TON - meble gięte

TON – meble gięte niczym rzeźby. Ponadczasowe jak drewno

Trzeciego marca 2021 minęło 150 lat od śmierci słynnego przedsiębiorcy Michaela Thoneta. Zasłynął on z produkcji mebli, zwłaszcza mebli giętych. Krzesła, popularnie nazywane „thonetkami“, stały się prawdziwą ikoną designu.

Michael Thonet urodził się w niemieckim mieście Boppard i pracował jako stolarz. W 1856 roku założył fabrykę w morawskim miasteczku Koryčany, dokąd później się przeprowadził. Następnie założył kolejne zakłady w Bystřicy pod Hostýnem i Vsetínie. W Koryčanach i Vsetínie nie produkuje się obecnie mebli, ale fabryka w Bystřicy świętuje w tym roku 160 rocznicę nieprzerwanej produkcji. 

Firma ma się czym pochwalić: legendarne krzesło, tak zwaną „czternastkę”, krzesło „osiemnastkę” z 1867 roku, jak również bujane fotele uwiecznili na swych obrazach Toulouse-Lautrec, Picasso, Renoir i Salvador Dalí. „Thonetki” miał w swojej pracowni Lew Tołstoj, ich walory docenił także Le Corbusier, Adolf Loos czy Miese van der Rohe.

Obecnie „thonetki” można znaleźć dosłownie na całym świecie. Siedząc na nich pracuje się w biurach Microsoftu i Google, popija kawę w Starbucksie, meble z Czech stoją w biurze Preciosy w Singapurze.

Tradycję produkcji drewnianych mebli giętych w Bystřicy pod Hostýnem obecnie kontynuuje firma TON – meble gięte.  Dla wszystkich, którzy chcą zapoznać się z procesem produkcji mebli, szczególnie dla uczniów szkół zawodowych i grup zorganizowanych, firma oferuje zwiedzanie zakładu. W czasie wakacji letnich organizowane są dni otwarte dla publiczności. 

W Bystřicy pod Hostýnem i okolicach znajduje się wiele atrakcji turystycznych. Na wzgórzu Hostýn dominuje Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jedno z najsłynniejszych sanktuariów maryjnych. Na Hostýnie stoi również kamienna wieża widokowa, pod którą kamień węgielny położył w roku 1897 cesarz Franciszek Józef I. 

Informacje w języku polskim: www.ton.eu/pl  
Informacje o zwiedzaniu zakładu: www.ton.eu/cz/exkurze-v-tonu

TON – meble gięte. Miniaturki po kliknięciu wyświetlą się w większym formacie: