Zubr Gradus czeskim czempionem wśród piw typu lager

Browar Zubr ponownie osiągnął sukces, tym razem w konkursie o Złoty Puchar PIVEX – PIVO 2021. Podobnie jak w 2020, piwem roku został Zubr Gradus 12°, który jednocześnie zwyciężył w kategorii jasnych piw typu lager.

Lager Zubr Gradus 12° jest najnowszym piwem w ofercie Browaru ZUBR i tuż po jego wprowadzeniu na rynek został doceniony nie tylko konsumentów, lecz także przez ekspertów. „Browary i cały sektor gastronomiczny przeżywają obecnie ciężki okres, dlatego każda dobra ocena podnosi nas na duchu i motywuje do dalszej pracy. Bazujemy na tym, że warzymy prawdziwe, tradycyjne czeskie piwo i cieszy nas fakt, że jego jakość doceniają piwowarscy specjaliści oraz nasi klienci – tak Tomáš Pluháček, dyrektor Browaru ZUBR, skomentował sukces w konkursie.

Za liczne sukcesy browaru w ostatnich czterech latach odpowiada piwowarka Nataša Rousková. To właśnie ona jest autorką receptur piw, które regularnie zbierają nagrody w specjalistycznych konkursach krajowych i zagranicznych. „W Browarze ZUBR postawiliśmy na wyrób tradycyjny i z tego powodu bardzo się cieszę, ponieważ wielokrotnie okazywało się to być właściwym wyborem. Warunkiem powstania uczciwego, dobrego jakościowo piwa są surowce, które pozyskujemy przede wszystkim od lokalnych dostawców. Równie ważna jest klasyczna procedura wyrobu, dlatego też w naszym browarze znajdziecie otwarte kadzie fermentacyjne, gdzie piwo najpierw długo dojrzewa w niskich temperaturach, a następnie trafia do piwnic piwowarskich” – ujawnia tajniki produkcji browaru Nataša Rousková.

Zubr Gradus

Piwo Zubr Gradus 12° powstaje z kilku gatunków czeskiego chmielu, przede wszystkim z aromatycznego żateckiego Saazu z regionu Tršice, oraz z połączenia klasycznego słodu z jego specjalną odmianą o nazwie „karapils”. Nadaje to piwu pełnię smaku i przyjemny złoty kolor z bursztynowo-miodowymi odcieniami. Zubr Gradus był wybrany najlepszym jasnym piwem typu lager w konkursie České pivo 2019 i stał się absolutnym czempionem konkursu o Złoty Puchar PIVEX w latach 2020 i 2021.

Tradycyjna produkcja

Browar ZUBR z miejscowości Přerov w sercu Moraw, który w tym roku obchodzi 149 urodziny, stawia przede wszystkim na tradycyjną produkcję, oryginalne receptury oraz najwyższej jakości regionalne surowce. Staranny proces warzenia rozpoczyna się już w kotle warzelnym. Następnie piwo poddawane jest procesowi fermentacji przy otwartych kadziach. Na końcu zostaje umieszczone w piwnicach piwowarskich, gdzie długo dojrzewa w niskich temperaturach. Piwo Zubr rozpoznacie po typowym chmielowym aromacie, który zyskuje dzięki pierwszorzędnej jakości chmielu. Właśnie dlatego Browar ZUBR ściśle współpracuje z lokalnymi producentami z regionów Tršice oraz Kokory, gdzie rośnie tradycyjna odmiana czeskiego chmielu – żatecki Saaz, która jest jedną z najlepszych na świecie.

Autorka: Małgorzata Kmieciak (studentka II roku Bohemistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Wszystkie zdjęcia pochodzą z oficjalnego profilu Pivovaru ZUBR, a.s. na Facebooku