Półtora metra śniegu w górach. Aktualności z czeskich ośrodków narciarskich

Narty w Czechach? Hej, to není špatný nápad (niegłupi pomysł)! W czeskich ośrodkach narciarskich panują dobre warunki do szusowania. O ile w Czechach na niższych wysokościach od początku lutego śnieg prószył tylko kilka razy, o tyle w górach sytuacja była zupełnie inna. Ogólnie wietrzna pogoda powodowała znaczne ilości opadów tam, gdzie jest wyżej (i odwrotnie – mniej opadów na nizinach), a do tego temperatury w wyższych partiach gór spadały poniżej 0 stopni Celsjusza. Najbardziej śnieżny był poniedziałek 7 lutego, kiedy w Karkonoszach, ale także na Szumawie w ciągu jednego dnia spadło ponad 30 cm śniegu!

Nawet półtora metra śniegu w górach

W sumie w pierwszych siedmiu dniach lutego w niektórych miejscach w górach przybyło nawet 60 cm pokrywy śnieżnej! Richterovy Boudy na wysokości nieco powyżej 1200 metrów nad poziomem morza miał 1 lutego 70 cm śniegu, a tydzień później we wtorek 8 lutego, było już 132 cm! Jeszcze większe opady śniegu odnotowano w Desná-Souš w Górach Izerskich, gdzie w tym samym okresie pokrywa wzrosła z 55 cm do 120 cm.

Pokrywa śnieżna w górach jest obecnie największa w czasie tegorocznej zimy. Z Blatneho vrchu na Szumawie raportują o rekordowych 178 cm. Na drugim miejscu znalazła się Labska Bouda w Karkonoszach, gdzie można zapaść się w śnieżnym puchu na głębokość 146 cm (w poniedziałek było 151 cm). Ponad metr znajdziemy na grzbiecie Beskidów, około 120 cm mają w najwyższych partiach Gór Izerskich. Co zaskakujące, głębokość pokrywy śniegowej w Górach Orlickich również osiągnęła jeden metr, a Jesioniki (98 cm na Kralickem sněžníku) są bardzo blisko tego. Jednak ze względu na wietrzną pogodę pokrywa śnieżna jest dość nierówna.

Najbliższe dni przyniosą znaczącą odwilż, która sięgnie nawet najwyższych partii gór. Mimo to śniegu będzie dużo, powyżej 1000 m n.p.m teraz jest go tyle, że dla narciarzy biegowych zapowiada się jeszcze co najmniej kilka tygodni intensywnego korzystania z uroków zimy. 

Karkonosze

Na stokach w Karkonoszach działają wszystkie ośrodki narciarskie. W stacji Černá hora leży 100-120 cm śniegu, otwartych jest około 16 km tras. Kolejnych 10 km tras otwartych jest także w Pecu pod Śnieżką, dalsze 6,7 km w Malej Upie, a dodatkowe 4 km – w stacji Černý Důl. Łącznie na jednym karnecie w kompleksie Černá Hora – Pec można przejechać obecnie ponad 40 km tras i działa 40 wyciągów. W Szpindlerowym Młynie czynnych jest ponad 23 km tras zjazdowych i działa 10 wyciągów. W Rokytnicy nad Jizerou na narciarzy czeka ponad 15 km tras i 15 wyciągów. Świetne warunki panują w stacji Benecko. Na stokach leży tu 100-130 cm śniegu, działa 13 wyciągów i czynnych jest 4,5 km tras.

Góry Izerskie

Trochę słabsze warunki panują w Górach Izerskich. Najwięcej tras czeka na narciarzy na górze Tanvaldský Špičák – niemal 8 km przy pokrywie śniegowej sięgającej 50-90 cm na trasach. Na górze Ještěd koło Liberca działają 4 wyciągi, a łączna długość udostępnionych tras wynosi niemal 3,5 km.

Inne pasma górskie

Z ośrodków narciarskich działających w innych pasmach górskich, na uwagę zasługują stacje położone w Górach Orlickich. Od 100 do 150 cm śniegu leży na trasach zjazdowych w Říčkach (otwarte są 4 km tras zjazdowych). W stacjach Deštné i Červená Voda do dyspozycji narciarzy jest po około 5 km tras zjazdowych. Natomiast w Jesionikach najlepsze warunki panują w Koutach nad Desnou (ponad 9 km tras), w Karlovie (ponad 9 km tras), w Ramzovej (ponad 8 km tras) i w ośrodku Praděd (4,5 km tras). W położonej pod Śnieżnikiem Dolní Moravie na narciarzy czeka ponad 10 km tras zjazdowych, pracują wszystkie wyciągi, pokrywa śniegowa wynosi od 60 do 110 cm. W Beskidach najlepsze warunki panują obecnie w ośrodku Bílá. Narciarze mogą tu korzystać z 6 wyciągów i ponad 5 km tras zjazdowych.

Zanim wyruszysz w drogę

Przed wyjazdem do Czech polecamy zapoznać się z aktualnymi obostrzeniami w związku z pandemią COVID-19, dostępnymi na stronie czeskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Warto również przejrzeć tekst p.t. „W Czechach zmodyfikowane obostrzenia. Obowiązują od 10 lutego”. I należy pamiętać o opłatach za korzystanie z autostrad – „Czechy – winiety autostradowe w 2022. Ceny bez zmian”.

Aktualne informacje dotyczące czeskich ośrodków narciarskich są dostępne na stronie www.holidayinfo.cz.

 

Na podstawie informacji zaczerpniętych ze stron: Holiday info – sněhové informace, Meteocentrum.cz, Narciarstwo zjazdowe (hkregion.cz), SNOW.cz, CzechTourism.com.

Źródło:CzechTourism