami i stworzyła własne miejsce w sieci – niezależny podcast o kulturze. Pierwszy odcinek pojawił się w wirtualnej przestrzeni 14 lutego 2021 roku, a kolejne publikowane są w tygodniowych odstępach. W listopadzie 2022 roku kanał został wyróżniony prestiżową KREATURĄ – nagrodą niezależnej kreacji.

Przez dwa lata (i sto odcinków) gośćmi DROZDOWISKA byli m.in. Barbara Krafftówna, Katarzyna Groniec, Magdalena Grzebałkowska, Radka Denemarková, Krystyna Tkacz, Katarzyna Żak, Mariusz Szczygieł, Jan Peszek, Maciej Wojtyszko, Abelard Giza. Kanał relacjonował m.in. koszaliński festiwal „Młodzi i Film”, cieszyńskie „Kino na Granicy”, Warszawskie Targi Książki, Warszawskie Spotkania Teatralne i szereg festiwali muzycznych.

DROZDOWISKO jest dostępne bezpłatnie na platformach streamingowych i w czytnikach podcastów oraz na YouTubie. Kolejne odcinki emituje także internetowe Radio Danielka. Podcast finansują słuchacze poprzez platformy patronite.pl oraz buycoffee.to

Oprawę muzyczną stworzyła czeska artystka Dorota Barová, a oprawę graficzną Tomasz Broda.

Teresa Drozda jest także autorką podcastu Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu „Capitol na ucho”, współpracuje z Teatrem Ateneum w Warszawie przy tworzeniu podcastu „Ateneum, słucham” oraz okazjonalnie z kanałem „WLot” – podcastem Wydawnictwa Literackiego.