EURACTIV.pl: czeski rząd znosi VAT na prąd i gaz. To niezgodne z przepisami UE?

Jak donosi EURACTIV.pl, czeski rząd zatwierdził wczoraj zniesienie na przyszły rok podatku VAT na energię elektryczną i gaz. Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku. Jeśli jednak parlament wyrazi zgodę, zerowa stawka VAT będzie obowiązywać również za listopad i grudzień 2021 roku. Obecna stawka VAT na energię wynosi 21 proc.

Czeski rząd zdaje sobie sprawę z tego, że tak duża obniżka podatków jest niezgodna z dyrektywami UE.

„Dzisiaj wysłałam prośbę do komisarza UE ds. gospodarczych (Paolo – red.) Gentiloniego o ten wyjątek dla Czech, który jest potrzebny z uwagi na kryzys energetyczny, z którym się mierzymy. Na pewno nie jesteśmy jedynym państwem członkowskim, które występuje z takim wnioskiem” – powiedziała czeska minister finansów Alena Schillerová.

Premier Andrej Babiš dodał, że poruszy ten temat wraz z innymi przywódcami państw i rządów UE podczas rozpoczynającego się dziś szczytu Rady Europejskiej.

„Rozmawiałem już o konieczności wdrożenia takich środków z innymi premierami i przewodniczącym Rady Europejskiej (Charles’em Michelem – red.)” – oznajmił Babiš podczas wczorajszej konferencji prasowej. I dodał: „Musimy jednak zadbać o to, by te cięcia objęły tylko obywateli, a nie przedsiębiorstwa”.

Na posiedzeniu rządu omówiono także inne środki przeciwdziałania kryzysowi energetycznemu, takie jak ograniczenie cen energii. „Zobaczymy, jak będzie na Węgrzech i w Polsce. Powiedziano mi, że może to skutkować procedurą w sprawie naruszenia. Zapytam o to na Radzie Europejskiej” – zapowiedział Babiš.

Autor Aneta Zachová | EURACTIV.pl | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek