Paliwa w Czechach

Paliwa w Czechach nadal tanieją. Już trzeci tydzień z rzędu

Ceny paliw w Czechach spadają trzeci tydzień z rzędu. Jak podaje Agencja ČTK, cena 1 litra najczęściej tankowanej benzyny Natural 95 od zeszłej środy spadła o 29 halerzy i obecnie na stacjach wynosi średnio 36,46 koron czeskich (ok. 6,64 zł). Olej napędowy staniał o 24 halerze na litrze a kierowcy płacą teraz średnio 35,45 CZK/l (ok. 6,45 zł). Tak wynika z danych spółki CCS, która monitoruje ceny paliw w Czechach. Zdaniem analityka Finlord Borisa Tomčiaka do końca roku ceny paliw powinny spaść o około 30 halerzy.

„W ciągu najbliższych dwóch tygodni ceny paliw powinny nieznacznie zmaleć o kolejne 30 halerzy w reakcji na spadek cen ropy pod koniec listopada. Cena jest obecnie na najniższym poziomie od dwóch miesięcy. Pod koniec grudnia obniżki cen prawdopodobnie się zatrzymają. Cena ropy Brent nieznacznie spadła do 73 USD (około 1.630 CZK) za baryłkę. Pod koniec października cena wynosiła ponad 86 dolarów (1.920 CZK) za baryłkę” – powiedział ČTK Boris Tomčiak.

W listopadzie benzyna osiągnęła najwyższy poziom od końca października 2012 r., a olej napędowy był najdroższy od połowy października 2014 r. Jednak pod koniec listopada ceny zaczęły się stabilizować i obecnie spadają. Mimo to litr benzyny Natural jest o 8,52 CZK droższy niż rok temu, za litr oleju napędowego kierowcy płacili wtedy mniej o 8,11 CZK. .

Najtańsze paliwa w Czechach tankują kierowcy w Województwie Południowoczeskim, gdzie litr benzyny kosztuje średnio 35,86 CZK. Podobnie jest z olejem napędowym sprzedawanym tam poniżej 34,80 koron za litr. Na drugim biegunie jest stolica kraju. Paliwa z praskich dystrybutorów sprzedawane są najdrożej w całych Czechach. Litr benzyny w Pradze kosztuje średnio 37,41 CZK, a olej napędowy 36,41 CZK za litr. Nigdzie poza stolicą diesel nie kosztuje więcej niż 36 koron za litr.

Wysokość cen paliw silnikowych w Republice Czeskiej – benzyny, oleju napędowego i gazu, zależy od takich czynników, jak cena surowca, marża brutto rafinerii i punktów sprzedaży detalicznej (w tym dystrybucji paliw) oraz podatki.

Podatek akcyzowy (Spotřební daň) w Republice Czeskiej wynosi 12,84 koron czeskich za 1 litr benzyny Natural 95 i 9,95 koron czeskich za 1 litr oleju napędowego. Znaczna część środków finansowych uzyskanych z tego podatku kierowana jest za pośrednictwem Państwowego Funduszu Infrastruktury Transportowej (Státní fond dopravní infrastruktury) na budowę nowych połączeń drogowych i kolejowych.

Kolejnym czynnikiem administracyjnym wypływającym na cenę paliw jest podatek VAT (DPH). Jego stawka w Republice Czeskiej wynosi 21%.

Inne czynniki, tym razem rynkowe, to ceny baryłki ropy naftowej na giełdach światowych, kurs wymiany CZK w stosunku do USD, koszty przetwarzania ropy w rafineriach, koszty dystrybucji, sezonowe wahania popytu etc.

Na stronie Czeskiego Urzędu Statystycznego można znaleźć wykres zmian cen paliw w Czechach od 2001 roku do chwili obecnej.

Źródło:Agencja ČTK